Skip to content
Outlook on life
Religions and sects
The Bible
The Church and Catholicism
Philosophy
Science
Society/Politics
The law
State and politics
Culture
Articles and essays
Literature
People, quotes
Various topics
WWW - Links
Found on the Web
Cooperation
Letters from readers
We have registered
204.319.580 visits
There are 7364 articles
written by 1065 authors.
They could occupy 29017 A4 pages
Search in sites:
Advanced search..
The latest sites..
Digests archive....
How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Kubek wyznawcy Latającego Potwora S.:
Znajdź książkę..
Comments to article
Niemoralność biznesu
Enter your comment on this article …
ghjhgffghhg xdvnhgff - Bajki, nic tylko bajki
Jak w tytule: utopijne bajki bez przełożenia na rzeczywistość. Błędne jest założenie, że maksymalizacja zysków następuje poprzez poprawienie oferty, oszczędność... Maksymalizacja zysków następuje przez ograniczenie kosztów wytwarzania (wyzysk pracowników vide Biedronka) i zapewnienie sobie (łapówkami) monopolu a najlepiej ustawowego przymusu korzystania z wytwarzanych dóbr. A wtedy można zacząć drenowanie kieszeni tak przymuszonych "klientów". To jest zło. Zło rozplenione w Polsce, która jednak nie jest państwem prawa ani demokracji. Jest klerykalną republiką kliencką.
Author:
ghjhgffghhg xdvnhgff
Date:
12-04-2005
Reklama
Jan M Fijor - monopol i in.
Opisane wypaczenia mozliwe sa tylko pod ochrona panstwa, ktore moze zapewnic bieznesowi ochrone czy monopol. W warunkach wolnego rynku, jesli Biedronka zle traktuje ludzi czy konsumentow, to zostanie wyparta przez konkurencje. Biznes nie moze robic co zechce, bo jest ograniczany dzialniem innego biznsu. Zmowa w gre nie wchodzi, jako ze kazdy dba o swoje a nie o cudze. Nie lieczenie sie z konsumentem czy pracownikiem mozliwe jest tylko w socjalizmie, gdzie pracownik nie ma wyboru - jest jeden pracodawca, jedno prawo, jeden plan. Panstwo robi co chce, bo nikt nie moze mu sie przeciwstawic. W warunkach konkurnecji kazdy dba o to, by go postregano jako lepszego, tanszego, milszego, upzejmiejszego etc.
Author:
Jan M Fijor
Date:
13-04-2005
Grzegorz
Cały kłopot w tym jak wyobrażają sobie różni ludzie tzw. robienie biznesu. Nie dziwię się, że urzędnicy państwowi czy inni funkcjonariusze utrzymywani ze środków których nie zarobili, a zabrali (z podatków) lub zebrali (z tacy) takie dziwne sądy o biznesie wygłaszają. Nie zapomnijamy dodatowo, że jeszcze żyje pokolenie które "pamięta" jak "dobry" socjalizm zniszczyli spekulenaci i prywaciarze. Druga strona medalu to nasza spaczona rzeczywistość, w której faktycznie etyka biznesu pozostaje jakimś abstraktem, to że tak jest nie przemawia na niekorzyść etyki a na niekorzyść państwa, które taki klimat w gospodarce wprowadza. Oczywiście atrykuł jest zbiorem uproszczeń, co jak sądzę wynika z jego ograniczenia objętościowego więc i nie ma się co do faktu jego uproszczenia czepiać, może jedyne co bym zasugerował to jednak przyzanie "nieczystych" intencji firm które w pogoni za obniżaniem kosztów lokują swoją produkcję w krajach gdzie siła robocza jest najtańsza (bo zniewolona) i jednocześnie udają ślepotę. Po prostu biznes jest taki jak prowadzący go ludzie - trudno generalizować i nadawć mu jakieś cechy absolutne.
Pozdrawiam
Author:
Grzegorz
Date:
13-04-2005
Sort comments
from the newest
Sign in to add comment
Sign in as
:
Password
:
Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in -
sign up..
Advertisement
[
Cooperation
] [
Advertise
] [
Map of the site
] [
F.A.Q.
] [
Store
] [
Sign up
] [
Contact
]
The Rationalist ©
Copyright
2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)