The RationalistSkip to content


We have registered
200.339.422 visits
There are 7364 articles   written by 1065 authors. They could occupy 29017 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2991 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Enter your comment on this article …
Fizyk - Lamus filozofii   3 na 7
Idealizm - zarówno subiektywny jak i obiektywny - można śmiało odłożyć do lamusa historii filozofii. Fenomenalny postęp nauk ścisłych i współczenej technologii, programowo bazujących na materialiźmie, zdyskredytował każdą inną teorię poznania.
Author: Fizyk  Date: 20-07-2010
Reklama
Jacholek   2 na 2
Dziekuje za te sympatyczna powtorke z podstaw filozofii - czterdziesci pare lat temu, jako student fizyki wysluchiwalem wykladow prof. Krajewskiego, a do egzaminu czytalem Schaff'a.
Obecnie pasjonuje mnie ten temat raczej z punktu widzenia interpretacji machaniki kwantowej i jej zastosowan do konstrukcji komputera kwantowego. Pozdrowienia !
Author: Jacholek  Date: 20-07-2010
CHOLEWA - Autor rzeczywiście robi   2 na 2
powtórkę z historii filozofii ; znam opracowań na ten temat o wiele więcej zaś w bibliografii ujęte pozycje posiadam w księgozbiorze. Wykład dobry dla licealistów . Nie uniknął Autor błędu , pisząc o kasztanie rosnącym w pobliżu jego domu . Drzewo rosnące to kasztanowiec .
Author: CHOLEWA  Date: 20-07-2010
Stanisław Hałewer - Pytanie   3 na 5

Autor, swą kompilacją nieaktualnych dywagacji , mimo woli zapewne, potwierdza wtórność filozofii w stosunku do innych dyscyplin, a w szczególności nauk ścisłych. O ileż bardziej wartościowe jest zastanowienie się nad opisem rzeczywistości (wraz z możliwościami i ograniczeniami tego opisu) – od prowadzenia jałowych rozważań o "obiektywnym charakterze poznania". Ale wymaga to realnej wiedzy czyli wkroczenia w dziedzinę nauk ścisłych.
Najlepszą ilustracją wtórności filozofii w stosunku do science są rozważania Zenona z Elei i jego cztery argumenty przeciwko ruchowi (słynne "paradoksy" o Achillesie, strzale itd.). Przez stulecia filozofowie podziwiali głębię myśli Zenona, aż okazało się, że to nie były żadne paradoksy, a brak umiejętności sumowania nieskończonej liczby nieskończenie małych wartości – czyli stosowania rachunku całkowego. Zenona można usprawiedliwić za brak tej wiedzy, żeby zapoznać się z pracami Newtona i Leibniza musiałby żyć ponad dwa tysiące lat dłużej.
Co usprawiedliwia jałowe rozważania współczesnych filozofów?
Author: Stanisław Hałewer  Date: 21-07-2010
kognitywista - @Fizyk  0 na 2
Zbyt ważne są dla nas wszystkich subiektywne aspekty poznania, by wyrzucać je od razu do lamusa. Odrzućmy jedynie absurdalny skrajny solipsyzm, lecz nie wylewajmy dziecka z kapielą uciekając w materializm zalatujący skompromitowanym redukcjonizmem. Oczywiście podstawą naszych doznań jest świat materialny, ale te doznania (subiektywne, irracjonalne często) to 95% naszego kontaktu ze światem (u fizyków, powiedzmy ... 85%). Otaczamy się bodźcami: idziemy do kina fascynując się odbitymi od ekranu falami świetlnymi i wibrującym powietrzem w przewodach słuchowych. Potem wspólna romantyczna stymulacja kubków smakowych i nerwów węchowych ... tudzież receptorów dotyku. Więc może jednak funkcjonalizm ... a czymże jest jest funkcja jeśli nie ideą - skrajnie subiektywną. Czym dla ignoranta będzie tomik poezji np. napisany po arabsku. Jaki to aspekt świata ? Materialistyczny ?
Author: kognitywista  Date: 22-07-2010
RyszardW - podobnie jak   1 na 1
pan Hałewer, również uważam, że współczesnym filozofom brak wiedzy z dziedziny nauk przyrodniczych. I podobnie, jak z chwilą powstania pojęcia pochodnej i rachunku całkowego "paradoksy" Zenona przestały nimi być, tak na problematykę postrzegania rzeczywistości całkowicie nowe światło rzuca fizyka kwantowa - np. wykonanie efektu EPR w doświadczeniach A. Aspecta i jego następców - rzeczywistość w jakiś sposób "nagina" wyniki doświadczeń do naszych oczekiwań, obserwator jest częścią układu eksperymentalnego.
Author: RyszardW  Date: 24-07-2010
Jacholek   1 na 1
@RyszardW - drobne sporostowanie: nie "nagina", tylko uklad "wybiera" swoj stan dopiero w wyniku pomiaru (dekoherencja). Efekt EPR dowodzi nie istnienia parametrow ukrytch, czyli potwierdza (wbrew oczekiwaniom Einstein'a) ze Natura/Bog gra jednak w kosci.
Author: Jacholek  Date: 24-07-2010
RyszardW - @Jacholek
Tak. Układ "wybiera" swój stan w zależności od układu eksperymentu wymyślonego przez fizyka. Wykonane doświadczenia nie rozstrzygają, czy Natura/Bóg gra w kości. Każą natomiast zupełnie inaczej spojrzeć na problemy ontologiczno/epistomologiczne, o czym się "nie śniło filozofom" współczesnym, czego dotyczył mój poprzedni komentarz ad. omawianego artykułu Pana Krzewińskiego. Sądzę, że obecna wiedza nie rozstrzyga kwestii istnienia "parametrów ukrytych" w wydaniu D. Bohma i jego następców. Hmm, wolałbym, żeby tych parametrów nie było, bo do hipotetycznego poziomu subkwantowego chyba nie dotrzemy wiedzą.
Author: RyszardW  Date: 24-07-2010
Jacholek - @RyszardW
Polecam wyklad Hawkinga www.hawking.org.uk/index.php/lectures/64
gdzie explicite jest podana interpretacja wynikow testowania nierownosci Bell'a - "God does play dice with the Universe". Takze i inne eksperymentu stoja w sprzecznosci z koncepcja parametrow ukytych. Wiec jak dotychczas Twoja wola sie spelnia...
Author: Jacholek  Date: 25-07-2010

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)