The RationalistSkip to content


We have registered
199.102.087 visits
There are 7364 articles   written by 1065 authors. They could occupy 29017 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2991 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Comments to article Sens cierpienia

Enter your comment on this article …
DyktaFon - Już, już...   1 na 1
Już, już się ucieszyłem że nowy ciekawy tekst... Czytam i z każdym słowem powietrze ze mnie uchodzi. I uszło. :(
Author: DyktaFon  Date: 26-04-2022
Reklama
okragly - raj jest blisko
też wyglądałem nowego, i satysfakcjonuje mnie, że autor pisze; "W pierwszej kolejności zawsze dbaj o to co wspólne, a na drugim miejscu o to co twoje. Jeżeli przychodzą gorsze czasy i nie widzisz już sensu swojego życia, to zawsze możesz ten sens życia upatrywać w tworzeniu lepszej rzeczywistości do istnienia dla gatunku ludzkiego. Życie ma sens dopóty, dopóki masz możliwość starać się czynić świat lepszym"
ale to wymaga uśmiercenia balcerowicza, tiska i innych libkow dla których celem jest INDYWIDUALIZM, WOLNOŚĆ, WŁASNOŚĆ (liberalizm to śmierć)
Author: okragly  Date: 27-04-2022
quick - Prawda nie teoria.  -1 na 1
Podmiotowość indywidium jest świadectwem podmiotowości ducha, każdy jest duchem i ciałem w sobie swój. Samoświadomość wypływa z ducha. Jesteśmy istotami duchowymi posiadającymi ciało do życia na ziemi i w kosmosie, w otaczającej nas rzeczywistości, poza którą istnieją Niebo, czyściec i piekło, w których obecność jest duchowa, ale możliwe jest również bycie tam duchem i ciałem, to zależy od woli Boga i zgody na to człowieka, lub innej istoty.
Author: quick  Date: 28-04-2022
Fizyk - Kopia świadomości   3 na 3
"Gdybyśmy [...] zrobili idealną kopię ciebie [...] to kopia musiałaby posiadać identyczną świadomość. Czyli byłbyś świadomy dwóch osób na raz."

Nie. Idealne kopiowanie atomów i ich położeń skopiowałoby też świadomość. Natychmiast po skopiowaniu miałbyś "brata" mającego taką samą (ale nie tę samą!) pamięć, osobowość i świadomość. Ale zaraz po otworzeniu oczu te świadomości zaczęłyby się coraz bardziej różnić, bo istotnym składnikiem świadomości jest położenie własnego ciała w otoczeniu, a położenia kopii i oryginału nie mogą być identyczne.
Author: Fizyk  Date: 04-05-2022
romaro   1 na 1
"Życie ma sens dopóty, dopóki masz możliwość starać się czynić świat lepszym".
Jaki jest sens życia? Jest to pytanie intymne, ale także i przede wszystkim osobiste poszukiwanie, które wiąże się w szczególności z lepszym poznaniem samego siebie.

Dla egzystencjalistów do każdego człowieka należy wybór swojego przeznaczenia, wartości i sensu życia, wykraczając poza jakąkolwiek koncepcję, doktrynę czy moralność. W naszym zachodnim społeczeństwie kwestia sensu życia jest często traktowana w sposób utylitarny: celem jest doświadczanie przyjemności, bycie szczęśliwym, zapominanie o tym, co powoduje cierpienie. Staramy się cieszyć i rozkwitać, na przykład podróżując, konsumując lub imprezując.
Dla innych celem będzie założenie rodziny, wychowanie dzieci: sensem życia jest wtedy przekazywanie życia i związanych z nim wartościami, oraz dzielenie się wiedzą.
Author: romaro  Date: 05-05-2022
okragly   2 na 2
Jaki jest sens życia?
jesteśmy zwierzętami, nie ma co kombinować, kierunkowskazem zwierzęcia jest doświadczanie przyjemności, ale my mamy odwrotnie, od urodzenia jesteśmy tresowani, gwalceni np sala porodowa- ostre światło, ostry zapach- chemia, ostry dżwięk metaliczny
zamiast cyca, butelka z sztucznym mlekiem
zamiast spac z matka to w oddzielnym łóżeczku i pokoju
zamiast przy matce to do żłobka
do przedszkola
do szkoly
do komuni świętej
do pracy
gwalt za gwaltem, nie ma dziwne że narkotyki, alkohol, dewiacje, konsumpcja

w raju byliśmy zwierzętami, dlatego byl rajem
.
Author: okragly  Date: 05-05-2022
DyktaFon - "Jaki jest sens życia?"   1 na 1
Jaki jest sens tego pytania? Co miałaby odpowiedź wyjaśnić?
To przykład jednego z licznych pytań bez większego sensu, ale uchodzące za wielce znaczące.
Author: DyktaFon  Date: 06-05-2022
Hamerlik Konopka   1 na 1
Nie wystarczy kopia układu materii, do pełnego klonu potrzeba jeszcze kopii systemu ruchu. Każda porcja materii musiałaby się znajdować w stanie tej samej czynności, do pełnej kopii potrzeba wszystkich porcji materii i porcji ruchu.

