The RationalistSkip to content


We have registered
172.171.114 visits
There are 7337 articles   written by 1064 authors. They could occupy 28957 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2975 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Comments to article Mojżesz wczoraj i dziś

Enter your comment on this article …
Shrykull   2 na 2
No, w końcu ktoś oprócz mnie zauważył, że Mojżesz był sku***ynem, który wykorzystał mity o Abrahamie i Jahwe do zyskania władzy nad Izraelitami. Przeczytajcie se rozdział 31 ks. Liczb. Jest to hardcore na maxa. Już na początku "Jahwe" mówi to co lud chciałby usłyszeć, czyli każe im się zemścić na Midianitach, chociaż wcześniej mówił "nie zabijaj". Izraelici roz***ją cały kraj Midianitów zabijając wszystkich facetów, spalając wszystkie miasta. Potem przynoszą łup w postaci kobiet, dzieci i zwierząt do Mojżesza. Mojżesz się wqrwia i każe zabić wszystkich chłopców i kobiety, które nie są dziewicami. Gdy już sprawdzili które są dziewicami, a które nie( tak, tak te 10 letnie też), "Jahwe" przemawia do Mojżesza mówiąc mu jak ma podzielić łup. Małolat było 32 000, z czego dla "Jahwe" czyli tak naprawdę dla kapłanów było 32, dla znjomych Mojżesza, czyli Lewitów 32, 15 968 dla ludu i 15 968 dla wojowników. Ponadto! Księga wyjścia i kapłańska są pełne szczegółowych praw, których celem było uzyskanie większej władzy nad Izraelitami. Jesatem pewien, że nie wymyślił ich, jak pisze w księgach, żaden Jahwe, tylko Mojżesz. Na koniec ks. kapłańskiej jest lista klątw jaka na ciebie spadnie jeśli nie będziesz postępował zgodnie z tymi prawami i oczywiście błogosławieństw jeśli będziesz się słuchał Mojzesza, tzn. Jahwe :) Jeszcze jedno. W rozdziale 21 ks. Liczb jest cytat z Księgi Wojen Jahwe. Z tego co słyszałem była to księga szczegółowo opisująca militaria i jak trzeba używać broni. >:))
Author: Shrykull Date: 17-08-2004
Reklama
webmaster - mity wyjaśnione
Wyjaśnienie źródła opowieści z Księgi Wyjścia można znaleźć w książce Umysł Broca, C. Sagan. Okazuje się, że mity Atlantydy, plag egipskich i rozstąpienia morza mają wspólne źródło w wybuchu pewnego wulkanu..
Author: webmaster Date: 17-08-2004
Mati77 - Jestem pod wrażeniem.
Fantastyczny tekst!! Jest pierwszym tekstem z tego portalu, który przez przypadek przeczytałem w sieci, po którym miałem zdrętwiałą szczękę (trochę opadła). Już naprawiam błąd. Rejestruję się i od tej chwili będę tutaj stałym bywalcem. Dobra robota.
Zabieram się do lektury.
Pozdrawiam wszystkich.
Mateusz.
Author: Mati77 Date: 01-12-2006
andrew - mojżesza widzenie,halucynacje   1 na 1
czy to nie przypadek ,że ludzie "jąkały" to są najczęściej epileptycy i mają widzenia.atak padaczki , i po tym silny sen świadczy ,że ci ludzie nie odróżniali javy od rzeczywistości . w polsce był taki przypadek prostego człowieka ,który rzekomo rozmawiał z matką boską ,że miał widzenia .
okazało się że chorował na epilepsję.dla mnie mojżesz też chorował na epilepsję.dlatego biblia dla mnie jest "epileptyczna".
Author: andrew Date: 18-12-2006
ERlik - brawo
Bardzo dobry tekst, chociaż za dużo cytatów. Podobno Freud twierdził, że Mojżesz był Egipcajninem i stąd jego problemy z wymową,po prostu nie znał dobrze hebrajskiego i Aaron był jego tłumaczem
Author: ERlik  Date: 18-06-2009
Piast Kołodziej - antyracjonalny tekst...
Jak można tak bezmyślnie analizować judzkie (fałszywie zwane żydowskimi) mity...jakby użyć rozumu, to chyba by nie pisano takich jak powyżej (chrześcijańskich, bo to chrześcijanie piszą bzdury o "żydach", a nie sami "żydzi") bzdur...bo skoro Jakub z 70 dusz zawędrował do Egiptu" (jeżeli, to prawda), to po 400 latach mogło tych "Hebrajczyków" być może ze 150, a może najwyżej 500 osób...ludność Europy pomiędzy rokiem O, a milenium (a więc w przeciągu 1.000 lat) jedynie podwoiła się...więc taka grupka nie mogła, ani stworzyć jakiejś religii, ani utrzymać kasty kapłańskiej, ani utrzymać świątynki...Jahwizm powstał dopiero za Machabeuszy w II w.p.n.e...wcześniej ludność amorycko-aramejska (Izrael i Judea) wyznawała różne kulty w tym kult Baala (co zaświadcza sam Stary Testament)...
Author: Piast Kołodziej  Date: 14-01-2018

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)