Skip to content
Outlook on life
Religions and sects
The Bible
The Church and Catholicism
Philosophy
Science
Society/Politics
The law
State and politics
Culture
Articles and essays
Literature
People, quotes
Various topics
WWW - Links
Found on the Web
Cooperation
Letters from readers
We have registered
204.318.862 visits
There are 7364 articles
written by 1065 authors.
They could occupy 29017 A4 pages
Search in sites:
Advanced search..
The latest sites..
Digests archive....
How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Antonio Negri -
Goodbye Mr Socialism
Znajdź książkę..
Comments to article
Złota Księga moich spotkań z filozofią
Enter your comment on this article …
Mirosław Kostroń - Uczta duchowa
Panie Mariuszu, zgotował mi Pan prawdziwą UCZTĘ DUCHOWĄ, publikując ten nieznany mi tekst Profesora Andrzeja Nowickiego. Dziękuję i proszę o więcej. Można też przypominać jakieś fragmenty znakomitych prac, ale książki Profesora i czasopisma, w których publikował są stosunkowo łatwo dostępne. Dlatego wyczekuję na teksty, o których pisała w "Racjonaliście" Krystyna Skurjat: mnóstwo prac dotąd nie drukowanych. Nie będę nawet próbował się wymądrzać, bo ogrom wiedzy i kultura Profesora Nowickiego wręcz obezwładniają. Dziękuję Profesorowi i Panu.
Author:
Mirosław Kostroń
Date:
05-11-2007
Reklama
Mariusz Agnosiewicz - Odp.
Profesor sprawi nam jeszcze niejedną niespodziankę! Wkrótce kolejne Jego teksty w Racjonaliście, także takie, które wcześniej nie były publikowane. Teksty będą umieszczane sukcesywnie. Zapraszam przede wszystkim na spotkanie osobiste z Profesorem w najbliższą sobotę. Więcej informacji tutaj:
www.racjonalista.pl/forum.php/s,107851
Author:
Mariusz Agnosiewicz
Date:
05-11-2007
Mirosław Kostroń - Pozdrowienia od Bruna i gołębi.
Żałuję, ale na spotkanie nie będę mógł przybyć. Przy okazji jeszcze krótkie wspomnienie. Do Włoch zabrałem książkę Profesora Nowickiego o Giordano Bruno (seria "Myśli i Ludzie" 1979). Znam tę pracę doskonale, ale umyśliłem sobie, że przeczytam jakieś fragmenty na Campo dei Fiori u stóp pomnika Bruna. Nic właściwie mi z tego zamiaru nie wyszło, bo okrutnie rzępoliła jakaś kapela cygańska i w dodatku rozrabiali pijani Anglicy. W każdym bądź razie odniosłem wrażenie, że Wielki Filozof Włoski pozdrawia Wielkiego Filozofa Polskiego Andrzeja Nowickiego. Proszę też przekazać, Panie Mariuszu, pozdrowienia Profesorowi od rzymskich gołębi z Campo dei Fiori. Te naprawdę "wolne duchy" Profesor zapewne doskonale pamięta z wypraw do Wiecznego Miasta.
Author:
Mirosław Kostroń
Date:
05-11-2007
Mariusz Agnosiewicz - odp.
Profesor, jako internauta, zapewne sam słowa Pańskie przeczyta :)
Author:
Mariusz Agnosiewicz
Date:
05-11-2007
Piotr Patucha - w kwestii spotkania z Platonem
Witam serdecznie,
Mam nadzieję, że pan Andrzej Nowcki osobiście przeczyta moją wypowiedź lub chociaż dowie się o niej od osoby trzeciej.
Chciałbym opisać moje spotkanie z filozofią Platona, wielkiego myśliciela, który wywarł na potomnych niezarte piętno. Zainteresowałem się myślą Platona w okresie studiów, a pierwsze lektury tego myśliciela wydały mi się zadziwiająco lekkie, powabne i gustowne. Bardzo spodobał mi się moralizatorski zapał autora "Uczty", a przede wszystkim postać filozoficznego półboga - Sokratesa - którego popiersie po raz pierwszy miałem okazję oglądać w Paryżu, a przywiezioną z Chorwacji płaskorzeźbę umieściłem w salonie niczym myśliwskie trofeum.
Kwestia oddzielenia myśli Sokratesa od Platona była od zawsze intrygująca, tym bardziej, że aby poważnie uprawiać historię filozofii trzeba znaleźć cezurę odgraniczającą ich dorobek intelektualny. Szukałem rozwiązania tego problemu jeszcze w czasie studiów i początkowo myślałem, że doktryna platonizmu jest ewolucyjnym i wiernym rozwinięciem poglądów Sokratesa. Jednak w jakiś czas potem znalazłem, zwłaszcza u Arystotelesa, passusy, które skierowały moją uwagę na różnice, które dziś wydają mi się istną przepaścią...
Author:
Piotr Patucha
Date:
07-11-2007
Piotr Patucha - cd
Bowiem Platon różnił się bardzo od Sokratesa i to nie tylko w wydanych już po śmierci Platona "Prawach", ale już wcześniej w "Menonie", a przede wszystkim w "Państwie". W "Menonie" Platon odchodzi do Mistrza twierdząc, że cnota jest już nie wiedzą, a w "Politei" tworząc faszystowską wizję państwa, jak bardzo daleką od rozumnego i dialogicznego przesłania Sokratesa, wie już każdy.
Mógłbym wyróżnić wiele okresów mojej osobistej recepcji platonizmu, jednak spotkanie z Platonem w roli polityka było najbardziej koszmarne i pozostanie w mojej pamięci jako nieludzka lekcja totalitaryzmu. Uważam, że Platon był radykalnym reprezentantem konserwatyzmu, a którego nie cierpię tym bardziej, że swe niehumanitarne pomysły wprowadzał w życie w państwie Dionizosa.
Dziś uważam, że od Platona niczego dobrego nauczyć się już nie mogę, bowiem wszystkie jego poglądy obaliłem, a stawiane przez niego problemy rozwiązałem. Myślę, że Platon wiele stracił na uroku, że wielki Platon wcale nie jest już taki wielki, a jego poglądy trafiły na śmietnik historii. I proszę zwrócić uwagę, że sam zapracował na swoją niepochlebną opinię, choćby w Prawach, chcąc na śmierć skazywać ludzi mających własne zdanie.
Author:
Piotr Patucha
Date:
07-11-2007
Sort comments
from the newest
Sign in to add comment
Sign in as
:
Password
:
Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in -
sign up..
Advertisement
[
Cooperation
] [
Advertise
] [
Map of the site
] [
F.A.Q.
] [
Store
] [
Sign up
] [
Contact
]
The Rationalist ©
Copyright
2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)