Nastolatki - geje, lesbijki i osoby biseksualne, przebywające w otoczeniu społecznym, w którym cieszą się większą tolerancją i społeczno-emocjonalnym wsparciem ze strony innych, rzadziej wybierają samobójstwo jako sposób na rozwiązanie swoich problemów.
Wyniki badań opublikowano 18 kwietnia w internetowym wydaniu czasopisma Pediatrics.
Amerykańskie nastolatki z grupy LGB, które wychowują się w bardziej tolerancyjnym otoczeniu, podejmują próby samobójcze o około 20% rzadziej niż nastolatki LGB żyjące w otoczeniu, w którym mogą liczyć na mniejsze wsparcie ze strony lokalnych społeczności.
Podobną tendencję zaobserwowano jednak nie tylko wśród nastolatków LGB. W konserwatywnych społecznościach również heteroseksualne nastolatki o około 9% częściej podejmują próby samobójcze w porównaniu z nastolatkami wychowującymi się w otoczeniu bardziej liberalnym pod względem społecznym i politycznym.
Jak zauważają autorzy badań, klimat panujący w lokalnej społeczności może mieć decydujące znaczenie w profilaktyce samobójstw młodzieży, niezależnie od jej orientacji seksualnej. Okazuje się bowiem, że podjęcie przez społeczności lokalne i system edukacji zdecydowanych działań antydyskryminacyjnych, ukierunkowanych na ochronę praw dzieci i młodzieży z grup mniejszości seksualnych i zwalczanie szkolnego mobbingu (bullying), wpływa korzystnie na stan zdrowia psychicznego ogółu populacji młodzieży i spadek liczby samobójstw również wśród nastolatków spoza grupy LGB (straight).
Omawianymi badaniami objęto prawie 32 tysięcy nastolatków, głównie w wieku 16-17 lat, uczęszczających do szkół średnich na terenie 34 hrabstw w stanie Oregon. Spośród nich ok. 1400 osób (ponad 4%) przyznało się do homoseksualizmu lub biseksualizmu.
Naukowcy na podstawie specjalnie skonstruowanego wskaźnika otoczenia społecznego starali się ocenić, czy warunki związane z danym typem wsparcia w lokalnym otoczeniu społecznym wpływają na tendencje samobójcze młodzieży. Przy konstrukcji wskaźnika wzięto pod uwagę cztery czynniki związane z lokalną społecznością: 1) odsetek par jednopłciowych, 2) odsetek członków Partii Demokratycznej, 3) obecność w szkole organizacji lub klubów typu gay-straight alliance, 4) zaangażowanie szkół w realizację programów profilaktycznych ukierunkowanych na zapobieganie dyskryminacji i mobbingowi w szkole, szczególnie w stosunku do uczniów z grupy LGB.
Młodzież LGB w porównaniu z młodzieżą straight znacznie częściej podejmowała próby samobójcze (21,5% do 4,2%). Jednak wśród młodzieży LGB ryzyko podjęcia próby samobójczej było ok. 20% większe w przypadku mniej tolerancyjnego i mniej wspierającego otoczenia społecznego. Bardziej przyjazne i wspierające, liberalne (politycznie i obyczajowo) środowisko społeczne wiązało się natomiast z istotnie mniejszą liczbą prób samobójczych, nawet przy kontrolowaniu wpływu zmiennych socjodemograficznych oraz innych czynników ryzyka prób samobójczych, w tym objawów depresji, nadużywania, alkoholu, bycia ofiarą przemocy rówieśniczej i znęcania się ze strony osób dorosłych.
[Tłum./oprac. C. O. Reless]
Referencje dokumentu: Hatzenbuehler, M. L. (2011) The Social Environment and Suicide Attempts in Lesbian, Gay, and Bisexual Youth. PEDIATRICS (doi:10.1542/peds.2010-3020) |