The RationalistSkip to content


We have registered
204.980.365 visits
There are 7362 articles   written by 1064 authors. They could occupy 29015 A4 pages

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2992 votes.
Bóg urojony
Dziedzina: Światopogląd
Antykwariat (stan: 0 sztuk)
Autor: Richard Dawkins
Inne pozycje autora (7) | O autorze
Tłumacz: Piotr J. Szwajcer
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2007
Wydawca: Wydawnictwo CiS
Liczba stron: 520
Wymiary: 12x19,5 cm
ISBN: 978-83-85458-28-9
Okładka: Twarda+obwoluta
Ilustracje: Nie
Cena: 45,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ]
OpisŚwiatowy bestseller ateistyczny w polskim wydaniu. Ponad pół tysiąca stron - kwintesencja współczesnego ateizmu i racjonalizmu. Do marca 2007 prawie milion sprzedanych egzemplarzy, I miejsce w brytyjskim oraz kanadyjskim Amazonie, II w amerykańskim, nieprzerwanie w pierwszej dziesiątce bestsellerów „New York Timesa". Prawa do przekładu „Boga urojonego” zakupili już wydawcy z ponad trzydziestu krajów (z czterech kontynentów). W Polsce książka ukazuje się pod patronatem portalu Racjonalista, tygodnika „Polityka”, „Świata Nauki”, „Wiedzy i Życia”, Radia TOK FM i kanału PLANETE.

„Jeśli ‘Bóg urojony’ nie zmieni świata, to mamy przechlapane.”
Penn & Teller

„Wszyscy powinni przeczytać tę książkę. Ateiści wręcz pokochają Dawkinsa za błyskotliwą logikę i cięty język…”
„The Economist”

„Wreszcie jeden z najlepszych żyjących współcześnie pisarzy-naukowców zebrał swoje poglądy na religię w świetnie napisanej książce.”
Steven Pinker, Johnstone Professor Harvard University, autor “Jak działa umysł” i “The Blank Slate”

Magazyn „Discover” nazwał niedawno Richarda Dawkinsa „rottweilerem Darwina”, w uznaniu jego bezpardonowej, a przy tym przekonującej obrony teorii ewolucji. Dla „Prospect” Dawkins jest jednym z trzech najwybitniejszych współczesnych intelektualistów znanych szerokiej publiczności (pozostali dwaj to Umberto Eco i Noam Chomsky). W „Bogu urojonym” Dawkins nie pisze (przynajmniej nie bezpośrednio) o biologii. „Bohaterem” jego książki jest religia i relacje między nauką a religią. Dawkins z całą mocą swojej wiedzy, talentu i intelektu wprost i bezpośrednio odrzuca religię i wszelkie jej roszczenia. Zaczyna od tego, że ukazuje fałsz założeń logicznych wierzeń religijnych, a potem – między innymi – pisze o ewolucyjnych korzeniach teizmu. Dawkins nie oszczędza bogów we wszelkich ich postaciach – kieruje ostrze swej krytyki zarówno przeciw cierpiącemu na obsesję seksualną krwawemu tyranowi Starego Testamentu, jak i przeciw znacznie łagodniejszemu (acz wciąż nielogicznemu) „Boskiemu Zegarmistrzowi”, „odkryciu” oświeceniowych myślicieli. Rozpoczyna swą krytykę od logicznej wiwisekcji najczęściej przywoływanych argumentów za istnieniem Boga i na ich podstawie wykazuje, że jakakolwiek Istota Najwyższa jest bytem w najwyższym stopniu nieprawdopodobnym. W kolejnych rozdziałach możemy przeczytać o tym, w jaki sposób religia – a raczej wszelkie religie (rozróżnienie między krzyżem, gwiazdą Dawida a półksiężycem ma dla Dawkinsa znaczenie drugorzędne) staje się obfitą pożywką dla wojen, niewyczerpanym źródłem bigoterii i dyskryminacji oraz narzędziem upośledzenia dzieci. Fascynującą lekturę stanowią rozdziały, w których Dawkins – tym razem jako biolog – poddaje miażdżącej krytyce dorobek nowych kreacjonistów, czyli (pseudo)naukowe ataki na ewolucjonizm.
Wniosek Dawkinsa jest jednoznaczny – religia (której kreacjonizm i różne teorie „inteligentnego projektu” są nieodrodnymi dziećmi) jest nie tylko nielogiczna. Jest szkodliwa, czasem wręcz śmiertelnie niebezpieczna, a obowiązkiem uczonego i humanisty jest zwrócić na ten fakt uwagę. Religie dość już narobiły zła, konkluduje Richard Dawkins, pora by wreszcie nauka zajęła należne jej miejsce.
Fragment lub streszczenie„[…] nie będę tu występował przeciwko jakimkolwiek szczególnym przymiotom Jahwe, Jezusa, Allaha ani też innych konkretnych bogów: Baala, Zeusa czy Wotana. Sformułuję Hipotezę Boga znacznie ostrożniej: istnieje przewyższająca człowieka (nadludzka), nadnaturalna istota inteligentna, która celowo zaprojektowała i stworzyła Wszechświat oraz wszystko, co się nań składa, w tym również nas, ludzi. Celem mojej książki jest obrona przeciwstawnego twierdzenia: jakikolwiek wystarczająco złożony inteligentny byt, zdolny do twórczego zaprojektowania czegokolwiek, może powstać wyłącznie jako efekt złożonego i długotrwałego procesu ewolucji.”
[fragment Rozdziału Pierwszego]

