|
Chcesz wiedzieæ wiêcej? Zamów dobr± ksi±¿kê. Propozycje Racjonalisty: | | |
|
|
|
|
Various topics » PSR »
Ahoj prometejczycy! Author of this text: Mariusz Agnosiewicz
W dniu 3 lipca, w trakcie obozu PSR na S³owacji, mia³o miejsce spotkanie polskich i s³owackich humanistów. W hotelu Koliba Greta (www.jamajka.sk) pod Liptowskim Mikulaszem, nad „s³owackim morzem", spotkali siê cz³onkowie i sympatycy Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów oraz przedstawiciele Towarzystwa Prometeusz (Spoloènos» PROMETHEUS), najwa¿niejszej organizacji humanistycznej na S³owacji. Z ramienia PSR reprezentowana by³a wiêksza czê¶æ zarz±du. Prometeusza reprezentowali Roman Hradecký, prezes stowarzyszenia, wicedyrektor Muzeum S³owackiego Powstania Narodowego, Franti±ek Jedinák, ichniejszy webmaster, pracownik Agencji Rozwoju Regionalnego z Dolnego Kubína oraz prawnik Stanislav Kizek z Bañskiej Bystrzycy, autor przet³umaczonego na polski tekstu o s³owackich zagro¿eniach konkordatowych: Niebezpieczny precedens w historii s³owackiego prawa. Towarzystwo Prometeusz jest organizacj± znacznie starsz± od PSR, powsta³± po przemianach postkomunistycznych, w roku 1990. Dzi¶ organizacja liczy ok. 250 czynnych cz³onków [ 1 ] i dzia³a w kilku najwiêkszych miastach s³owackich. Siedziba mie¶ci siê obecnie w Bañskiej Bystrzycy w ¶rodkowej S³owacji (wcze¶niej w Bratys³awie). W¶ród celów Prometeusza znajdujemy obronê interesów ateistów lub osób nie wyznaj±cych ¿adnej religii; promowanie wolno¶ci my¶li, sumienia, religii oraz bezwyznaniowo¶ci a tak¿e praw cz³owieka; zaspokajanie kulturalnych i duchowych potrzeb obywateli bezwyznaniowych; promowanie ¶wieckiego humanizmu i etyki. Prometeusz nale¿y do humanistycznych federacji ponadnarodowych: Europejskiej Federacji Humanistycznej (EHF) oraz Miêdzynarodowej Unii Humanistycznej i Etycznej (IHEU).
Roman Hradecký — pierwszy z prawej, Franti±ek Jedinák — pierwszy z lewej, Stanislav Kizek — trzeci z lewej
Du¿ym atutem Prometeusza jest wydawanie w³asnego czasopisma: „Prometeusz". Wystartowa³o ono pocz±tkowo jako w ca³o¶ci kolorowy dwumiesiêcznik, i przez rok (od 2005) funkcjonowa³o dziêki dotacji od amerykañskiego Instytutu Studiów Humanistycznych (www.humaniststudies.org). Kiedy pismo siê usamodzielni³o zmieni³o siê w kwartalnik. Pismo ukazuje siê wprawdzie w do¶æ niewielkim nak³adzie (tysi±c, tysi±c piêæset egzemplarzy), lecz w bardzo dobrej formie i na wysokim poziomie. W czasie spotkania otrzymali¶my prawie ca³e archiwum, i mo¿e bêdziemy korzystaæ z najlepszych artyku³ów w Racjonali¶cie (na co mamy zgodê redakcji), je¶li znajdziemy chêtnego t³umacza. Du¿± czê¶æ archiwum mo¿na ¶ci±gn±æ w formacie PDF na stronach Prometeusza.
W zakresie „zaspokajania potrzeb" wspó³dzia³aj± z organizacj± zajmuj±c± siê ¶wieckimi ceremoniami (Zboru pre obèianske zále¾itosti), g³ównie w zakresie promowania takich ceremonii. Na S³owacji mamy bowiem do czynienia z bardzo ciekaw± sytuacj±: ¶wieckie ceremonie, które rozwinê³y siê w okresie komunizmu, nie umar³y jak w du¿ej mierze w Polsce, lecz przetrwa³y i maj± siê ca³kiem dobrze. Ró¿nego rodzaju ceremonii jest tam kilkadziesi±t i ceremonie ¶wieckie stanowi± du¿± czê¶æ wszystkich ceremonii. Co wiêcej bardzo jest o nie zazdrosny ko¶ció³, wyra¿aj±c swoj± niechêæ do tego rodzaju ceremonii.
