The RationalistSkip to content


We have registered
200.441.370 visits
There are 7364 articles   written by 1065 authors. They could occupy 29017 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2991 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Friedrich Nietzsche - Antychryst

Znajdź książkę..

Enter your comment on this article …
scorp - Nieredukowalne
"Przedmiotem historii religii są wielorakie manifestacje sacrum w dziejach oraz sposoby, przy pomocy których człowiek się z nimi styka. Przedmiot ten jest fenomenem religii, zjawiskiem autonomicznym i nieredukowalnym."

'Przedmiot ten" jest tak nieredukowalny jak onegdaj niepodzielny był atom i jak nie tak dawno niezbadana była tajemnica życia.
Biorąc pod uwagę przyspieszenie nauki, Eliade żył już dawno temu...
scorp
Author: scorp Date: 30-10-2006
Reklama
Beatus - odpowiedz   1 na 1
Nie zrozumiałeś. FENOMENOLOGIA JEST METODĄ. Nieredukowalne podejście do badanego zjawiska jest w niej punktem wyjścia. Eliade akurat badał sobie nią sacrum. W punkcie dojścia, można robić co dusza zapragnie. Dla uściślenia metoda ta: nie ma charakteru oceniającego, nie stwierdza prawdziwości ani fałszywości badanego zjawiska. W punkcie wyjścia, tj. rozpoczynając tę metodę nie bierze się pod uwagę ani opinii światopoglądowych, ani naukowych domniemań. Robi się to dopiero później.
Krytyka przedmiotu badań nie jest krytyką metody.
Krytyka metody nie jest krytyką przedmiotu badań.
Pozdrawiam
Author: Beatus Date: 08-11-2006
Maciej Łakomiec - drobna niezgoda
>
I tu drobna niezgoda. Chociaż w kontekście stawianej tezy wcale nie taka drobna chyba. Otóż: "W szczególności mamy podstawy mniemać, że prawosławie Mircei Eliadego miało strukturę bardzo zbliżoną do wiary rumuńskich chłopów. Ich christianizm (karmiony raczej apokryfami niż Ewangeliami kanonicznymi) cechuje niewielkie znaczenie przypisywane dogmatyce, silny chrystocentryzm(...)"itd. I. Kania, Mircea Eliade jako homo religiosus, "Znak" 1988/400, s. 28
Author: Maciej Łakomiec Date: 05-05-2007
Beatus - niezgoda?
Witam, przepraszam, ale najzwyczajniej w świecie nie zrozumiałam. Niezgoda na co tak konkretnie? Jakoś nie mogę złapać związku między specyfiką rumuńskiej religijności, a religioznawczymi koncepcjami czy przemyśleniami jednego z Rumunów, filozofa z wykształcenia (to zawsze wszystko komplikuje).
Eliade sformułował niewiele tez, zadał za to wiele pytań. Stąd mnogość interpretacji jego dorobku i wiele miejsca na dyskusję. Nie spotkałam się jednak z szerszym materiałem dotyczącym jego prywatnego, osobistego stosunku do prawosławia.
Author: Beatus Date: 07-05-2007
Niezgoda   1 na 1
Bardzo dobry tekst. To przykre, że autor ten po fali krytyki, jaka się przelała, zaczął być automatycznie, bezrefleksyjnie odrzucany przez badaczy oraz, co gorsza, przez młodych religioznawców o niewyrobionym i bazującym na zdaniu autorytetów światopoglądzie. Eliade bije na głowę aktualnych zachodnich krzykaczy ateizmu (tak przecież podobnego w swej strukturze psychologicznej do fundamentalizmu religijnego), zarówno warsztatem, wiedzą, jak i dojrzałym naukowo stosunkiem do przedmiotu badań. No cóż, zadanie miał ułatwione: "zupełne wycofanie się z religijności jest więc równoznaczne ze zmianą statusu ontologicznego, konsekwentnie jest równoznaczne z przestaniem bycia człowiekiem". Często zapominamy, że metoda przede wszystkim jest dobra wtedy, kiedy jest skuteczna, a skuteczność tekstów Eliadego jest niezaprzeczalna.
Author: Niezgoda  Date: 01-03-2013

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)