The RationalistSkip to content


We have registered
166.425.577 visits
There are 7332 articles   written by 1064 authors. They could occupy 28943 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2966 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Emerich Coreth, Peter Ehlen, Josef Schmidt - Filozofia XIX wieku
Dante - Biesiada
Karl Heinz Bohrer - Absolutna teraźniejszość

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"
 Various topics » Funny

Bez kropki nad i
Author of this text:

„Jestem małpą, czyli ssakiem wyższym, mój tata jest torbaczem, czyli ssakiem niższym. Kropek nad i nie będzie, bo powiedział pan na lekcji wychowawczej, że człowiek nie zawsze musi stawiać kropki nad i."

Kasia zaczęła swoje wypracowanie odważnie i już od pierwszych zdań zdobyła moją sympatię. Porosiłem ich, żeby napisali, gdzie i kiedy słyszą o ewolucji i Darwinie, kto o ewolucji wspomina i w jakich sytuacjach.

Kasia twierdzi, że o ewolucji mówią wszyscy, ale nie stawiają kropek nad i. Jeśli uczeń do ucznia mówi: „ty małpo", to mamy tu niewyraźne nawiązanie do teorii Darwina, a jak ksiądz mówi, że może ateiści pochodzą od małp, ale ludzie pochodzą od Boga, to chyba o Darwinie coś słyszał.

Kasia zdobyła niedawno nagrodę w międzyszkolnym konkursie literackim i bardzo jej to pomogło. Jak pisze: „Tata o Darwinie słyszał, ale się zupełnie z nim nie zgadza, bo, jak mówi, to jakaś głupia teoria". Zaintrygowało mnie jej stwierdzenie, że „większość ludzi w naszym miasteczku unika Darwina".

W związku z zadanym wypracowaniem postanowiły z Aśką przeprowadzić uliczny sondaż. Dwóch mężczyzn pod sklepem obrzuciło je wyzwiskami. Starsza kobieta, zapytana o Pana Darwina, odpowiedziała, że tu chyba taki nie mieszka, chociaż może mieszkał przed wojną, bo tu dużo Żydów mieszkało. Kasjerka w Biedronce odpowiedziała, żeby nie zawracały głowy, a pani w kiosku odpowiedziała, że się dowie, szkolna dentystka ofuknęła je, że powinny się raczej uczyć, a nie zajmować takimi rzeczami, bo nauka to przyszłość, a właściciel warsztatu samochodowego chciał je zaprosić do swojej kanciapy. Napisała również, że nie jest pewna czy gołąb na witrażu w kościele i gołębie, o których pisał Darwin to ten sam gatunek.

„Nie chciałabym stawiać kropki nad i — pisała Kasia — ale Darwin jest w naszym mieście nieobecny. Stwierdzenie, że jestem małpą, czyli ssakiem wyższym nie znajduje w opinii naszego społeczeństwa zrozumienia. Torbacze nie mają sympatii do ssaków wyższych."

Zastanawiałem się, co ona z tymi torbaczami, ale Kasia nie wyjaśniła, dodając tylko w postscriptum, że zapytała o Darwina Ducha Świętego, ale on też nie miał najmniejszego pojęcia kto to taki. Jak twierdzi, jej rozmowa z duchem Świętym zeszła na Trójcę Świętą, o której Duch powiedział, że pracuje w firmie „Ojciec i Syn" i jako firma stanowią jedność. Szef — jak mówi Duch- jest oczywiście szefem i to do niego święci zwracają się ze wszystkimi problemami. Na pytanie Kasi o Jezusa, Duch miał odpowiedzieć, że Jezus to syn szefa, który, jak to ujął — trochę się wozi.

„Ten Jezus to typowy nieudacznik, cierpi za winy całego świata, ale swoich nigdy nie widzi."

Kasia pisze, że nie wiedziała jak uczennica powinna się do Ducha Świętego zwracać i zapytała go: „A ...pan?"

Według jej relacji, Duch Święty uśmiechnął się z zadowoleniem i powiedział, że zaczynał w firmie jako goniec, jeszcze zanim Syn szefa się urodził, a teraz jest rzecznikiem i przekazuje oficjalne stanowisko firmy oraz dyskretnie lobbuje w różnych środowiskach.

Zdaniem Kasi, lobbing powinien być zakazany, bo przez te manipulacje wszyscy pójdziemy z torbami, ale uczniowie wiedzą jeszcze zbyt mało i nie powinni stawiać kropek nad i.

Obawiam się, że będę musiał z nią poważnie porozmawiać, bo jej ewolucja zmierza w niepokojącym kierunku.

 Comment on this article..   See comments (10)..   


« Funny   (Published: 31-01-2013 )

 Send text to e-mail address..     
Print-out version..    PDF    MS Word

Marcin Kruk
Nauczyciel, autor książki Człowiek zajęty niesłychanie

 Number of texts in service: 63  Show other texts of this author
 Newest author's article: Co szatan potrafi zrobić z człowiekiem?
All rights reserved. Copyrights belongs to author and/or Racjonalista.pl portal. No part of the content may be copied, reproducted nor use in any form without copyright holder's consent. Any breach of these rights is subject to Polish and international law.
page 8705 
   Want more? Sign up for free!
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)