Nie da się stworzyć idealnego odwzorowania, bo to wymagałoby identycznego położenia w przestrzeni i czasie.

To też oznacza, że każda osobliwość energii jest niepowtarzalna. Może być tylko podobna do innych.
Author: Hamerlik Konopka  Date: 06-05-2022
Hamerlik Konopka   1 na 1
Każdy kto żyw ma popęd do życia. Utrzymanie się przy życiu to żaden wybór, to zaprogramowany i odczuwany przymus.

Zimno źle i napięcie.
Ciepło dobrze i rozluźnienie.
Stąpanie po krawędzi źle i napięcie.
Stąpanie daleko od krawędzi dobrze i rozluźnienie.

To żaden wybór tylko wykonywanie imperatywów, które jawią się w naszych umysłach.

Życie jest zwykłą ucieczką od cierpienia.
Author: Hamerlik Konopka  Date: 06-05-2022
Czarownica11 - Cierpienie sensu nie ma
A co jeśli jesteśmy zlepkiem bytów z nieskończonego i wielowymiarowego wszechświata, którzy wpadają na Ziemię jedni za karę, drudzy dla nauki, a trzeci żeby nauczać i jest jeszcze pokaźna grupa tych, którzy trafili tu przez przypadek i szukają ucieczki, wyrwania się z koła karmy, zależności, niskich wibracji.
Tak jak pisze autor sama matematyka, fizyka i inżynieria świata wskazuje, że to wszystko przypadkowo nie powstało i jest zaprojektowane przez wybitne umysły :D Jestem też coraz bardziej przekonana do istnienia siły przeciwstawnej do tego co dobre, piękne i wzniosłe, stąd też jest jak jest.

Nie widzę też powodu dawania od siebie czegoś ludziom, a dopiero później sobie. Życie uczy, aby najpierw zabezpieczyć siebie i swój byt, by w razie choroby czy kłopotów nie kazało się czasem, że prawdziwych przyjaciół jednak nigdy nie było, a tym co do Ciebie ludzi przyciąga są pieniądze i okazja do miłego spędzenia czasu na Twój koszt, w pięknych okolicznościach przyrody.

Jaki jest sens ludzkiego życia?

