The RationalistSkip to content


We have registered
201.992.469 visits
There are 7364 articles   written by 1065 authors. They could occupy 29017 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2991 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Comments to article Irracjonalny mit intuicji

Enter your comment on this article …
inhet - Nareszcie
Wreszcie dotarła do psychologów ta prosta prawda - ja, szaraczek już ze ćwierć wieku temu na to wpadłem.
Author: inhet Date: 07-11-2004
Reklama
Grzegorz - skutek czy przyczyna ?   1 na 1
Cytat
==========================
Możemy przewidzieć tylko skończoną ilość możliwości rozwiązania jakiejś sytuacji, nie jesteśmy w stanie przewidzieć czegoś, co nigdy się nie zdarzyło jeszcze, o czym nie mamy pojęcia. Intuicja powinna by wtedy nas wspomóc, lecz tak się nie dzieje i wtedy mówimy, że nas zawiodła.
==========================
Bez nadmiernego rozpisywania się - tu IMHO tkwi pewien błąd - gdyby ludzki umysł (czy też powiedzmy intuicja) nie była w stanie wyobrazić sobie czegoś czego nie było dotąd to trudno by było dojść do jakichkolwiek odkryć poza reintrpretacją tego co się już wie i widziało (hehe kto wie ? tak właśnie często jawi mi się to naukowe dreptanie w miejscu). Wyklucza to zatem tworzenie przez umysł pojęć abstrakcyjnych - bo niby jakie doświadczenia czy jakią wiedzę empiryczną w związku z takim abstraktem mógłby człowiek mieć uprzednio ? Dziś można powiedziec, że pojęcia te są nam podane w toku nauki i pozanwania świata ale ktos kiedys musiał je pierwotnie zdefiniować i do tej wiedzy wprowadzić - a to byłoby nie mozliwe bez zdolnosci "wyobrażenia sobie czegoś czego nie ma lub o czym wiedzy sie nie posiada". Generalnie myślę że podstawowym błędem neurolgicznego wyjasniania zjawisk myślowych jest przyjęcie skutków za przyczyny. Z całego ciągu eliminuje się zjawisko świadomości i zamiast przyjąć że reakcje "neurochemiczne" są skutkiem przejawiania się świadomości, przyjmuje się że świadomość jest efektem rekacji "neurochemicznych" - mówiąc obrazowo stawiam pytanie: czy obecność cukru w herbacie jest przyczyną jej tam wsypania czy skutkiem ??? Ot i tyle moich uwag.
Pozdrawiam
Author: Grzegorz Date: 14-03-2005
Gonia - inn
Intuicja podpowiada mi, ze Racjonalista jest dobra lektura dla mnie. Uskrzydla i oczyscza! Naprawde!!
Author: Gonia Date: 04-06-2005
ankaa - super, ale..
poczytaj o czyms takim jak markery somatyczne..
Author: ankaa Date: 08-05-2006
strzyglo8 - Irracjonalny mit intuicji
Pan K. Morcinek na końcu artykulu wyznaje: "Opisałem intuicję kierując się posiadaną wiedzą. Jeżeli chodzi o naukowe wytłumaczenie tego zjawiska, to w pewien sposób pokrywa się z moją hipotezą". Racjonalna intuicja podpowiada mnie w tym miejscu, ze autor ma trudnosci z logicznym mysleniem oraz poklady niczym nie pohamowanego zarozumialstwa.
Author: strzyglo8 Date: 14-06-2007
Alex - Grzegorzu - ty też wpadłeś w logiczną pułapkę   1 na 1
Grzegorzu, sęk tkwi w tym, że procesy psychiczne nie są ani skutkiem ani przyczyną procesów neurochemicznych- one nimi por prostu są. Procesy neurochemiczne są jednocześnie procesami psychicznymi i odwrotnie. Nie można w żaden sposób powiedzieć że coś jest tu skutkiem lub przyczyną, to nie są dwa różne zjawiska, tylko jedno postrzegane z różnych perspektyw!
