The RationalistSkip to content


We have registered
193.354.520 visits
There are 7365 articles   written by 1065 authors. They could occupy 29038 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2988 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..

Enter your comment on this article …
coreless - Odpowiedź politycznie uświadomiona
Dlaczego irracjonalizm nazywać zaraz „alternatywną racjonalnością"? Bo taka jest logika strategii przejęcia dyskursu.
Author: coreless  Date: 06-08-2011
Reklama
CHOLEWA - Lubię skondensowane   4 na 4
teksty, choć dla wielu są mniej komunikatywne ze wzgledu na redundację. Oczywiście, razem z Autorem rozumiemy, że tzw. racjonalność alternatywna wchodzi w skład jednego bitu, którego operatorem jest spójnik albo wykluczający automatycznie jeden z możliwych stanów: jesli pierwszy z nich jest prawdziwy, to drugi musi być fałszywy; i vice versa. I stąd manipulacja między innymi przez PiS, manipulacja będaca znakiem wspakkultury ale i nieuctwa również.
Author: CHOLEWA  Date: 06-08-2011
mieczysławski - pseudonauka   3 na 3
fanatycy religijni próbują wszelkimi sposobami pozyskać nowych wyznawców. Pseudonauka lub "racjonalność alternatywana" (kojarzy mi się z medycyną alternatywną) to narzędzie walki. Przykładem jest np. KRK. W młodośći, kiedy chodziłem na lekcje religii słuchałem opowiadań o autentyczności całunu turyńskiego popartego naukowymi autorytetami, o istnieniu duszy popartej odkryciem przez fizyków tajemniczych cząstek, o działaniu bioenergoterapełtów itd. Spotkałem też różdźkarzy z wyższym wykształceniem z pseudonaukowym tłumaczeniem jak to działa.
Współcześnie w Racjonaliście było sporo artykułów o metodach pseudonaukowych i niepokojący jest wzrost poparcia w państwowym szkolnictwie np. studia medyczne ze specjalnością homeopatia.
Ogólnie przywódcy religijni są wrogo nastawieni do rzetelnej nauki, prowadzą wojnę ideologiczną próbując zastąpić solidne wykształcenie "racjonalnością alternatywną".
Author: mieczysławski  Date: 06-08-2011
CHOLEWA - Polecam link poniższy   2 na 2

<a> PiS Factor </a></h3>

Author: CHOLEWA  Date: 06-08-2011
brzezińska43
Jeśli więc religia ma być zwornikiem atomizującego się spoleczeństwa, należy pilnie opracować alternatywną koncepcję takiego zwornika.Poczucie wspólnoty jest - jak sądzę - immanentną potrzebą ludzi.Koniecznością jest opis procesów doprowadzających do rozpadu wspólnoty i proponującego środki zaradcze, albo wykazanie, że procesy takie już zachodzą, a perspektywy oferowane przez religie wszelkiego autoramentu dają jedynie zludne poczucie zachowania wspólnoty, rozumianej tak sielsko-anielsko, jak wiejska np.Osobiście optuję za zachodzeniem procesów tworzących wspólnoty, jednak powrotu do tej minionej już nie ma i nigdy nie będzie. Jedynym zwornikiem calości spoleczeństwa są - na obecnym etapie - wybory parlamentarne i ich owoc - nasi wladcy. A to znaczy, że jakośc prawa zyskuje szczególne znaczenie, że prawo wlaśnie daje poczucie wspólnego losu, lub wręcz przeciwnie, jeśli prawo jest niedoskonale i panuje przekonanie o nierównym traktowaniu przez nie osób o różnym statusie spolecznym. Pozostaje więc jego doskonalenie, by nie wspomagalo zachodzących procesów atomizacji.
Author: brzezińska43  Date: 09-08-2011

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)