Skip to content
Outlook on life
Religions and sects
The Bible
The Church and Catholicism
Philosophy
Science
Society/Politics
The law
State and politics
Culture
Articles and essays
Literature
People, quotes
Various topics
WWW - Links
Found on the Web
Cooperation
Letters from readers
We have registered
204.983.586 visits
There are 7362 articles
written by 1064 authors.
They could occupy 29015 A4 pages
Search in sites:
Advanced search..
The latest sites..
Digests archive....
How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Antonio Negri -
Goodbye Mr Socialism
Znajdź książkę..
Comments to article
Czas panowania królów Izraela i Judy
Enter your comment on this article …
Zbigniew Chorąży - w odpowiedzi
W publikacji "Wielkie wydarzenia czasów Biblii" autorzy katoliccy na str.98 umieścili fotografię Czarnego Obelisku i krótki opis: "...Upamiętnia podboje Salmanasara III i przedstawia daniny składane mu przez królów-wasali". Inskrypcja na drugiej płycinie brzmi: "Danina Jehu, syna Omriego". Natomiast obok w treści artykułu zamieszczono informację:
"W 853 r. przed Chr. koalicja dwunastu królów, w tym Achaba z Izraela, spotkała się z armią asyryjską w bitwie pod Karkar nad rzeką Orontes. Choć Asyryjczycy twierdzili, że rozgromili koalicję, bitwa w istocie nie została rozstrzygnięta: ekspansję zahamowano. Później jednak Jehu, który przejął władzę w 842 r., postanowił poddać kraj Asyrii".
W książce "Klucz do Biblii" W.Harrington tak pisze (str.98): "Hamat i Damaszek połączyły się i namówiły sąsiednie państwa do związania się z ligą antyasyryjską. Poważny wkład wniósł tu Achab: 2000 rydwanów oraz 10000 piechoty. Gdy Salmanasar powrócił z wojskiem w 853 r., natknął się pod Karkar nad Orontesem na konfederację królów. Król asyryjski przypisywał sobie wielkie zwycięstwo, lecz - co znamienne - nie pociągnął na Hamat oraz Damaszek i upłynęło kilka lat, zanim skłonny był znowu próbować szczęścia. W 841 r. Salmanasar wtargnął na terytorium aramejskie i przystąpił do oblężenia Damaszku. Nie zdobywszy miasta, spustoszył kraj i ściągnął haracz z Tyru, Sydonu oraz od króla izraelskiego Jehu; ten ostatni jest przedstawiony na czarnej steli Salmanasara."
Alan Millard w książce "Skarby czasów Biblii " na str 119-120 generalnie aprobuje opinie wyżej przytoczone i dodaje: "Biblia nie wspomina o tym aspekcie panowania Jehu, gdyż nie był on ważny dla hebrajskich dziejopisów i ich koncepcji".
Po pierwsze, A.Millard całkowicie niema racji, ponieważ relacje polityczne Izraela i Judy wobec krajów ościennych i odleglejszych mocarstw są wzmiankowane bardzo licznie. Biblia wspomina dokładnie wojny Achaba z Aramejczykami, bo takie były. Nie wspomina udziału Achaba w koalicji antyasyryjskiej, bo widocznie w jego czasach takiej nie było.
Asyriolodzy wyrażają pogląd, że "czarny obelisk" zawiera opis zwycięstw króla Asyrii, Salmanasara III z okresu 857 - 826 p.n.e. Według mojej propozycji chronologii w tym czasie w Izraelu (Samarii) panowali: Jehu (6.881 - 6.853), Joachaz (6.853 - 7.837) i Joasz (7.837 - 5.821). Asyryjska inskrypcja na "czarnym obelisku": "Danina Jaua, syna Humriego" wyklucza zatem Achaba i może dotyczyć rzeczywiście Jehu w kontekście roku 853 p.n.e.
W roku 853 pne rzeczywiście była bitwa pod Karkar i Salmanasar pokonał koalicję królów. Wśród tych królów był też Jehu. Jako pokonany składał hołd zwycięzcy. Całe nieporozumienie wynika po prostu z błędnej chronologii oficjalnej. Jehu nie panował w latach 841 - 813, tylko w latach 881 - 853, natomiast prawidłowe lata panowania Achaba to 914 - 895. Achab nie mógłby wystawić 10000 wojowników w ostatnich latach swego panowania, skoro wcześniej w wojnie z Damaszkiem miał ich tylko 7000 (1Krl20/15). Według oficjalnej chronologii Achab brał udział w koalicji w ostatnim roku swego panowania. Byłoby to sprzeczne z relacją biblijną, gdyż wg 1Krl 22/4 Achab w ostatnim roku panowania brał udział w bitwie z królem Damaszku i został śmiertelnie ranny.
Co by nie mówić, "czarny obelisk" jest oczywistym dowodem archeologicznym na istnienie konkretnych władców w Izraelu w omawianym okresie dziejów i dobrze mieści się w chronologii na podstawie Biblii.
Również "graniastosłup Taylora" (w Muzeum Brytyjskim w Londynie) relacjonuje kampanię wojenną króla Asyrii, Sancheryba (705 - 681) w Judzie i wymienia imię Ezechiasza, króla Judy (Skarby czasów Biblii, s 121). Co prawda wskazany przez asyriologów okres panowania Sancheryba nie pokrywa się z żadną chronologią królów Judy. Pozostanie to problemem dla tych asyriologów.
Już choćby te dwa archeologiczne dowody, korelujące z konkretnymi królami Izraela i Judy, wystarczą, aby nie podważać bezpodstawnie podanej chronologii.
Author:
Zbigniew Chorąży
Date:
21-01-2007
Reklama
Krzysztof - Zamki na lodzie ??
Zgodnie z najnowszymi poglądami, które wydaje się potwierdzać archeologia, Stary Testament został spisany w 7w PNE, w celu umocnienia władzy ówczesnych władców żydowskiego państewka przy pomocy religii. Panowanie Salomona, Eksodus i bohaterskie kampanie Jozuego zostały wyssane z palca, "dla pokrzepienia serc" i nie znajdują potwierdzenia w innych źródłach. Prowadzenie naukowych dywagacji w oparciu o Stary Testament jest zatem analogiczne do pisania prac naukowych o Polsce 17w w oparciu o "Trylogię".
Author:
Krzysztof
Date:
21-01-2007
Baraban - Chybiony temat
"Tyle pracy, Panie hrabio, i na nic..." Wątpię by ktoś więcej dał radę to przeczytać. Ja dałem, ale ja jestem masochistą. Jeżeli już musi się Pan popisać swoją erudycją to radziłbym wybrać jakiś ciekawszy temat.
Author:
Baraban
Date:
15-01-2007
Sort comments
from the first
Sign in to add comment
Sign in as
:
Password
:
Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in -
sign up..
Advertisement
[
Cooperation
] [
Advertise
] [
Map of the site
] [
F.A.Q.
] [
Store
] [
Sign up
] [
Contact
]
The Rationalist ©
Copyright
2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)