Twoja przenośnia co do cukru w herbacie jest zupełnie nietrafiona. Nasuwa mi się raczej przykład: czy ciepło jest wynikiem ruchu cząsteczek czy odwrotnie- otóż ani tak ani tak. Ciepło jest ruchem cząsteczek.
Częstym błedem w rozumowaniu badaczy (i nie tylko) jest usilne poszukiwanie związku przyczynowo- skutkowego tam gdzie go nie ma, czasem jest to po prostu zbieżność albo wręcz zjawiska tożsame.
Ot i tyle ode mnie.
Psycholog-badacz
Author: Alex Date: 12-10-2007
Simibion - Info dla strzyglo8
Wypowiedź chyba nie na miejscu,jeżeli komuś się nie podoba artykuł, to może wyraźić sprzeciw bez obelg w moim kierunku. Bardzo bogatych słów pan użył, przybranych w dziecinne emocje. Więcej ruchów a mnie pie.... !
Author: Simibion Date: 31-10-2007
Magd-al-ena
3x Tak Panie Aleksie :)
Author: Magd-al-ena  Date: 17-12-2011
Simibion - 8 lat póżniej
Problem tkwi w języku, on określa "punkt postrzegania". Umysł przetwarza informacje poza świadomością, dlatego jest w stanie przewidzieć rozwiązanie dotąd mu nieznane do jakiejkolwiek sytuacji. Panie Grzegorzu, to proste, przyczyna w sypania cukru do herbaty jest nieznane, skutek jest taki, że ten cukier tam jest. I to nie jest to samo. Gdybym go tam nie wrzucił, to by nie było skutku, cukru nie było by w herbacie. I tu przychodzi zabawa słowem. Cukier w dwóch sytuacjach, poza herbatą i w herbacie. Ten sam cukier, ten sam stan (cukier jest), zmienił stan położenia, ale o to chodzi, o moment przyłożenia siły, o przyczynę zmiany przestrzennej położenia cukru, a nie zabawę w logiczne punkty odniesienia. W drugą stronę to wygląda tak: przyczyną pojawienia się cukru w herbacie jest skutek, czyli jego brak w cukierniczce. Logo?
Author: Simibion  Date: 05-01-2013
victorpatrick - hihii
To świetnie, że pewne proste prawdy docierają do różnych dziedzin i zawodów, w tym do psychologii. Czasami pewne idee czy wnioski mogą być zaskakująco proste, ale ich znaczenie i wpływ mogą być ogromne. tunnel-rush.co/
Author: victorpatrick  Date: 12-08-2023
recklessgrave - enigmaticpollution
Dziękuję za bogactwo wiedzy, którą przekazałeś o tęczowych przyjaciołach. Moja ciekawość wzrosła wraz ze wzrostem mojego zrozumienia tego zagadnienia. fireboyand-watergirl.co
Author: recklessgrave  Date: 07-09-2023
Romanos
Your knowledge has been a tremendous help. Thank you very much! jumpingshell.com/
Author: Romanos  Date: 10-09-2023
kelseyradley
Ta podstawowa prawda – którą ja, szary dzieciak odkryłem 25 lat temu – została wreszcie uznana przez psychologów. [URL=https://retrobowlcollege.io][color=#FFFFFF][size=1]Retro Bowl College[/size][/color][/URL]
Author: kelseyradley  Date: 18-10-2023
Happycat@218
Watermelon Game soundtrack and atmosphere are masterfully composed, complementing the surreal and mysterious atmosphere of the game.
watermelongame.org
Author: Happycat@218  Date: 06-11-2023
bekeanloinse
Beyond being a guessing game, Heardle heardleunlimited.io is a gateway to music trivia. Each correct guess is a nugget of knowledge about the song – its release date, the artist's background, or interesting anecdotes – making the game an engaging source of musical facts.
Author: bekeanloinse  Date: 29-11-2023

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)