Nie wiem. Jednak instynkt przetrwania każe jednak żyć, mimo, że się nie chce.
Życie po to jest, żeby pożyć. Żyj i daj żyć innym.
Author: Czarownica11  Date: 28-05-2022
Festenberger - nie ma
To juz nie ma sensu. Niech w koncu odpala te głowice i zobaczymy sie wszyscy... a nie, nie wszyscy, tylko niektorzy zobacza sie znowu tam, gdzie ich miejsce przeznaczone.
Author: Festenberger  Date: 24-09-2022
wolkar - po co kombinować... (1)
Te 100 miliardów neuronów, te wszystkie ich synapsy i wszystko pozostałe, co składa się na mózg, jest zbudowane tylko z kilkunastu elementów tablicy Mendelejewa, połączonych ze sobą prikazami DNA. Kiedy Kostucha wyłącza nam prąd w ciągu dnia, wszystko to się rozlatuje i nie wraca do poprzedniej postaci, bo takie prawdopodobieństwo nie istnieje - a więc żyjemy tylko ten jeden raz i nie ma się co oszukiwać. To powinno być uświadamiane człowiekowi od jego najmłodszych lat. Wtedy każdy zacząłby szanować życie i nie byłoby świrów robiących sobie selfi na krawędzi klifu czy wierzchołkach dźwigów. Nie wiem, jakby się to miało w temacie dobra i zła, ale tu chyba nic by się nie zmieniło, bo przecież bilans musi wyjść na zero - to jest istota wszystkich wszechświatów. (cd.2)
Author: wolkar  Date: 07-03-2023
wolkar - po co kombinować... (2)
(cd 1) A świadomość - to indywidualne JA pojawia się na pewnym poziomie złożoności materii, co pewnie zostanie udowodnione, jak człowiek zbuduje model mózgu na wzór mózgu człowieka i okaże się, że ten sztuczny twór obdarzony jest swoim własnym jestestwem. Jestem pewien, że tak właśnie jest, a najlepszym tego przykładem płód, który na jakimś etapie swojego rozwoju (czytaj: komplikacji materii) tę świadomość pozyskuje. Możecie powiedzieć, że jestem upartym osłem, ale tego się będę trzymał aż do ostatecznej utraty świadomości, i nie ma argumentu, który by mnie przekonał, że jest inaczej. A jeśli chodzi o sens życia i cierpienia, to oczywiście w ogóle go nie ma i nie ma co się go doszukiwać. Jest jak jest - ot co...
Author: wolkar  Date: 07-03-2023
Amor Fati
Świadomość nie istnieje jako niezależny byt. Możemy być świadomi samych siebie tylko wtedy, gdy jesteśmy stymulowani z zewnątrz, gdy coś nas pociąga, szokuje, łaskocze, brzydzi, rani, egzaltuje lub raduje. Nie widzimy samych siebie, widzimy siebie w lustrze naszych kontaktów ze światem zewnętrznym i w reakcjach, które one powodują.
Świadomość jest wyobrażeniem ciała, tego, co się dzieje w ciele.
Życie i świat nie mają żadnego sensu, a człowiek nie ma żadnej założonej roli do odegrania. Świat nie zmierza świadomie ku niczemu i niczego nie żąda od człowieka, niczego od niego nie oczekuje. Celem życia człowieka, tak samo jak każdego innego bytu, jest być tym, czym jest, w sposób najpełniejszy z możliwych. Być w pełni samym sobą oznacza realizację swojego potencjału, rozwinięcie swojej mocy, działanie zgodne ze swoją naturą – wszystko to, co się odkrywa poprzez doświadczenie radości. Sens istnienia zawiera się po prostu w radości istnienia, radości bycia sobą samym i wyrażanie siebie poprzez swoje czyny.
Author: Amor Fati  Date: 26-06-2023
elijahnelson - Elijah Nelson
Strach, rozpacz, jeśli ktoś mnie stamtąd nie wyciągnie, zatopię się na zawsze. mapquestdrivingdirections.io
Author: elijahnelson  Date: 27-07-2023
aymhcr
jesteśmy zwierzętami; nie ma sensu się z nami bawić; oznaką zdrowego zwierzęcia jest zdolność do odczuwania przyjemności; jednak ludzie są szkoleni i gwałceni od momentu przyjścia na świat (pomyśl: sterylna sala porodowa; oświetlenie fluorescencyjne; zapachy chemiczne; metaliczne dźwięki; sztuczne mleko; brak snu). coreball.co
Author: aymhcr  Date: 01-08-2023
Welch - aaa
According to me, it is also possible to be there in spirit and body, it depends on God's will and consent to is a human or other being. tiny-fishing.com
Author: Welch  Date: 07-08-2023
Andree Oren
Indywidualizm, wolność i własność są ważnymi tematami w filozofii i polityce. Różne heardleunlimited.io osoby i grupy mogą mieć zróżnicowane poglądy na te kwestie. Ważne jest, aby każdy mógł wyrażać swoje przekonania i poglądy w otwartej i szanującej debacie.
Author: Andree Oren  Date: 12-08-2023
rosydam
Labiryntowe korytarze myśli, którymi poruszasz się w ramach tego tematu, są oświetlone latarnią innowacji, rzucając cienie oświecenia tam, gdzie nikt wcześniej się nie odważył.
pokemoninfinitefusion.io
Author: rosydam  Date: 22-08-2023
adelebrown68 - alena
With each installment, papas-games.io introduce players to a new culinary adventure, where they can explore the art of cooking, serving customers, and managing restaurants.
Author: adelebrown68  Date: 07-09-2023
Noah - Wonderful quote!
Dziękuję za podzielenie się. Odtąd to zdanie będzie moim żywym językiem: „Zawsze najpierw zwracaj uwagę na to, co wspólne, a później na to, co twoje. Jeśli nadejdą złe czasy i nie będziesz już widzieć sensu swojego życia, zawsze możesz tego poszukać”. sens życia w tworzeniu lepszej rzeczywistości dla ludzkiej egzystencji. Życie ma sens, o ile masz okazję spróbować uczynić świat lepszym miejscem.” immaculategridgame.com/
Author: Noah  Date: 08-09-2023
Pinkman - great game
I'm continually impressed by the high caliber of your blog. It's evident that a lot of thought and effort go into each post. contexto-wordle.com/
Author: Pinkman  Date: 13-11-2023
tonyadams - good
In my opinion, suffering can catalyze empathy and compassion. Experiencing hardships may enable individuals to better understand and connect with the suffering of others, fostering a sense of shared humanity. buildnowgg.co/
Author: tonyadams  Date: 26-01-2024

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)