Skip to content
Outlook on life
Religions and sects
The Bible
The Church and Catholicism
Philosophy
Science
Society/Politics
The law
State and politics
Culture
Articles and essays
Literature
People, quotes
Various topics
WWW - Links
Found on the Web
Cooperation
Letters from readers
We have registered
205.306.752 visits
There are 7362 articles
written by 1064 authors.
They could occupy 29015 A4 pages
Search in sites:
Advanced search..
The latest sites..
Digests archive....
How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Dante -
Biesiada
Karl Heinz Bohrer -
Absolutna teraźniejszość
Znajdź książkę..
Comments to article
Wybrane zagadnienia epistemologiczne egzystencjalizmu Jean-Paula Sartre'a
Enter your comment on this article …
apiat' Nemo - ależ Pan jest młody !
Pana zdjęcie pod tekstem było dla mnie największą niespodzianką: oczekiwałem co najmniej 50-latka ! Dawno dawno temu dziewczyny uczesane na Juliet przychodziły na randki z Sartrem (lub częściej, z Simonką) w siatce - były takie siatki plecione z wędkarskiej żyłki ...
Na poważnie: dlaczego młodzi marksiści tak zachłannie i tak otwarcie czytali Sartra: to proste, polskie tłumaczenie "byt określa świadomość" źle oddaje (zresztą chyba celowo ?) sens marksowskiego dosłownie: istnienie wyprzedza poznanie/świadomość.
a także: ha, Marks nie był marksistą; otwarcie odrzucał tzw. determinizm historyczny -> w marksiźmie Engelsa, potem Lenina ... ale to już zeszłoroczne śniegi, dzięki za miłą lekturę !
Author:
apiat' Nemo
Date:
22-06-2012
Reklama
Oskar Wiśniewski
Dziękuję serdecznie za miłe słowa :)!
W jednej z biografii pary Sartre- de Beauvoir spotkałem nawet uwagę, iż mówiono w pewnym okresie, że przejście po Polach Elizejskich z Sartre'em było większą społeczną nobilitacją niż pokazanie się z Brigitte Bardot.
Myślę, że oprócz powodów typowo ideologicznych (zrozumianych w lepszy bądź gorszy sposób), młodzi marksiści (czy w ogóle młodzież akademicka, ale także np. robotnicy) była zafascynowana Sartre'em jako osobą- jego "straceńczym" trybem życia, ogromną siłą oddziaływania na media, poparciem, które zadeklarował najpierw maoistom, a później studentom w maju 1968 roku. Był kimś w rodzaju tzw. celebryty swoich czasów, dla pewnych grup jego czysto filozoficzny, a nawet literacki dorobek, był sprawą drugorzędną.
Pozdrawiam !
O.W.
Author:
Oskar Wiśniewski
Date:
22-06-2012
apiat' Nemo - Jerry A.Coyne ... sens życia jest..
Ha,przez 100 lat nieliniowa dynamika była zmorą egzaminacyjną, jak ją nazwano teoria chaosu, trafiła pod strzechy; pytanie o sens życia wciąga czytelników, Satre raczej nie, dlaczego !? cytuję JAC: Każdy zaś, kogo przekonuje pasja, nie myśli logicznie... Ziauddin Sardar krytykuje dwa punkty: ...argument Sacksa o komplementarnej naturze podejścia naukowego i religijnego, gdzie jedno szuka wyjaśnień, a drugie szuka sensu, nie jest szczególnie oryginalny. Na przykład w tradycji islamskiej ... lepsze wyjaśnienie znajdujemy w O harmonii religii i filozofii wielkiego XII-wiecznego filozofa, Ibn Ruszda (Awerroesa)... Jest także problem z jego głównym argumentem. Cel systemu musi leżeć poza nim. Tak więc cel naszego empirycznego świata jest ulokowany poza nim, w czymś, co nazywamy Bogiem. ... Łatwiej jest argumentować na rzecz potrzeby czegoś, co wykracza poza system, trudniej argumentować ... dlaczego Bóg w ogóle jest potrzebny.
Author:
apiat' Nemo
Date:
23-06-2012
Sort comments
from the newest
Sign in to add comment
Sign in as
:
Password
:
Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in -
sign up..
Advertisement
[
Cooperation
] [
Advertise
] [
Map of the site
] [
F.A.Q.
] [
Store
] [
Sign up
] [
Contact
]
The Rationalist ©
Copyright
2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)