The RationalistSkip to content


We have registered
200.344.229 visits
There are 7364 articles   written by 1065 authors. They could occupy 29017 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2991 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
« Society  
Szkoła im. Biskupów
Author of this text:

W mieście Lubawa (woj. warmińsko-mazurskie, pow. iławski) miało miejsce niecodzienne wydarzenie, otóż jedyne w tym mieście gimnazjum zyskało sobie nowych patronów. Szkole tej nadano imię Biskupów Chełmińskich. Zwyczaj nadawania imion instytucjom oświatowym był szeroko rozpowszechniony w PRL-u, był wykorzystywany przez rządzącą partię PZPR w celach propagandowych, a cele te służyły w walce toczonej przez partię o rząd dusz. Owa propaganda była wszechobecna do tego stopnia, że nazwy instytucji czy ulic związane z partyjną nowomową były widoczne gołym okiem.

Przykład nadania imienia Biskupów świadczy o o tym, że ktoś w Lubawie zaistniały ciągoty rodem z PRLu. Jest ewidentnym dowodem na to, że mentalność Polaków mimo, iż upłynęło 15 lat od upadku komunizmu, wcale się nie zmieniła, nadal jesteśmy ludźmi sowieckimi, czyli bezmyślnymi śrubkami w maszynie jaką jest państwo. Jedyna zasadnicza różnica jest taka: przed 1989 r. rządziła w tym kraju partia komunistyczna; teraz rolę wszechmocnego, wszechwiedzącego i wszechobecnego policjanta odgrywa Kościół Katolicki.

Tę metaforę, czyli porównania Kościoła do partii, zastosowała Hanna Świda Zięba w artykule zatytułowanym Mentalność postkomunistyczna [ 1 ]. Autorka artykułu przedstawia intrygującą wizję polskiego społeczeństwa pierwszych lat po upadku komunizmu. Opisała ona stosunek przeciętnego Kowalskiego do instytucji kościelnych i doszła do wniosku, że postawa ta niczym nie różni się od postawy wobec PZPR przed 1989 r. Stwierdziła, że Kościół żeruje na konformizmie społecznym, podobnie jak partia przed 15 laty; ponadto zarówno KK, jak i PZPR mają charakter instytucji stabilnej, zhierarchizowanej o określonej ideologii społeczno-moralnej; jest ponadto instytucją ekspansywną, wręcz na siłę wpychającą się do codziennego życia, chociażby poprzez ustalanie pewnych standardów zachowań w różnych sytuacjach życiowych. Właściwie to czy człowiek wierzy w propagowane idee, instytucję tę niewiele obchodzi, funkcjonariuszom/kapłanom wystarczy, że człowiek wierzy na pokaz i nie buntuje się przeciwko systemowi.

"(...) Ludzie uczestniczący we mszy niedzielnej, zawierający śluby kościelne, dający datki na Kościół, posyłający dzieci na religię — jednocześnie przeprowadzają rozwody, dokonują aborcji, piją alkohol, oglądają filmy porno (...)". Wniosek jaki można wysnuć po lekturze artykułu jest mało zachwycający, stosunek Polaków do KK jest stosunkiem społeczeństwa totalitarnego do Wielkiego Brata. [ 2 ]

Z artykułu „Kościół a demokracja" (str.3242) wynika wniosek taki, że wedle doktryn Kościoła demokracja stanowić miała największe zagrożenie dla ludzkości, większe nawet niż dwie plagi XX w.: faszyzm i komunizm razem wzięte. Dlaczego? Ponieważ demokracja potrzebuje ludzi myślących, a Kościół jako instytucja totalitarna odwodzi ludzi od myślenia, wciska wiernym ciemnotę i wiarę w zabobony, aby nie daj Boże nie zadawali pytań filozoficznych. Teza o totalitarnym charakterze KK nie jest sprzeczna z tezami Świdy Zięby dotyczących faktu, iż Polacy są ludźmi sowieckimi. Tacy wierni stanowią z punktu widzenia Kościoła ideał.

Wróćmy do kontrowersyjnego pomysłu nadania szkole imienia biskupów. Ja uważam to po prostu za skandal, owszem jak już komuś to potrzebne do szczęścia można nadać szkole imię osoby nie budzącej kontrowersji. To tak samo jakby komuś przyszło do głowy nadać szkole imię liderów partyjnych, byłoby to równie idiotyczne. Powtarzam, postać nominowana na patrona szkoły nie powinna wzbudzać kontrowersji i stanowić wzór do naśladowania. Nie sądzę, żeby takowy mogli stanowić hierarchowie kościelni, którzy bardziej przykładają się do liczenia pieniędzy niż do realizacji ewangelicznych nauk. Trudno zdefiniować inaczej taką postawę jak wciskanie na siłę ciemnoty społeczeństwu i to w dodatku na terenie instytucji w swym założeniu mającej propagować oświecenie. Doprawdy bliżej nam do Ciemnogrodu niż do cywilizacji, i będzie jeszcze bliżej jak będziemy propagować zaściankowe arcykatolickie zacofanie. [ 3 ]


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Szwajcarska nędza
Gdyby nie była piękna...

 Comment on this article..   See comments (4)..   


 Footnotes:
[ 1 ] H. Świda Zięba, Mentalność postkomunistyczna, Kultura i społeczeństwo,1, 1994, s 49-50.
[ 2 ] Ibidem.
[ 3 ] A. Kleina , to jest spisek, Nowy Kurir Iławski, 19.05.2004 r.

« Society   (Published: 21-05-2004 )

 Send text to e-mail address..   
Print-out version..    PDF    MS Word

Krzysztof Baliński
Historyk, publicysta prasy lokalnej ("Nowy Kurier Iławski"), wolontariusz, działa w Stowarzyszeniu na rzecz osób niepełnosprawnych powiatu iławskiego "PROMYK". Zajmuje się problematyką osób niepełnosprawnych. Mieszka w Iławie.

 Number of texts in service: 6  Show other texts of this author
 Latest author's article: Wiara w moc uzdrawiania królów we Francji i Anglii
All rights reserved. Copyrights belongs to author and/or Racjonalista.pl portal. No part of the content may be copied, reproducted nor use in any form without copyright holder's consent. Any breach of these rights is subject to Polish and international law.
page 3424 
   Want more? Sign up for free!
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)