O AUTORZE: Profesor Richard Dawkins zajmuje katedrę Charles Simonyi Professor for the Public Understanding of Science na Uniwersytecie Oksfordzkim, jest też członkiem New College. Międzynarodową sławę wykraczającą daleko poza środowisko naukowe przyniosła Dawkinsowi książka „Samolubny gen”. Uznanie dla Dawkinsa jako wybitnego uczonego i świetnego pisarza ugruntowały kolejne publikacje, między innymi „Rozszerzony fenotyp”, „Ślepy zegarmistrz”, „Rzeka genów”, „Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwa”, „Rozplatanie tęczy”.
Dawkins jest członkiem Royal Society oraz Royal Society of Literature. Za swe osiągnięcia naukowe i pisarskie otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym między innymi Royal Society of Literature Award (1987), Michael Faraday Award of the Royal Society (1990), International Cosmos Prize for Achievement in Human Science (1997), Kistler Prize (2001), Shakespeare Prize (2005).

Z RECENZJI

„Pełna polemicznej werwy, porywająca lektura… Dawkins naciera z furią, impetem i z siłą przekonujących argumentów.”
Joan Bakewell, „Guardian”

„W Bogu urojonym Dawkins demaskuje i z pasją odrzuca religię we wszystkich jej postaciach, a czyni to z typowym dla siebie talentem, erudycją, intelektualną przekorą i poczuciem humoru. To świetnie napisany i doskonale uargumentowany wywód; lektura, po którą winien sięgnąć każdy, kogo interesuje temat religii i wiary oraz roli, jaką pełnią w społeczeństwie.”
„Synopsis”

„Ta książka jest jak łyk świeżego powietrza.”
Matt Ridley, autor "Genomu"

„Dawkins przywraca ludzkim odczuciom i przeżyciom należną im rangę […] i to właśnie nadaje jego krytyce religii tak wielką siłę.”
Philip Pullman, autor trylogii „Jego ciemne materie”

„Ważna i odważna książka.”
Desmond Morris, autor „Nagiej małpy” i „Ludzkiego zwierzęcia”

„Richard Dawkins to prawdziwy prorok naszych czasów […] W ‘Bogu urojonym’ po raz kolejny prowokuje nas do myślenia.”
J. Craig Venter

„Świat potrzebuje pełnych pasji racjonalistów […] Richard Dawkins w błyskotliwie napisanym ‘Bogu urojonym’ dowodzi, że niewątpliwie jest jednym z takich ludzi.”
James D. Watson, współodkrywca DNA, laureat Nagrody Nobla, autor „Podwójnej helisy” i „DNA: tajemnica życia”

„To mądra, pełna zrozumienia dla kondycji człowieka, rzetelna książka […] Jeśli ‘Bóg urojony’ nie zmieni świata, to mamy przechlapane.”
Penn & Teller

„Dawkins […] nie wyśmiewa religii i nie stosuje niezgrabnych kryteriów naukowych do jej oceny. Mówi tylko, że cała metafizyczna i quasi -historyczna warstwa religii jest zmyśleniem, że nie ma innego, lepszego świata, i nigdy nie było. Nie pójdziemy nigdy ani do nieba, ani do piekła. Mężczyzna nie został ulepiony z gliny. Kobieta nie była wyczarowana z żebra. Gatunki nie zostały stworzone w ciągu czterech dni. Dawkins argumentuje sucho i przekonująco - nie obciążajmy sobie wyobraźni bajkami o cudownym pochodzeniu żuka i żaby."
Profesor Jacek Hołówka, „Gazeta Wyborcza”

"Dla mnie linia podziału nie przebiega pomiędzy wierzacymi a niewierzacymi, ale pomiędzy spójnościa bądź jej brakiem w wywodzie każdej ze stron. W chwili obecnej to właśnie ateiści są w stanie skonstruować spójny model światopogladowy, w którym ani "Bóg", ani "mit" nie są potrzebne."
Stanisław Obirek

Na okładce fragment "Sądu Ostatecznego" Michała Anioła. Czytelnikom i sympatykom Racjonalisty i PSR polecamy szczególnej uwadze Appendix.

