|
|
Religions and sects » Religions of Asia
Bogowie Zła [3] Author of this text: Rafał Perz
Okazuje się, że zło nigdy nie jest w pełni samodzielne, zawsze w jakiś sposób koegzystuje z dobrem. Przeważnie jest wtórne wobec dobra, więc być może zła nie powinno się określać jako aktywne, lecz jako reaktywne. Być może Stary Testament najlepiej uchwycił istotę zła w imieniu Szatan (hebr. hassatan – przeciwnik, sprzeciwiający się), wskazując jego reaktywny charakter. A z drugiej strony może jest tak, jak chciał D.A.F. de Sade, że „(…)dobro rodzi zło, i vice versa: zło rodzi dobro, służy dobru. Lecz jest to bardzo przewrotna propozycja, ponieważ Sade stwierdza, że dobro właściwie nie istnieje, jest iluzją, jest ostatecznie, co brzmi paradoksalnie – złem. Bo dobro, uosabiane, u niego przez staroświecko dziś brzmiący wyraz – cnota, jest nieszczęściem [ 29 ].” Czy jednak w takim wypadku wciąż można twierdzić, że istnieją granice, których Zły nigdy nie przekracza?
Bibliografia
- Cioran Emil, Zły Demiurg, Kraków 1995
- Di Nola Alfonso M., Diabeł, Kraków 2001
- Gołaszewska Maria, Fascynacja złem, Warszawa – Kraków 1994
- Studia z dziejów filozofii zła, pod red. Ryszarda Wiśniewskiego, Toruń 1999
- Wolniewicz Bogusław, Filozofia i Wartości, t. 1, Warszawa 1993
- Zwoliński Andrzej, Satanizm, Radom 2007
1 2 3
Footnotes: [ 29 ] M. Gołaszewska, Fascynacja złem, Warszawa – Kraków 1994, s. 105. « Religions of Asia (Published: 11-08-2008 )
All rights reserved. Copyrights belongs to author and/or Racjonalista.pl portal. No part of the content may be copied, reproducted nor use in any form without copyright holder's consent. Any breach of these rights is subject to Polish and international law.page 6008 |
|