W zakresie „obrony interesów" podjêli formalnoprawn± bataliê z pañstwem o mo¿liwo¶æ nauczania etyki w szkole przez w³asne ¶rodowisko ¶wiatopogl±dowe, korzystaj±c m.in. ze wsparcia kazusu Brandenburgii, gdzie s±d zagwarantowa³ tak± mo¿liwo¶æ. Jest to sprawa bardzo istotna w zakresie równo¶ci i niedyskryminacji ¶wiatopogl±dowej. Je¶li wspólnoty religijne mog± nauczaæ swego przekazu ¶wiatopogl±dowego i etycznego w szkole, to nale¿y albo wyprowadziæ takie zajêcia ze szkó³ (optimum) albo przynajmniej wprowadziæ analogiczne nauczanie przez humanistów czy racjonalistów. Praktyka bowiem pokazuje, ¿e ko¶ció³ ma tendencjê do zaw³aszczania tak¿e i lekcji etyki. Nie s± niczym wyj±tkowym lekcje etyki prowadzone przez umundurowan± kobietê nauczaj±c± katolickiej etyki pod szyldem „etyki". Problem ten dotyczy nie tylko S³owacji, w reakcji na co inicjatywê podj±³ Prometeusz, ale i Polski, gdzie jeszcze przed laty by³y przynajmniej podrêczniki do etyki napisane przez osoby bezwyznaniowe, filozofów: Jacka Ho³ówkê i Magdalenê ¦rodê — obecnie podrêczniki te ju¿ nie obowi±zuj± i jedynym zatwierdzonym przez MEN podrêcznikiem do nauki etyki dla uczniów bezwyznaniowych jest ksi±¿eczka „Pogadanki z etyki" ksiêdza Szostka, reklamowanego jako „uczeñ Karola Wojty³y" o czym rado¶nie poinformowa³y nas niedawno media krajowe. Do tej pory etyka by³a wprawdzie fikcyjn± (ok. 1% polskich szkó³), ale by³a jak±¶ namiastk±. A teraz przestaje byæ nawet listkiem figowym. Nowa minister edukacji z Platformy zapowiedzia³a swego czasu, ¿e zagwarantuje od nastêpnego roku ka¿demu uczniowi zainteresowanemu mo¿liwo¶æ pobierania lekcji z etyki. Na razie zagwarantowa³a, ¿e ka¿dy m³ody ateista etyki uczyæ siê bêdzie z ksiê¿owskich pogadanek. Problem jest wiêc niebanalny i z chêci± skorzystamy z do¶wiadczenia naszych s³owackich przyjació³ w tym zakresie.
W zakresie „promowania" zaczêli przyznawaæ tytu³y: "Humanisty Roku" oraz "Ambasadora Humanizmu". Ten pierwszy tytu³ przypad³ w 2008 r. Muzeum S³owackiego Powstania Narodowego w Bañskiej Bystrzycy, za Projekt Wagon, który popularyzowa³ w¶ród m³odych wiedzê o holokau¶cie i wywózkach ¯ydów w okresie kiedy S³owacja pozostawa³a pod rz±dami szambelana papieskiego, ksiêdza Józefa Tiso, który stwierdzi³, ¿e "Katolicyzm i narodowy socjalizm maj± wiele wspólnego i rêka w rêkê pracuj± dla polepszenia ¶wiata", po czym zabra³ siê za tworzenie syntezy katolicyzmu i faszyzmu, w wersji mocno antysemickiej. Ma³o wiêc zaskakuj±ca jest szczególna wspó³praca s³owackich humanistów z ruchem antyfaszystowskim. Wystawa objazdowego wagonu (30 miast S³owacji, 12 miast Czech) okaza³a siê wielkim sukcesem i obejrza³o j± w ci±gu 10 miesiêcy ok. 90 tys. osób. Notabene, wyró¿nione muzeum wspó³pracuje z polskim Muzeum Powstania Warszawskiego oraz z muzeami Auschwitz-Birkenau oraz Majdanek.
