Skip to content
Outlook on life
Religions and sects
The Bible
The Church and Catholicism
Philosophy
Science
Society/Politics
The law
State and politics
Culture
Articles and essays
Literature
People, quotes
Various topics
WWW - Links
Found on the Web
Cooperation
Letters from readers
We have registered
204.320.717 visits
There are 7364 articles
written by 1065 authors.
They could occupy 29017 A4 pages
Search in sites:
Advanced search..
The latest sites..
Digests archive....
How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Karl Heinz Bohrer -
Absolutna teraźniejszość
Dante -
Biesiada
Znajdź książkę..
Comments to article
Dlaczego Francuzi odrzucili Europejski Traktat Konstytucyjny?
Enter your comment on this article …
pilaster - Demokracja
Autor tekstu: Monika Karbowska; Oryginał: www.racjonalista.pl/kk.php/s,5219
Nie jest wykluczone, że Unia Europejska będzie chciała zmusić Francuzów, by głosowali powtórnie, dopóty dopóki "tak" nie zwycięży. Jeśli tak się stanie, należy liczyć się z poważnymi zamieszkami, gdyż kraj ten, gdzie demokracja jest najstarsza na kontynencie europejskim, nie zniesie takiego dyktatu i sprzeniewierzenia się elementarnym zasadom demokracji.
Po pierwsze warto zauważyć, że dla autorki tekstu urządzanie referendów jest sprzeczne z demokracją. I urządzenie powtórnego referendum spowoduje, ze "kraj stanie w ogniu" :) Skoro jednak Francuzi mają byc tak temu traktatowi niechętni, to urządzanie powtórnego głosowania tylko umocni tą opcję, zatem autorka nie ma się o co martwić.
a po drugie. Jakiej nadętej pychy i niewiarygodnej arogancji trzeba, aby twierdzić, że Francja jest najstarszą demokracją w Europie. Jest to charakterystyczne dla Francuzów, korzy po prostu nie mają pojęcia o innych krajach na kontynencie i na świecie, ani z resztą o niczym innym (większośc mieszkańców tego kraju nie zna poza arabskim żadnego obcego języka)
Dla porzadku tylko powiem, że kiedy we Francji powstawała demokracja, to w Europie istniały już takie kraje, jak Anglia, Szwajcaria, Holandia, a także Rzeczpospolita, czy ...Wenecja, gdzie demokracja była o całe wieki starsza
Francja to kraj potwornie zadufanych w sobie totalnych nieuków, nierobów i brudasów (brudniejsze niż we Francji toalety widziałem tylko na Ukrainie. Polskie są przy francuskich po prostu sterylne)
Author:
pilaster
Date:
21-01-2007
Reklama
Archi - re
Nie wiem jak na tej Malcie, ale w Irlandii rozwody są już legalne. Po drugie Francja to z pewnością nie pierwsza demokracja w Europie.
Nazywanie jednak monarchii elekcyjnej (nie mówiąc już o dziedzicznej) demokracją, to nadużycie. Poza tym więcej ma to wspólnego z plemienną demokracją wojenną niż z nowożytnym rozumieniem terminu demokracja, jeśli w ogóle rozpatrywać "demokrację szlachecką" w tych kategoriach.
Author:
Archi
Date:
22-01-2007
Archi - Traktat
Dodam tylko, że władze UE z pewnością większą wagę przyłożą do postulatów Francji i Holandii niż Polski czy Malty albo Rumunii. Tak więc prawica zamiast przepchać korzystny dla niej traktat zanim zostanie zmieniony bardziej wedle życzeń Francuzów i Holendrów, strzela sobie w stopę.
Rozszerzenie się skończyło 1 Stycznia i nie ma już powodu, aby iść na kompromis z wymaganiami nowych krajów zależnych zresztą teraz od unijnych pieniędzy.
Kaczyński stracił szansę, aby coś powiedzieć.
Author:
Archi
Date:
22-01-2007
bachir - Podziękować
Ubolewać,to za malo,skowytać,bić glową o scianę,modlić sie w imperium Rydzyka,strajkować-zadne tego rodzaju despera ckie odruchy juz Polakom nie pomogą-skoro z wlasnej woli weszli pod sutannę,stali sie bezwolnym narzędziem namiestnikow ziemskich boga i pozwalają manipulować sobą.Polacy zniewoleni rozmodleni,co ulica to kaplica.I tak będzie juz do konca,poki szlag nie trafi Watykanu.A na miejsce kaczorkow przyjdą inni zbawcy i budowniczowie patalogicznej moralnosci.
