The RationalistSkip to content


We have registered
194.497.303 visits
There are 7365 articles   written by 1065 authors. They could occupy 29023 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2988 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Enter your comment on this article …
Przemysław Piela - Uwagi
W tekście znalazłem kilka niedociągnięć i braków:

Nie wszyscy bogowie umieszczeni na liście wywodzili się z rodu Asów, jak można wywnioskować z początku. Do Wanów z Wannaheimu zaliczali się: Aegir, Freja, Frej oraz Njord. Freja jest boginią płodności i urodzaju podobnie jak jej brat bliźniak Frej. Frej jest uznawany za jednego z trzech głównych bogów. Obok Odyna i Thora. Njord to syn Aegira, jest bogiem mórz i oceanów. Poślubił olbrzymkę Skadi, która była władczynią gór.

Mjollnir oprócz tego co znajduje się w tekście warto dodać, iż był to symbol wiary pogańskiej Skandynawów. Noszono jego wizerunek w formie amuletu i można powiedzieć, że znaczył tyle samo co krzyż u chrześcijan. Młot Thora miał chronić przed złymi stworami i mocami, gdyż jego wizerunek napawał wszystkie istoty przerażeniem.
Author: Przemysław Piela Date: 26-01-2004
Reklama
Shadow - Sprostowania cd.
Loki też nie był Asem tylko synem olbrzyma, z Odynem łączyły go więzy krwi, ale nie mające nic wspólnego z urodzeniem. Ponadto jego żona jest symbolem wszystkich, przeciwnych do mężowskich, cech (współczucie, oddanie, przywiązanie). Z żoną tą ma Loki dwóch synów, którzy są mordowani przez Asów.

No właśnie i tak jak zauważył mój przedmóca Asowie a nie Azowie.

I jest to religia Skandynawska a nie Germańska, w religii germańskiej obowiązują inne imiona dla tych samych bogów np. Odyn -> Wodan.
Author: Shadow Date: 25-03-2004
Skuld
Hmmmmmmmm... no zauważyłam jedną nieścisłość, bo w imionach Walkirii zabrakłao imienia Skuld, dlaczego?
Author: Skuld Date: 24-05-2004
Przemysław Piela - Inne opracowanie
Zapraszam do mojego opracowania na ten temat, wzorowanego na tym tekście: www.ateista.pl/articles.php?id=78
Author: Przemysław Piela Date: 25-01-2005
Randgrith - Heimdallr
Jakoś nie zauważyłem tutaj wielu ważnych rzeczy związanych z tą osobą. Mianowicie iż dzierżył on róg, Gjallar, którym oznajmiał przybycie bogów. Ma również na nim potężnie zagrać, by wezwać bogów do ostatecznej bitwy, Ragnarok. W tejże ostatecznej walce, zmierzchu bogów, zabija Loki'ego, jednak sam umiera od odniesionych ran.
Author: Randgrith Date: 15-02-2005
KAKAN - "mitologia skandynawska"-jest lepsza od
Musze sie przeyznać, że po przeczytaniu tego "dzieła"- - stwierdzam że Skandynawowie mają zdecydowanie ciekawszą mitologie od starożytnych greków...
stąd moja proźba do was...jeśli macie więcej informacji o mitologi to bardzo prosze przysłać mi na e-maile ...WIELKIE DZIEKI
Author: KAKAN Date: 21-04-2005
Einherjer - Nieścisłości.................
Pierwsze rażące nieścisłości można zauważyć przeczytawszy już pierwsze linijki tekstu, tytuł traktujący jakoby asowie, w myśl słów autora azowie (jednakże nieścisłości w zapisie nie zapisywałbym na minus autorowi, ze względu na sporą dowolność w zakresie transkrypcji terminów związanych z terminami z zakresu religii tzw. pogańskich, pamiętajmy że więkość z nich wszak nie była zapisywana językiem łacińskim). Otóż sam tytuł sugeruje jakoby to asowie stanowić mieli li tylko i wyłącznie panteon bóstw skandynawskich co jest wierutną bzdurą. Co więcej w dalszych linijkach znajdujemy skutecznie zniechecające do lektury informacje podług której to właśnie "dobrotliwi" azowie mieli najechać wanów i pokonawszy ich samemu rządzić światem...w czym miała przejawiać się ta dobroczynność rodu Asów najeżdżających będące uosbieniem spokoju i poświęcenia uprawie roli plemię Wanów pozostawię jako osobiste retoryczne pytanie skierowane do osoby autora... Zaś fakt utożsamiania religii skanydanwskiej z germańską jedynie dopełnia czary goryczy, coprawda wywodzą się one z jednego pnia, zaś znaleźć w nich można mnóstwo cech wspólnych, to w rzadnym bądź razie nie można ich traktować jako tożsame.. o czym zapominają zarówno laicy jak i próbujący interesować się tą tematyką..
Author: Einherjer Date: 22-04-2005
ale kicha - achhhhhhh!!!!!!!!
STRASZNIE KIEPSKO SFORMUOWANE,POMINELIŚCIE WIELE FAKTÓW ,ALE CÓŻ JESTEŚMY TYLKO LUDŹMI.
OCENA - 4+
Author: ale kicha Date: 12-12-2007

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)