The RationalistSkip to content


We have registered
157.149.300 visits
There are 7302 articles   written by 1063 authors. They could occupy 28805 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2963 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Comments to article Człowiek z wyboru

Enter your comment on this article …
goral - kościół
Wiecie co by było gdyby górale przestali chodzić do kościoła?Przecież byśmy sie tutaj pozabijali nawzajem a tak może i na pokaz chodzą ale myśle ze i tak na dobre to wszystkim wychodzi.
Author: goral Date: 13-04-2005
Reklama
piotrkowianin - MOIM ZDANIM
Wiara jako jeden z procesów poznawczych jest cechą psychiczną człowieka i została opanowana przez kler. Ten proces wykorzystany został do oddziaływania na człowieka. Wiara stała się płaszczyzną niewoli psychicznej. Wyzwolenie społeczeństwa z tej niewoli to bardzo żmudna i długa praca "Racjonalisty".
Author: piotrkowianin Date: 20-09-2006
Miłosz - chyba to rozumiem...
Hmm...
Jest Pan wrażliwym człowiekiem, a czasami myślę, że katolicyzm w formie, w jakiej istnieje w naszym kraju, ciężko jest przyjąć wrażliwym i dużo myślącym ludziom.
Ja swego czasu chciałem wstąpić do kościoła katolickiego ale nie mogłem i nie mogę w dalszym ciągu, z podobnych powodów, jakie Pan wskazał. Zastanawiałem się nad istnieniem Boga, choć sam wychowałem się w laickiej rodzinie. Sama moja rezygnacja była trochę paradoksalna - mnie też razi stadność, ale to przecież chyba jakaś stadność, a raczej niespełniona stadność mnie odwiodła od zbliżenia z Kościołem. Po prostu nie mogę się solidaryzować z większością Katolików i księży. Jednak Ks. Józef Tishner mówił coś w stylu, że do kościoła nie chodzi się dla proboszcza i bez względu na to, czy jeździ on Mercedesem, czy chodzi na piechotę, tylko dla Boga...
No właśnie. Problem tkwi chyba w kontakcie z Bogiem, z jakimś absolutem, w ogóle w dostrzeganiu go. Dzisiaj zauważam właściwie dwie drogi, które ludzi prowadzą do Boga... katolickiego Boga - chociaż bezpieczniej byłoby powiedzieć: do kultu. Albo są wychowani w katolicyzmie albo coś się w ich życiu stało nadzwyczajnego. Chodzi też o kwestię sumienia, ale to już nie mój biznes
Author: Miłosz Date: 01-06-2008
Miłosz - uwaga
odnośnie tego, co napisał Piotrkowianin - ja bym nie zakwalifikował tak łatwo wiary, jedynie jako jednego z procesów poznawczych...
Author: Miłosz Date: 07-06-2008
Artur
Mnie tylko martwi jedna sprawa. To że ogół wierzy lub deklaruje wiarę, to jak Państwo powiedzieli ich sprawa. Martwi mnie to że ktoś kto ma inny pogląd automatycznie czuje się w opozycji. Nasz kraj dzieli się niestety na wierzących i walczących z wierzącymi. Ja bym powiedział np. że kwestionując słowa kościoła (jak sądzą niektórzy - samego boga) postępujecie w myśl proroków takich jak Budda. On namawiał żeby kwestionowano również to czego on sam nauczał. Trzeba to robić. Inaczej nie ma możliwości rozwoju. W takim wypadku po co namawiać kogoś by uważał tak jak my. Czyż nie to robią katolicy często bardzo nachalnie? Poza tym sam autor listu wie jak dużo wysiłku i nawet bólu kosztuje wyrwanie się z... porównałbym to z filmowym Matrixem. Czy ktoś się spodziewa że ludzie jak jeden mąż sie na to odważą. Piszę ludzie w ogóle bo wszędzie i w każdej kulturze jest jakaś religia. Prawdopodobnie w ogóle nie o Boga tu idzie.
Author: Artur Date: 28-08-2009
darzec - Bliźniak
Jest nas wielu takich. Podłośc katolicka nakazuje narzucić jedynie słuszne poglądy od zarodka. Obecnie ekspansja nasila się coraz mocniej i mocniej. Szkoly pewnie za jakiś czas będa tyko katolickie, jak to miało miejsce w średniowieczu. Jedynym lekarstwem będzie upuszczaniem krwi, itp. czarna zaraza nas dopada.
Author: darzec  Date: 29-07-2016

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)