The RationalistSkip to content


We have registered
154.138.518 visits
There are 7298 articles   written by 1061 authors. They could occupy 28799 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2963 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Comments to article 2013 - rokiem Braci Polskich

Enter your comment on this article …
brzezińska43
Jest w tym apelu idealistyczna wizja intencji polityków polskich, czy chęć ich obnażenia?Ukazania w calej pelni braku jakiejkolwiek myśli przewodniej, idei wiodącej, a jedynie kunktatorskie wpisywanie się w wizję stworzoną przez innych dla wykorzystania ich materialnych sukcesów?
Author: brzezińska43  Date: 13-07-2011
Reklama
Scorp - Słusznie, ale...   1 na 1
Idea jak najbardziej słuszna. Niezależnie od tego uważam, że tekst wysyłany do miniserstwa, szczególnie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powinien być przed wysłaniem poddany kontroli, korekcie językowej. Przecinki, końcówki i takie tam. Akurat w tym ministerstwie mozna natknąć się na ludzi, u których jakość przysłanego tekstu wpływa na opinię o nadawcy...
Author: Scorp  Date: 13-07-2011
Ondraszek - Jestem za !   1 na 1
To bardzo dobra myśl i trafny pomysł .Tylko mam obawy co wymyślą nasi "manipulatorzy od kultury i sztuki" oraz reprezętanci sceny politycznej .To może być potraktowane jako zamach na wartości ,pewne niereformowalne organizacje i środowiska będą protestowały mimo ,że nikt z nich  nie będzie wiedział kim byli "Bracia Polscy" .Niewiedza i ignorancja historii w połączeniu z katolickim brakiem szacunku ,może stanowić "bagno" nie do przebrnięcia .Pozdrawiam .
Author: Ondraszek  Date: 13-07-2011
Ruffo - średnio?   2 na 2
Absolutna zgoda, co do oceny Braci Polskich i ich roli w czasach im wspólczesnych. Ale w naszych czasach, gdy racjonaliści deklarują światopogląd ateistyczny, przy jednoczesnym naporze religiantów, posiadających znaczne wpływy w państwie, popieranie całorocznej celebracji organizacji - było, nie było - religijnej, wydaje mi się jakoś takie - niekonsekwentne. Być może, popierając Kościół Polski, marginalizujemy Kościół Rzymsko-Katolicki, ale jednocześnie legitymizujemy (jako racjonaliści) sam fakt opierania państwa o religię chrześcijańską. Czy mamy ochotę być państwem średnioreligijnym?
Author: Ruffo  Date: 13-07-2011
Mariusz Agnosiewicz - odp.   12 na 12
Uczczenie pamięci braci polskich to nie popieranie państwa mniej religijnego. Jako racjonaliści nie możemy obsesyjnie bać się wszystkiego, co ma jakikolwiek związek z religią, bo to oznacza ciemnotę a nie oświecenie. Na braci polskich różnie można patrzeć: jedni patrzą na nich jako na ruch religijny, inni jako ruch ideologiczny (oceniając ideowe znaczenie ich doktryn). Racjonaliści mogą patrzeć na nich jako na ruch preracjonalistyczny: odrzucali dogmatyzm, odwoływali się do rozumu, chcieli badać religię, sprowadzili chrześcijaństwo prawie do deizmu, za zakrętem którego już czai się ateizm. Bracia Polscy to również część światowych dziejów racjonalizmu, który przecież nie wyskoczył w osiemnastym wieku w dojrzałej postaci jak królik z kapelusza. A że to polska cząstka, więc tym bardziej należy ich upamiętnić.
Author: Mariusz Agnosiewicz  Date: 13-07-2011
agador - Religia  0 na 2
Nie wiem, czy popieranie tak radykalnego odłamu reformacji, jest dla nas dobre? Fakt Bracia Polscy dążyli do zreformowania religii, ale jednak, był to ruch RELIGIJNY i popieranie ich, jako pokrzywdzonych, nie bardzo leży w naszym interesie. W końcu to była wojna między wyznawcami chrześcijaństwa i jedni przegrali. Ich sprawa.
Author: agador  Date: 13-07-2011
Koraszewski - @agador   6 na 6
Przegrali ci, którzy dążyli do ograniczenia systemu stanowego, do
powszechnej oświaty, do decentralizacji władzy religijnej. Gdyby ich
szkoły mogły się dalej rozwijać, o ileż mniej naiwne byłyby dziś
komentarze w polskim internecie. Czy dlatego, że krytykujemy religię
jako taką, to nie wolno nam tego dostrzegać? 
Author: Koraszewski  Date: 13-07-2011
etyk - Arianie   3 na 3
Z wypowiedzi niektórych komentatorów bez ogródek wynika, iż tematy i wątki zamieszczane w "Racjonaliście" postrzegają przez pryzmat propagandy ateistycznej i antyreligijnej koncentrujac się na ich użyteczności jako skutecznego narzędzia takowej propagandy. Nie jest to postawa RACJONALNA, grozi odejściem od poszukiwania prawdy. Arianie byli fenomenem niezwykle oryginalnym i jak najbardziej zasługują na zauważenie, docenienie, a przede wszystkim zaprezentowanie ich szerokiemu światu jako racjonalny i postępowy nurt w polskiej myśli społeczno - politycznej.
Author: etyk  Date: 13-07-2011
brzezińska43   3 na 3
Nie o intencję a skuteczność chodzi.Apel zapewne trafi w próżnię, jest bowiem niestrawny dla jego adresatów.Należaloby znaleść kanal, który zapewni dla tych treści należny im rozglos, by zamiar autora się powiódl.Objawienie Europie, że Polacy nie gęsi, poprzez ukazanie arian jest w równym stopniu sluszne co naiwne.Lepszym - i dającym nadzieję na pozytywny dla obecnie żyjących skutek - byloby skonfrontowanie idei arian z obecnie obowiązującymi w Polsce standartami.Czego sobie i Państwu życzę.
Author: brzezińska43  Date: 14-07-2011
Maqmba
Bez wątpienia dla uwczesnych katolików byli oni "ateistami"
Author: Maqmba  Date: 04-06-2018

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)