The RationalistSkip to content


We have registered
204.474.691 visits
There are 7364 articles   written by 1065 authors. They could occupy 29017 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Enter your comment on this article …
emilpromil
Z energią słoneczną jest taki problem że szczyt poboru energii wypada po zachodzie słońca, więc elektrownia + system baterii mogą wyjść drożej niż elektrownia gazowa.
A wszędzie tam gdzie jest ropa jest też gaz tani jak barszcz, ba nawet traktowany jako odpad.
Author: emilpromil  Date: 11-11-2011
Reklama
Teklon - Muszą sami
Przypomniała mi się przypowiastka: "bogobojny Arab dojechał na wielbłądzie do gospody, poszedł do środka coś zjeść. Jak wyszedł zobaczył, że nie ma wielbłąda. Zgłasza pretensje do Allaha - ja taki jestem pobożny a Ty pozwoliłeś, żeby zaginął mój wielbłąd. Głos z nieba odpowiedział - mogłeś go chociaż uwiązać!
Arabowie dostali 2 wielkie źródła energii, jedno eksploatują a na drugie tylko narzekają. Oby pierwsze źródło nie wyschło zanim zabiorą się za eksploatację bardziej ekologicznego źródła energii.
Author: Teklon  Date: 07-11-2011
mb_q - @coreless
Jasne; problem w tym że to jeszcze w sumie prototypowa technologia, dlatego wchodzi w tą drogę inwestowania we własny know-how zamiast po prostu "kupmy licencję i produkujmy ogniwa". Co do samego ciepła to Arabia Saudyjska ma jeszcze duże różnice temperatury między dniem a nocą -- możliwe że działającej na to elektrowni nie trzeba by nawet za bardzo dogrzewać lustrami.
Author: mb_q  Date: 07-11-2011
RadRado   2 na 2
Na razie wolą inwestować w meczety w całej Europie. Ciekawe czy przyniesie im to jakieś zyski.
Author: RadRado  Date: 06-11-2011
coreless - Wielki nieobecny   8 na 8
Wielkim nieobecnym artykułu, przemilczanym zapewne nie bez powodu, jest silne lobby paliwowe. Nie łudźmy się - rozwój zielonej technologii, niezależnej od ropy i gazu, niejednemu spędza sen z powiek. W takim samym stopniu dotyczy to np. USA, jak Arabii Saudyjskiej. Z wiadomych względów autor nie mógł o tym wspomnieć - naraziłby się potężnym i wpływowym, od których zależy również to, że może zabawiać się w publicystykę.
Author: coreless  Date: 06-11-2011
Jacek Tabisz   4 na 6
Bardzo fajny, racjonalny esej. Mam nadzieję, że mieszkańcy Arabii Saudyjskiej zaczną powoli myśleć o swoim bogactwie i nieszczęściu jakim jest ogromna ilość światła słonecznego. Oczywiście trudno jest wprowadzać zmiany, w które najpierw trzeba wiele zainwestować (samodzielny, saudyjski przemysł słoneczny), zaś zwrócą się dopiero po dłuższym czasie... Ciekaw jestem, czy używanie słonej wody jest rzeczywiście absolutnie niemożliwe w trakcie produkcji paneli słonecznych, czy też nikt odpowiednio starannie nie próbował... Mam też nadzieję, że nikt nie nazwie autora powyższego eseju ekoterrorystą... ;-)
 
Arabia Saudyjska jest w tej ciekawej sytuacji, iż bardzo szybko może dwukrotnie zwiększyć potencjał intelektualny i kreatywność zamieszkującej kraj ludności. Starczy, iż odchodząc od islamu jak daleko się da, przywróci wolność kobietom, dziewczynom i dziewczynkom...
Author: Jacek Tabisz  Date: 06-11-2011
coreless - @ mb_q   7 na 7
Elektrownie wykorzystujące energię promieniowania słonecznego nie działają jedynie w oparciu o ogniwa słoneczne. Powstają słoneczne wieże, kominy i rynny, wykorzystujące proste zjawiska optyczne, takie jak skupianie światła za pomocą luster, a także ruch ciepłego powietrza, różnice temperatur i ciśnienia. Oto przykład:
www.abb.pl/cawp(*)d7fa35462c12573bb00437ee3.aspx
Ciepła z energii słonecznej można zmagazynować tak wiele, że elektrownia jest w stanie funkcjonować jeszcze wiele godzin po zapadnięciu zmroku.
Author: coreless  Date: 06-11-2011
mb_q   1 na 1
Akurat produkcja ogniw słonecznych wymaga gigantycznej ilości słodkiej wody (i nie jest to jednorazowy wydatek, bo ogniwa się zużywają), więc jest raczej wątpliwe żeby biznes z ich produkcją mógł się rozkręcić w Arabii Saudyjskiej... Chyba oczywiście że się ograniczą do know-how.
Author: mb_q  Date: 06-11-2011
Jacholek - komandor   3 na 3
Wyrazy podziwu dla rozsadku komandora marynarki wojennej. Szokujaca rozrzutnosc ropy ktora powinna byc wspolnym bogactwem calej ludnosci Ziemi. Tymczasem jedni buduja sobie sztuczne centra sportow zimowych na pustyni a inni pokonuja pieszo kilometry by nabrac do zbiornika odrobine pitnej wody. Sic transit gloria mundi !
Author: Jacholek  Date: 06-11-2011
coreless   2 na 2
Przypomina mi się pewien dokument o tym, że pustynia Negew jest jednym z największych bogactw Izraela, dzięki słońcu i turystyce. Jak widać, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
Author: coreless  Date: 06-11-2011

Sort comments from the first

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)