The RationalistSkip to content


We have registered
204.319.634 visits
There are 7364 articles   written by 1065 authors. They could occupy 29017 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Enter your comment on this article …
rajnotforsale - Zły demiurg Emila Ciorana
http://rajnotforsale.wordpress.com/2013/12/01/zly-demiurg-emila-ciorana/ Zapraszam do lektury!
Author: rajnotforsale  Date: 05-12-2013
Reklama
Grzegorz Andrzejczyk
Ciekawy artykuł, choć brakuje mi w nim poczucia humoru – a to ważne, bo życie, ludzką egzystencję czyni to radośniejszą. Kolejny „trochę smutny tekst" po przeczytaniu, którego przypomniała mi się książka traktująca o podobnych dylematach - „Grek Zorba” - film filmem, książka – bije go (moim zdaniem) „na głowę”.
Author: Grzegorz Andrzejczyk Date: 03-05-2008
kaktus - ciąg dalszy
i nami manipulować, a doświadczenie życia staje przed nami w zupełnie innej perspektywie.
Cioran obsesyjne rozważ śmierć, śmierć innych i swoją, w oparciu o to buduje swój egzystencjalizm pełen upiorów i strachów, przestawia punkt ciężkości , w śmierci ustawia centrum naszego życia, natomiast nie bierze pod uwagę, że nigdy jej nie doświadczy, bo… cytując Epikura „ śmierć, najstraszniejsze z nieszczęść wcale nas nie dotyczy, bo gdy my istniejemy śmierć jest nieobecna, a gdy tylko śmierć się pojawi, wtedy nas już nie ma” . Cały „solidny” gmach rozważań Ciorana tyko komplikuje, zaciemnia, straszy, ale to święte prawo egzystencjalizmu. Choć z drugiej strony, chodzi o cierpienie jakiego doświadczamy gdy umierają inni i tu jest „pies pogrzebany”.
Author: kaktus Date: 02-05-2008
kaktus - wątpliwości
Przeczytałem artykuł , jest otwarty, głęboki, sugestywny i odważny, na pewno jak cały egzystencjalizm Ciorana. Jednak być może jest tak , iż odpowiedź na jego pytania nie istnieje lub jest tak prosta, że nie bierzemy jej w ogóle po uwagę. Jeżeli przypomnimy sobie co pisał Wittgeinstein w „Traktacie”,
„granice mojego języka są granicami mojego świata” oraz
„o czym nie można mówić o tym trzeba milczeć”, a także ,
„śmierć nie jest zdarzeniem w życiu. Śmierci się nie doznaje”
i w końcu jeżeli jest prawdą, że myślimy w języku , to możemy ostrożnie powiedzieć , że Cioran nadużywa tego największego ludzkiego wynalazku, nadużywa tego medium opisując coś, co jest poza nim.
W portalu o pokrewnej tematyce - „ATEISTA” - jest świetny artykuł Toma Clarka dotyczący naszego „doświadczenia śmierci” i własnego „ja”, polecam; wnioski z tego artykułu można bardzo ostrożnie przenieść na całą naszą egzystencję.
Jeżeli jest tak jak sugeruje Tom Clark , iż „śmierć „ jest tylko słowem, tylko doświadczeniem śmierci innych żyjących – nigdy naszej , jej moc i groza przestaje nas epatować i
Author: kaktus Date: 02-05-2008
abhaod - Medytacja
bardzo ciekawy tekst :-) bez praktyki medytacji pozostają nam tylko umysłowe spekulacje...
Author: abhaod Date: 02-05-2008
kobieta - wybrac wolnosc!
Po przejsciu kamienistej drogi ludzkiej egzystencji nie zdradzic zycia, swiata i siebie kosztem uludy. A wiec: powrocic do domu, zyc szczesliwie i czekac, ze zycie postawi nas przed nowymi wyzwaniami. Zgadzam sie z Ciorana afirmacja zycia. Jego wskazowki na droge przejscia, dzieki ktorej dorastaja w nas nasze "wewnetrzne" male istotki, kiedy mamy odwage spojrzenia w oczy naszemu bolowi, sa adekwatne dla wspolczesnego czlowieka. Sens zycia to relacje z innymi ludzmi, ze spoleczenstwem, z kultura. Rozwaga i odpowiedzialna wolnosc, uznane obowiazki i dialog z kazdym czlowiekiem, kazda orientacja polityczna, z roznorodnoscia cywilizacji i ich nurtow myslowych (nie tylko chrzescijanskie) to wielosc szans wspolczesnego czlowieka by zmienic swiat. Dotychczasowe normy konstrukcji spolecznych zawieraly wiele elementow destrukcji i sa kwestionowane. Wydaje mi sie, ze mlodzi ludzie sa na tyle silni i odwazni, ze wykreuja lepszy swiat. Droga indywiduacji jest koniecznoscia dla mezczyzn i kobiet, jest podjeciem szukania nowej przestrzeni zycia dla przyszlych generacji. Jest droga nowej emancypacji dla obu plci.
Bardzo dziekuje za ten pasjonujacy, lekki, przejrzysty tekst i pozdrawiam.
Author: kobieta Date: 01-05-2008

Sort comments from the first

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)