The RationalistSkip to content


We have registered
203.752.294 visits
There are 7364 articles   written by 1065 authors. They could occupy 29017 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..
Comments to article Żołnierz przyszłości

Enter your comment on this article …
morizt - Wojna a humanizm
Jakie wartosci wspolne maja sztuka prowadzenia wojny i humanizm albo racjonalizm?
Author: morizt  Date: 19-10-2010
Reklama
Koraszewski - @morizet   6 na 6
Niestety, całkiem sporo. Niemała część innowacji technicznych (rozwoju nauki) dokonuje się w ramach wyścigu zbrojeń. Wiele z tych innowacji w efekcie dłużej i lepiej służy celom pokojowym niż wojennym. (Energia atomowa, lotnictwo, żeby wymienić pierwsze z brzegu). Zbrojenia i posiadanie armii to całkiem przydatne rzeczy. Osobiście wolę, że wyścig zbrojeń udało się wygrać Aliantom, a nie państwom Osi, jestem szczęśliwy, że wyścig zbrojeń wygrał Zachód, a nie ZSRR, wolałbym, żeby wyścig zbrojeń wygrała demokracja, a nie totalitarna islamska dyktatura w rodzaju Iranu. Najbardziej zdecydowana niechęć do wojen i zabijania nie powinny oznaczać głupoty (bo to i irracjonalone i zbyt kosztowne).     
Author: Koraszewski  Date: 19-10-2010
CHOLEWA - W zupełności zgadzam się   1 na 1
z p. Koraszewskim, dopełniając twierdzeniem o wewnętrznej antynomii w myśleniu i działaniu człowieka, wynikających z faktu niedokończonej ewolucji człowieka w sensie kulturowym. Poza tym nie wspomniano nic, że te innowacje są często oparte na technice kosmicznej. Ewolucja biologiczna trwała miliony lat, kulturowa trwa dopiero kilkadziesiąt tysięcy.
Author: CHOLEWA  Date: 19-10-2010
Saiko Kila - Granatnik
Ten granatnik na pierwszej fotce ilustrującej artykuł nie zostanie nigdy wprowadzony bo program jego rozwoju skasowano (nie przedłużono finansowania w 2007.). To jeden z wielu przykładów na to że DARPA to także money sink. O ile historycznych zasług nie sposób podważyć, to ciekaw jestem ile z obecnych programów doczeka się wdrożenia. Czy z tym już nie jest tak jak z NASA, gdzie czy się stoi czy się leży...
Author: Saiko Kila  Date: 20-10-2010
Olek Mularski
Nadmierne ucyfrowienie żołnierzy spowoduje ich większą wrażliwość na warunki pogodowe i terenowe. Te wszystkie nowoczesne gadżety owszem nadają się do wojska, ale nie wszędzie. Są dobre np. dla komandosów- antyterrorystów, którzy prowadzą krótkie, bardzo intensywne starcia na bardzo mały dystans, we względnie w czystym środowisku; natomiast dla drużyny zwiadowców przebywającej tygodniami w pustynnym kurzu, albo brodzącej po pas w bagnach najnowsza elektronika raczej jest tylko zawodnym balastem.
Błędem jest też zmniejszenie kalibru pocisków- duży pocisk to duża dziura i wyeliminowany wróg. Amerykanie doświadczyli tego w Wietnamie. Ich pociski 5,56 nie były w stanie przebić murów, drzew i innych przeszkód; kałasznikowy (7,62) Vietkongu z łatwością przebijały wszystkie te przeszkody rażąc także ukrytego wroga.
Na szczęście Amerykańska armia odchodzi już od małych pocisków. HK416 i SCAR mogą strzelać także nabojem 7,62 (wymienna lufa i zamek). Niedawno pojawił się też karabin Grendell 6,8mm, ... no i prawdziwy potwór- strzelba maszynowa kal. 12 (18,6mm) o nazwie AA12 (Automatic Assault).
Cyfrowe pole walki to przede wszystkim artyleria, czołgi, bojowe wozy piechoty- tu pogoda komputerom nie straszna. Podstawa powinna być łączność satelitarna.
Author: Olek Mularski  Date: 15-10-2011

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)