The RationalistSkip to content


We have registered
204.981.412 visits
There are 7362 articles   written by 1064 authors. They could occupy 29015 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"
 Various topics » Freemasonry

Wolnomularze w telewizji: laicka równowaga
Author of this text: oprac. Elżbieta Binswanger-Stefańska

Compilation: Elżbieta Binswanger-Stefańska

Rozdział państwa od kościoła jest w wielu postępowych zachodnich społeczeństwach oczywistością. Jeśli nie wszędzie linia podziału jest jednakowo ostra, to dlatego, że każdy kraj ma swoja odrębną historię i to ona ciąży na przebiegu procesu sekularyzacji.

W Niemczech rozdział kościoła od państwa zapisano w konstytucji Republiki Weimarskiej. I to obowiązuje do dziś. Inna sprawa, że różnie z tym bywa w różnych landach. W niektórych mówi się raczej o „partnerstwie" i w praktyce może to oznaczać duży wpływ kościoła na politykę (na przykład podatków, nauczania itd.).

Zgoła inaczej jest we Francji. Od 1905 obowiązuje ścisły rozdział kościoła od państwa a samo państwo określa się od 1946 jako „republika świecka". Mimo tego, że ciągle ponad 80% Francuzów przyznaje się do wiary katolickiej.

W tym kontekście należy rozumieć burzę wokół wypowiedzi Sarkozy’ego w Arabii Saudyjskiej, który orzekł. że każda cywilizacja bazuje na czymś religijnym i że Bóg jest w myślach i sercach każdego człowieka i jest murem obronnym wobec głupoty i bezgranicznej pychy.

Lewicowa opozycja ostro skrytykowała tę wypowiedź: wobec faktu, że we Francji rozdział kościoła od państwa obowiązuje od 1905 roku wypowiedź Sarkozy’ego należy rozumieć jako wsparcie ścisłego związku w państwie arabskim między islamem a państwem. Polityk centrum Francois Bayrou wskazał na życie małżeńskie prezydenta (rozwód, ponowne małżeństwo), uważając to za paradoksalne, że prezydent z jednej strony opowiada się za liberalizmem, z drugiej flirtuje z religią.

Już po jego mowie przed Bożym Narodzeniem w Watykanie słychać było słowa krytyki. Tam z kolei mówił o swojej „pozytywnej laickości", która zostawia miejsce na religie w społeczeństwie.

Jednak krytyka wypowiedzi prezydenta wydała owoce. Dla równowagi, francuscy wolnomularze, główni obrońcy laickości we Francji, mają na wzór religii dostać swój czas w telewizji. Francuskie media podały, że Nicolas Sarkozy wydał odpowiednie zarządzenie. Wolnomularze byli z wizytą u prezydenta w ramach protestu przeciw jego wypowiedziom o religii w Watykanie.

Na dzień dzisiejszy w publicznej telewizji France2 swoje audycje mają katolicy, protestanci, muzułmanie, żydzi, prawosławni i buddyści. Wolnomularze mają czas antenowy w radio "France Culture".

Opracowane na podst. Laizismus in Frankreich


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Gdzie szukać masona?
Wolnomyślicielstwo a wolnomularstwo

 Comment on this article..   See comments (13)..   


« Freemasonry   (Published: 18-02-2008 )

 Send text to e-mail address..   
Print-out version..    PDF    MS Word
All rights reserved. Copyrights belongs to author and/or Racjonalista.pl portal. No part of the content may be copied, reproducted nor use in any form without copyright holder's consent. Any breach of these rights is subject to Polish and international law.
page 5743 
   Want more? Sign up for free!
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)