Skip to content
Outlook on life
Religions and sects
The Bible
The Church and Catholicism
Philosophy
Science
Society/Politics
The law
State and politics
Culture
Articles and essays
Literature
People, quotes
Various topics
WWW - Links
Found on the Web
Cooperation
Letters from readers
We have registered
204.984.494 visits
There are 7362 articles
written by 1064 authors.
They could occupy 29015 A4 pages
Search in sites:
Advanced search..
The latest sites..
Digests archive....
How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Michel Henry -
Narkotyki: dlaczego legalizacja jest nieuchronna?
Znajdź książkę..
Comments to article
Cyberterroryzm, cyberprzestępczość – wirtualne czy realne zagrożenie?
Enter your comment on this article …
Vatazhka - Formy cyberterroryzmu
1 na 1
Zaproponowany podział form działalności jest moim zdaniem błędny, ponieważ błędnie skategoryzowano rodzaje podatności i ataki, których przeprowadzenie umożliwia obecność tychże. Proponuję następującą klasyfikację: 1. DDoS (SYN flooding, mailbombing itp.) - atakującemu zależy na wyłączeniu infrastruktury poprzez jej przeciążenie. Ataki te, zwykle inspirowane oddolnie, wymagają jedynie uruchomienia łatwodostępnego narzędzia, ktore typowo nie zapewnia anonimowości często nieświadomym użytkownikom. Ataki tego typu bywają używane do wymuszeń przestępczych, wówczas przestępcy wynajmują do tego celu botnet. Ostatnie przykłady: Estonia (http://tinyurl.com/3886vcu), ataki grupy Anonymous na systemy VISA, MasterCard, Paypal (http://tinyurl.com/69o3lzv). 2. Szpiegostwo - atakującemu zależy na możliwie długim przebywaniu w systemach i przechwytywanie danych składowanych i przetwarzanych w tych systemach (np. komunikacji między użytkownikami). Ataki tego typu są często sponsorowane przez tajne służby. Ostatnie przykłady: Operation Aurora (http://tinyurl.com/2g84kf5), Tunezja (http://tinyurl.com/4clhx9h). 3. Sabotaż - intencją atakującego jest uszkodzenie infrastruktury. Ataki tego typu chętnie sponsorowane są przez tajne służby. Ostatni przykład: Stuxnet (http://tinyurl.com/2vol5nk).
Author:
Vatazhka
Date:
28-01-2011
Reklama
Rafał Maszkowski - zysk kontra bezpieczeństwo
2 na 2
Ataki DDoS są przeprowadzane przy pomocy dużej liczby cudzych komputerów opanowanych przez atakującego. Niestety zarówno brak świadomości jak i stosowane rozwiązania powodują. Świadomość wiele się nie poprawi, ale przerażenie może budzić fakt, że ogromna większość komputerów jest wyposażona w systemy, które nie są odporne na wirusy. To jakby zaproszenie do ich użycia do ataków.
Inny problem to słabe bezpieczeństwo produktów jednorazowych - telefonów, routerów. Telefony są ciągle czarnymi skrzynkami, na których działanie prawie nie ma wpływu użytkownik, a producent z kolei nie jest zainteresowany dopracowaniem produktu, bo to już go nie interesuje - pracuje nad kolejnym produktem.
W ten sposób interesy firm podminowują bezpieczeństwo u samych jego podstaw.
Author:
Rafał Maszkowski
Date:
21-01-2011
coreless - Zagrożenie
jak najbardziej realne, o czym przekonują chociażby ostatnie wysiłki podejmowane przez rząd Estonii, która w celu zabezpieczenia się przed cyberatakami powołuje w tym celu specjalistów do służby wojskowej. Wydaje mi się również, że właśnie w wojskowości i wywiadzie doceniono od razu wagę zagrożenia. Stąd rozbudowane systemy ochrony systemów elektronicznych i informatycznych, począwszy od stosunkowo prostego rugedyzowania sprzętu, poprzez tradycyjny ''nasłuch'', po skomplikowane metody szyfrowania danych. Nie wyobrażam sobie porządnej, opracowanej współcześnie strategii bezpieczeństwa narodowego bez rozdziału na temat bezpieczeństwa stosowania technologii cyfrowych.
Author:
coreless
Date:
20-01-2011
Sort comments
from the first
Sign in to add comment
Sign in as
:
Password
:
Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in -
sign up..
Advertisement
[
Cooperation
] [
Advertise
] [
Map of the site
] [
F.A.Q.
] [
Store
] [
Sign up
] [
Contact
]
The Rationalist ©
Copyright
2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)