SPIS TREŚCI:

WSTĘP 9
WSTĘP DO II WYDANIA (W OPRAWIE MIĘKKIEJ) 21
Rozdział 1. GŁĘBOKO RELIGIJNI NIEWIERZACY 33
Zasłużony szacunek. Niezasłużony szacunek
Rozdział 2. HIPOTEZA BOGA 57
Politeizm. Monoteizm. Sekularyzm, Ojcowie Założyciele i religia Ameryki. Nędza agnostycyzmu. NOMA Wielki Eksperyment Modlitewny. Szkoła ewolucjonistów Neville'a Chamberlaina. Małe zielone ludziki
Rozdział 3. DOWODY ISTNIENIA BOGA 117
„Dowody" Tomasza z Akwinu. Dowód ontologiczny i inne dowody a priori. Dowód z piękna. Dowód z „osobistego doświadczenia". Dowód z Pisma. Dowód z podziwianego religijnego uczonego. Zakład Pascala. Dowód z twierdzenia Bayesa
Rozdział 4. DLACZEGO NIEMAL NA PEWNO NIE MA BOGA 161
Ostateczny Boeing 747. Dobór naturalny jako filar świadomości. Nieredukowalna złożoność. Kult luk. Zasada antropiczna: wersja planetarna. Zasada antropiczna: wersja kosmologiczna. Cambridge - interludium
Rozdział 5. KORZENIE RELIGII 225
Imperatyw darwinowski. Bezpośrednie pożytki z religii. Dobór grupowy. Religia jako produkt uboczny. Psychologiczna skłonność do religii. Stąpaj ostrożnie, bowiem stąpasz po moich mewach. Kulty cargo
Rozdział 6. KORZENIE MORALNOŚCI: DLACZEGO LUDZIE SAi DOBRZY? 287
Czy nasze poczucie moralne ma darwinowskie korzenie. Korzenie moralności - studium przypadku. Dlaczego być dobrym, jeśli nie ma Boga
Rozdział 7. „DOBRA KSIĘGA" I ZMIENIAJAiCY SIĘ DUCH CZASÓW 321
Stary Testament. Czy Nowy Testament jest lepszy? Miłuj bliźniego swego. Zeitgeist a moralność. A co z Hitlerem i Stalinem - czyż nie byli ateistami?
Rozdział 8. CO JEST ZŁEGO W RELIGII? SKĄD TA WROGOŚĆ? 377
Fundamentalizm a obalanie nauki. Ciemna strona absolutyzmu. Religia i homoseksualizm. Wiara a świętość ludzkiego życia. Wielkie Beethovenowskie oszustwo. Jak „umiarkowana" wiara napędza fanatyzm
Rozdział 9. DZIECIŃSTWO, MOLESTOWANIE I UCIECZKA OD RELIGII 415
Molestowanie fizyczne i umysłowe. W obronie dzieci. Edukacyjny skandal. Znów o budzeniu świadomości. Edukacja religijna jako część dziedzictwa kulturowego
Rozdział 10. NIEZBĘDNA LUKA? 461
Fiś. Pocieszenie i ukojenie. Inspiracja. Czador nad czadorami
APPENDIX 503
BIBLIOGRAFIA - KSIĄŻKI CYTOWANE I POLECANE 505
PRZYPISY 511

Podziel się swoją opinią o tej książce..

Opinie naszych czytelników:
  1. 2007-05-22 - enfant

    Koniecznie!

  2. 2007-05-22 - youzwiak

    Mam wersję angielską, teraz obowiązkowo zamawiam polskie wydanie :D rewelacja!

  3. 2007-05-22 - youzwiak

    jeszcze jedno: Na okładce powinno być ostrzeżenie: "UWAGA: Przeczytanie ze zrozumieniem skutkuje zostaniem zdeklarowanym ateistą!" ;)

  4. 2007-05-22 - Dracul

    Łyknąłem tę książkę jak przysłowiowy delfin nie mniej przysłowiową rybkę. Jest niezła. Niestety Dawkins może być dla niektórych niestrawny. Niektóre z jego wywodów są zbyt skrótowe. Wydaje mi się, iż zakłada, że czytelnik będzie już oczytany w poruszanej tematyce. Mimo drobnych niedociągnięć mogę polecić każdemu zdeklarowanemu ateiście. Dla teistów: ostrzeżenie. Lektura może pozbawić ostatnich złudzeń... W drugiej kolejności polecam jego "Blind Watchmaker". Trochę bardziej o ewolucji ale komu trzeba "dostaje" się również.