szkoda,ze tego rodzaju artykuly nie trafiają NA SZPALTY NASZYCH GAZET.sZKODA,ZE NIE WYSTEPUJE PANI W KOMENTARZACH MEDIALNYCH.I nie trzeba tlumaczyć dla czego .Postępowa mysl,racjonalizm pojmowania w Polsce jest dławiony. Tylko katolickie i kaczynskie ma rację bytu.A wiec dekomunizacja,ekshumacja trupow z ubieglego wieku,siania nienawisci wsrod spoleczenstwa.Podzial na lepszych i gorszych.Tworzenia nieustannych intryg. Tępienia wrogow przeciwko ...narodowi?...alez przeciwko wladzy..wrogiem "klasowym moze zostac kazdy kto nie jest za,a przeciw.Nawet swoj.,nawet waleczny prawicowiec.Wystarczy tylko popatrzyc w szambo telewizji prorzĄdoweJ,posluchaC rADIA rYDZYKAt-A JEDNAK SLUCHACZY I NASLADOWCOW ORAZ ZWOLIENNIKOW TYCH BREDNI O ZABARWIENIU PATOLOGII SPOLECZNEJ NIE BRAKUJE.mOZE ŚWIADCZY TO O ZGNILIZNIE MORALNEJ I HIPOKRYZJI Polakow?
Pozdrawiam serdecznie.Proszę tak dalej pisać!!
Author:
bachir
Date:
25-01-2007
cereus - Traktat...
Niestety, ale w wielu kwestiach pozwolę sobie nie zgodzić się z Panią...nie ma bowiem pro-stej odpowiedzi dlaczego Francuzi wypowiedzieli się przeciwko Traktatowi, zaś z Pani arty-kułu wynika, że jednak tak, bo oto solidarnie cała Francja opowiada się za hasłami ATTACu ! Po pierwsze, czy nie jest zastanawiający sam wynik referendum? 55% na nie, 45% na tak? Widać jednoznacznie, jak bardzo społeczeństwo to jest podzielone w kwestiach liberalizacji rynku, regulacji systemu opieki socjalnej, kwestiach tożsamości i tradycji. Zapewniam, że istnieją Francuzi, dla których hasła ATTAC'u są synonimem zacofania gospodarczego ich kraju. Po drugie, argumenty przeciw Traktatowi były naprawdę różnorodne: dla wielu "noni-stów" TKUE był za mało liberalny(!), dla innych za mało chrześcijański (!), a jeszcze inni uznali wypowiedź J. Delorsa o tzw. Planie B za jawne rozgrzeszenie i tym motywowali swoją decyzję.
Abstrahując natomiast od samych Francuzów nasunęły mi się po lekturze Pani artykułu dwa pytania 1. czy TKUE powinien faktycznie zajmować miejsce w sprawie regulacji prawnej małżeństw? aborcji? homoseksualistów? Jak wyobraża sobie Pani znalezienie konsensusu w tych sprawach na arenie 27 krajów członkowskich? Jeśli Unia ma poruszać te problemy, to tylko w kategorii tolerancji, a nie szczegółowych ustaleń prawnych; 2. naprawdę uważa Pani, że model laickiego państwa francuskiego jest doskonałym rozwiązaniem? Niektórzy socjolo-gowie i antropolodzy francuscy przestrzegają: model ten grozi rozsadzeniem społeczeństwa francuskiego od środka...nie zgadzam się, że formuła TKUE o "współpracy" z innymi wy-znaniami jest w jakiś sposób szczególnie groźna.
I ostatnia myśl...to prawda, naszemu społeczeństwu brakuje tolerancji, racjonalnego podej-ścia, jesteśmy w wielu kwestiach zabobonni i fałszywie katoliccy, system polityczny jest usiany patologiami itd. Apelowałabym jednak o umiarkowanie w tym "teatralnym" biczowa-niu się na arenie europejskiej! Francja nie stanowi bowiem wcale lepszego przykładu- pań-stwo to po raz kolejny łamie zasady Paktu Stabilizacji i Wzrostu, ma 4 miliony bezrobotnych, zamknięte granice i rosnącą ksenofobię, system socjalny drążący dziurę budżetową, najmniej mobilne i elastyczne społeczeństwo w całej Europie i jak sama Pani zauważyła: zadufanych "citoyens", którzy mają nikłą wiedzę na temat innych narodowości... Mam nadzieję zatem, że jest Pani dobrym "ambasadorem" Polski we Francji, który podejmuje RACJONALNĄ kryty-kę.
Pozdrawiam !!
PS. a propos tego nauczyciela, co przeczytał Konstytucję i się zatrwożył...to jednak ten tekst nie był aż taki trudny, jak skarżyła się cała kadra wysoko wykwalifikowanych Francuzów ;)
Author:
cereus
Date:
30-03-2007
Sort comments
from the newest
Sign in to add comment
Sign in as
:
Password
:
Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in -
sign up..
Advertisement
[
Cooperation
] [
Advertise
] [
Map of the site
] [
F.A.Q.
] [
Store
] [
Sign up
] [
Contact
]
The Rationalist ©
Copyright
2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)