Z kolei tytu³ „Ambasadora Humanizmu" za ca³okszta³t dorobku na rzecz ruchu przypad³ prof. Alexandrovi Rehákovi (Ur. 1918). By³ g³ównym lekarzem S³owackiego Powstania Narodowego, po wojnie zwi±za³ siê z wydzia³em lekarskim Uniwersytetu Komeñskiego w Bratys³awie. Pó¼niej pracowa³ w Iraku i Kuwejcie, gdzie pomaga³ tworzyæ wydzia³ lekarski oraz doradza³ kuwejckiemu ministrowi zdrowia. Jego humanistyczny ¶wiatopogl±d w du¿ej mierze ukszta³towa³y do¶wiadczenia czasów wojny, jak wyznaje. Od tego czasu wiele zrobi³ dla s³owackiego ruchu humanistycznego, na rzecz którego dzia³a³ jak prawdziwy ambasador, pozyskuj±c dotacjê dla Prometeusza od IHS, dziêki której ruszy³o pismo humanistyczne. Ostatnio laureat wyda³ bardzo interesuj±c± ksi±¿kê, któr± z pewno¶ci± warto by³oby przet³umaczyæ na jêzyk polski: Medicína a nábo¾enstvo. Vylieèi vás modlitba? (Medycyna a religia. Czy modlitwa was wyleczy?), gdzie pokazuje, jak ko¶ció³ i religia dawniej i dzi¶ hamowa³y rozwój medycyny.
Tyle zarysu Prometeusza. W czasie rozmowy doszli¶my do wniosku, ¿e wiele nas ³±czy. W przeciwieñstwie do zlaicyzowanych Czechów Polska i S³owacja zasiêgiem klerykalizmu s± do siebie podobne. Choæ S³owacja jest obecnie szybciej siê rozwijaj±cym krajem, mo¿na te¿ s±dziæ, ¿e i szybciej siê zlaicyzuje. W czasie naszego spotkania ka¿dy mówi³ we w³asnym jêzyku i niemal w ca³o¶ci rozumieli¶my siê wzajemnie, co jest dobr± podstaw± wspó³pracy (choæ Tomek Kalwasiñski dla pewno¶ci zaopatrzy³ siê w podrêczniki do jêzyka s³owackiego, aby choæ czê¶ciowo nadrobiæ tê deprymuj±c± dysproporcjê jak± podejrzewamy: wiêcej Czechów i S³owaków zna jêzyk polski ni¿ na odwrót).
Uzgodnili¶my kilka wstêpnych p³aszczyzn wspó³pracy. To przede wszystkim spotkania i wymiana informacji oraz do¶wiadczeñ, t³umaczenie tekstów. Rozwa¿amy utworzenie wspólnego forum dyskusyjnego polsko-s³owackiego. Chcieliby¶my zorganizowaæ wspóln±, powiedzmy „wyszehradzk±", bo s³owacko-czesko-polsk± konferencjê o sytuacji w naszych krajach. Dodajmy, ¿e Prometeusz wspó³pracuje aktualnie z do¶æ du¿± organizacj± czeskich sceptyków — Sisyfos. No i wreszcie najbardziej kusz±cy pomys³ na nasz± wspó³pracê, to wspólny projekt polsko-s³owackiego czasopisma humanistycznego.
Nasze spotkanie przebieg³o w ¶wietnej atmosferze, zrobili¶my naszym go¶ciom-gospodarzom grilla, nie oby³o siê te¿ bez s³owackiego piwa. Zaprosili¶my przedstawicieli Prometeusza na Festiwal Racjonalistyczny 2008 do Krakowa. Tam zapewne uzgodnimy szczegó³y naszej wspó³pracy. Dúfam, ¾e budú dobré!
*
Polecamy te¿ relacjê drugiej strony: Stretnutie s poµskými racionalistami
Oraz nasz± relacjê ze S³owacji z przymru¿eniem oka: Sprawozdanie z pierwszego, dziewiczego obozu racjonalistów
Footnotes: [ 1 ] Warto pamiêtaæ, ¿e S³owacjê zamieszkuje ok.5,5 mln osób. « (Published: 11-07-2008 Last change: 18-02-2010)
All rights reserved. Copyrights belongs to author and/or Racjonalista.pl portal. No part of the content may be copied, reproducted nor use in any form without copyright holder's consent. Any breach of these rights is subject to Polish and international law.page 5960 |
|