  5. 2007-05-23 - marek tajlor

    nie czytalem, ale widzialem wyklad prof. Dawkinsa w Lynchburgu (o ile dobrze pamietam) na temat tej ksiazki. jako racjonalista wiem, ze istnienia ani nieistnienia Boga nie da sie nijak udowodnic, mozemy jedynie budowac konstrukcje logiczne strawne dla nas samych. mozna wierzyc w Jego istnienie, ale mozna wierzyc i w Jego nieistnienie - wnioski wynikajace z tych dwoch "wiar" sa ze soba sprzeczne, ale tylko na gruncie logiki, psychologicznie spelniaja te same funkcje oswojenia i racjonalizowania niepoznawalnego. szczerze zmartwilo mnie gdy p. prof. Dawkins zakonczyl swoj wyklad agitacja na rzecz utworzenia ateistycznego ruchu politycznego, odnioslem wrazenie, ze ostatecznie wszelkie jego wywody filozoficzne sprowadzaja sie do zupelnie przyziemnej walki o polityczne wplywy.

  6. 2007-05-23 - Maciej Dudek

    Najlepsza z przystawką, którą jest "Samolubny Gen". Wg mnie tworzą niezły tandem. "The God Delusion" to książka genialna, najważniejsza książka traktująca o tej tematyce jaką czytałem. Gorąco polecam. Czytałem po angielsku, spoko idzie zrozumieć. Nie jest napisana trudnym językiem (który można znaleźć np w prasie), choć warto mieć słownik w zanadrzu. Aha no i okładkę ma ładniejszą niż ta, która widnieje na tej stronie. Kupujcie!

  7. 2007-05-24 - mike_

    Troszkę szkoda, że jutro rzekoma premiera a praktycznie żaden sklep internetowy (ani empik.com, ani merlin.pl) nie mają książki w ofercie. Nie wiem, może zadowolę się substytutem ;) http://www.merlin.com.pl/frontend/browse/ product/1,515672.html

  8. 2007-05-25 - youzwiak

    Empik: http://zakupy.pf.pl/addcomment.jsp?objectId=2788445¤tCategory=1090100 Myślę, że książka odniesie sukces jak na polskie warunki i taką tematykę :D A właściwie po co Ci ten tytuł w innych sklepach internetowych jak możesz zamowić go prawie u źródła? - na racjonaliście ;)

  9. 2007-05-25 - mike_

    Kupiłem, okazało się, że w dniu premiery Dawkins był już dostępny w Poznaniu. Miło.

  10. 2007-05-26 - andrzej kosiński

    Własnie dzisiaj kupiłem polskie tlumaczenie w torunskim EMPiK-u. Wcześniej czytałem spore fragmenty w oryginale, dlatego obiecałem sobie że kupie polskie tłumaczenie przy najblizszej okazji. Komus nie podobała się polska okładka - moim zdaniem jest ciekawsza niż w angielskim oryginale... ta świeca- symbolizujaca kosciol, goląb -symbolizujacy dusze - to kwintesencja transcendencji, tak wspaniale osmieszonej i zdetronizowanej przez Dawkinsa. Z ksiazek o podobnej tematyce polecam "the demon haunted world" Carla Sagana - tu tez autor walczy z przesadami, bujdami i klechdami. Oby rozum zwycieżył.

   Zobacz wszystkie opinie..

Teksty Racjonalisty o pokrewnej tematyce:
Bóg nie jest urojeniem - udany żart Alistera i Joanny McGrath
Przekonywanie przekonanego (mała notka o wielkiej książce)

:
 
 :
 
  OpenID
 Sign up for free..

Koszyk jest pusty

Pobierz katalog pozycji
1. Wojciech Giełżyński - Wschód Wielkiego Wschodu
2. Anatol France - Bogowie pragną krwi
3. John Brockman (red.) - Nowy Renesans
4. Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
5. Wiktor Trojan - Axis Mundi
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
1. Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
2. Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
3. Friedrich Nietzsche - Antychryst
4. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
5. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
6. Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin,..
7. John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
8. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
9. Vinod K. Wadhawan - Nauka złożoności. Trudne pytania,..
10. Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie..
1. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
2. Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
3. Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w..
4. Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
5. Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975)..
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)