Skip to content
Outlook on life
Religions and sects
The Bible
The Church and Catholicism
Philosophy
Science
Society/Politics
The law
State and politics
Culture
Articles and essays
Literature
People, quotes
Various topics
WWW - Links
Found on the Web
Cooperation
Letters from readers
We have registered
204.487.103 visits
There are 7364 articles
written by 1065 authors.
They could occupy 29017 A4 pages
Search in sites:
Advanced search..
The latest sites..
Digests archive....
How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Robert Piętek -
Garcia II władca Konga a Kościół katolicki
Mariusz Agnosiewicz -
Kryminalne dzieje papiestwa tom II
Znajdź książkę..
Comments to article
Trzy przemiany u Schopenhauera i Nietzschego w świetle Bhagavad-Gity
Enter your comment on this article …
kobieta - Z przyjemnoscia przeczytalam
1 na 1
Bardzo ladnie napisany artykul.
Author:
kobieta
Date:
18-01-2011
Reklama
Jacek Tabisz - Oparte na złym tłumaczeniu!
1 na 1
Te rozważania na temat Bhagawatgity oparte zostały na złym tłumaczeniu! Jest ono tendencyjne, gdyż przynależy do jednej z kilku szkół krisznaizmu, tej popularnej na Zachodzie. Lepsze jest w miarę neutralne tłumaczenie profesor Sachse (i piękniejsze literacko!). Jest wiele indyjskich interpretacji Bhagawatgity. Dla przykładu - szkoła szaktyczna (interpretacja ze śrdn kaszmiru) nie uznaje podziału na dobro - zło. Wszystkie trzy guny są równie wartościowe i cel leży w ich połączeniu i przekroczeniu. Sansara, o której mówi hinduizm, to nie buddyjska maja. Sansara ma często wartość pozytywną. Jest - zdaniem licznych szkół - elementem gry bogów, lili. Owa gra nie jest dobra, ani zła - dzieje się. Najistotniejszym elementem Bhagawatgity jest zalecenie medytacji poprzez działanie, a nie poprzez powstrzymywanie się od działania, co stanowi polemikę z licznymi szkołami hinduizmu, ale też z buddyzmem. Człowiek w Bhagawatgicie nie staje się wolny poprzez odrzucenie działania i swoich kastowych, historycznych obowiązków. Staje się wolnym poprzez umiejętność dostrzeżenia mechanizmu świata w którym działa, zrozumienie tego mechanizmu i jego afirmację. Joga czynu, zalecana przez Bhagawadgitę, to świadome działanie zgodne z przeznaczeniem (karmanem) bez przywiązania do owoców tego działania.
Author:
Jacek Tabisz
Date:
20-01-2011
NYKTOS - Studnia
Komentarze raczej rzadko są nie-osobiste. Jakież trzeba by przyjąć kryterium by nie-osobisty komentarz napisać? nie wiem. Przeto osobiście: przyjemności czy nie-przyjemności jakowyś nie odczułem, zatem tekst lokuje się w płaszczyźnie intelektualnej. Płynie, od słowa do słowa, od zdania do puenty, aż chciałoby się zaryczeć jak lew. Kusi by umieścić się w jakiejś przemianie, najlepiej najlepszej. Skłania do refleksji, zatem posiada morał. Można zapomnieć, iż dotyczy pisarzy dawno minionych i kultury nie obecnej w TV. A jednak, jakoś pomnieć nie umiem. Dla mnie, rodzonego w XX wieku trąci myszką. W epoce małych narracji zgoła staroświecka to opowieść. czekam z niecierpliwością na współczesną story.
Author:
NYKTOS
Date:
13-03-2011
brzezińska43
Niezależnie od tego, z jakiego tlumaczenia korzystal autor i jakiej interpretacji tekst dotyczyl jest zajmującym.Dla mnie bardziej interesujące jest w jakiej rzeczywistości powstawaly same idee.Osadzenie ich w konkretnych realiach bytu dalyby podstawę do oceny ewolucji myśli filozoficznej.Powiązania owej myśli z określonym etapem rozwoju. Piękno filozofii hinduskiej i jej glębia niebywale wyprzedzają filozofię europejską. Ciekawe z jakich przyczyn.
Author:
brzezińska43
Date:
24-11-2011
Sort comments
from the newest
Sign in to add comment
Sign in as
:
Password
:
Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in -
sign up..
Advertisement
[
Cooperation
] [
Advertise
] [
Map of the site
] [
F.A.Q.
] [
Store
] [
Sign up
] [
Contact
]
The Rationalist ©
Copyright
2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)