Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Bitwa o Sztukę Królewską. Traktat o masonerii i regularności Dziedzina: Wolnomularstwo (masoneria) Autor: Karol Wojciechowski Seria: Masonica Miejsce i rok wydania: Wrocław 2011 Wydawca: Racjonalista.pl / Wolnomularstwo.pl Liczba stron: 442 Wymiary: 14,5x21 cm ISBN: 978-83-62503-06-3 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 39,90 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Główny cel wolnomularstwa uwzględnia społeczną ideę braterstwa i obowiązków, a nie sztywnego przestrzegania jakichkolwiek zwyczajów, nawet jeśli wywodzą się z tradycji.
Ponoć zgodnie z najstarszymi zasadami masońskimi nie przyjmowano ateistów. Niemniej autor, powołując się na wypowiedzi wielu autorytetów masońskich, wskazuje, że deklaracja wiary w Boga nie była wymagana od kandydatów we wczesnych rytuałach inicjacyjnych, do lóż przyjmowano nierzadko "bezbożników", niedowiarków i libertynów, zaś Biblia w centrum loży była nowinką wprowadzoną przez Anglików w 2 poł. XVIII w. Sam natomiast spór między wolnomularstwem anglosaskim a romańskim dotyczył właśnie kwestii wierności pierwotnej tradycji masońskiej, którą obydwie strony interpretowały w odmienny sposób.
Fragment z recenzji Kamila Racewicza Masoneria, jakiej prawdopodobnie nie znacie :
"Ponoć najstarsza masoneria nie zajmowała się sprawami społecznymi i politycznymi. Ponoć najstarsza masoneria wymagała wśród Trzech Wielkich Świateł – Biblii. Ponoć tzw. regularna masoneria nie wojowała z Kościołem. Na blisko 450 stronach swojego traktatu Karol Wojciechowski pieczołowicie rozbiera te i podobne tradycjonalistyczne mity do naga. Ukazuje taki obraz tzw. regularnej masonerii, którego zapewne nie zna bardzo wielu członków tegoż nurtu masońskiego, zajętych bieżącym życiem lożowym, nie mówiąc o osobach spoza wolnomularstwa. We wstępie pisze:
'Z pewnością dla wielu osób, które do tej pory miały do czynienia wyłącznie ze stricte ortodoksyjnie konserwatywnym punktem widzenia na Sztukę Królewską, liczne zagadnienia i tezy poruszone w tej pracy wydadzą się wręcz obrazoburcze.'
Autor omawia działalność społeczno-polityczną Wielkiej Loży Narodowej Polski w okresie międzywojennym.
Karol Wojciechowski jest wyjątkowym przykładem ex-masona, który po swoim wystąpieniu z loży zachował pozytywne zainteresowanie tematem wolnomularstwa. Osobiście uważam go za młodego następcę Ludwika Hassa, od którego Wojciechowski różni się jednak tym, że zna masonerię nie tylko jako przedmiot badawczy, ale również od środka (przynajmniej jej nurt liberalny).
Pierwszą swoją monografię Autor poświęcił wąskiemu wycinkowi Sztuki Królewskiej – Rytowi Francuskiemu, czyli najbardziej zracjonalizowanemu systemowi wolnomularskiemu. Jego najnowsza książka – Bitwa o Sztukę Królewską – to obszerny traktat o masonerii i regularności. Jest to bardzo szerokie spojrzenie na ruch wolnomularski, aby ukazać ogromną złożoność i niejednorodność zjawiska jakim jest masoneria, zarówno w jej pozytywnych, jak i negatywnych aspektach.
Prezentowana Czytelnikowi rozprawa ma szczególne znaczenie w Polsce, gdzie odrodzona masoneria ma względnie krótką historię, i na dobrą sprawę stale się kształtuje. We Francji czy w Anglii wolnomularski pejzaż jest solidnie ukształtowany i mało podany na jakieś istotne zmiany. U nas jest zgoła inaczej. Wolnomularstwo (obu nurtów) ma atut świeżości i dynamiki, jakiej nie ma w większości krajów europejskich. Nasze loże mają więcej kandydatów aniżeli są w stanie przyjąć. Masoneria rozwija się systematycznie, zrzesza zdecydowanie więcej młodych ludzi aniżeli loże zachodnioeuropejskie. Nasz pejzaż wolnomularski stale jednak się kształtuje i jest otwarty na zmiany. Prezentowana książka – jako jedno z najbardziej erudycyjnych ujęć tematu – może realnie wpłynąć na ten proces.
Książka nie ma charakteru apologetycznego, lecz masonologiczny, czyli badawczy, odkrywający przed Czytelnikami mniej znane aspekty i historie wolnomularstwa, także takie o których sami wolnomularze często woleliby zapomnieć. Jest solidnie opisana źródłowo, co ułatwia dalsze poszukiwania w temacie."
Zarys treści:
I. Panorama Ars Regia i szczypta definicji
II. Spór o Andersona i landmarki, czyli kto naprawdę wprowadzał innowacje do masonerii
III. 1877 r. czy wcześniej?
IV. Niejasny obraz ideowy wolnomularstwa światowego do lat 30. XX w.
V. Wolnomularstwo amerykańskie wobec masonerii francuskiej i nurtu liberalnego
VI. Ryt Szkocki Dawny i Uznany w skali międzynarodowej – przemiany
VII. Międzynarodowe inicjatywy masońskie w okresie międzywojennym i po wojnie
VIII. Zmiana układu sił czyli droga do izolacji liberalnych po wojnie
IX. Wielka Loża Narodowa Polski i jej perypetie doktrynalne
X. Kobiety a wolnomularstwo
XI. Antyklerykalizm a regularność masońska
XII. Regularyzacja
XIII. Paradoksy losu
XIV. Dlaczego nie warto przesadzać. Logika i konsekwencje
Zobacz szczegółowy spis treści...
Recenzje:
Tadeusz Kracki - Mamy następcę Ludwika Hassa?
Jerzy Zawrat - Bitwa o Sztukę Królewską wciąż trwa
Rabaty
Przy zamówieniu obu książek Karola Wojciechowskiego, na poprzednią - Ryt Francuski: od alchemii do racjonalizmu - 15% rabatu (uwaga: rabaty się nie kumulują).Podziel się swoją opinią o tej książce.. Teksty Racjonalisty o pokrewnej tematyce:Polskie wolnomularstwo wobec problemu klerykalizmu
Zakrwawiony fartuszek mistrza Breivika
Mamy następcę Ludwika Hassa?