Skip to content
Outlook on life
Religions and sects
The Bible
The Church and Catholicism
Philosophy
Science
Society/Politics
The law
State and politics
Culture
Articles and essays
Literature
People, quotes
Various topics
WWW - Links
Found on the Web
Cooperation
Letters from readers
We have registered
205.024.289 visits
There are 7362 articles
written by 1064 authors.
They could occupy 29015 A4 pages
Search in sites:
Advanced search..
The latest sites..
Digests archive....
How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Mariusz Agnosiewicz -
Kryminalne dzieje papiestwa tom I
Robert Piętek -
Garcia II władca Konga a Kościół katolicki
Znajdź książkę..
Comments to article
Dywersyfikacja czy dywersja?
Enter your comment on this article …
argus - głos trzeźwy
Nareszcie ktoś trzeźwo napisał o ekonomicznej stronie dywersyfikacji. W jednym tylko z autorem zgodzić sie nie sposób, otóż akurat w Polsce ani energia wiatrowa, ani też słoneczna nigdy nie będa miały znaczącego udziału w ogólnym bilansie (ani energia wodna, ani wietrzna nie jest ekologiczna, a słoneczna nie jest tania). Nie unikniemy narodowej dysputy nad powrotem do koncepcji budowy elektrowni jądrowej, zanim jednak do niej dojdzie należy przygotować teren publikując rzetelne opracowania na ten temat.
Author:
argus
Date:
30-01-2006
Reklama
Archaos - A Turkmenistan?
W artykule nie wzięto pod uwagę planów budowy gazociągu z Turkmenistanu. Inwestycja kosztowna, ale gaz stamtąd jest nawet znacznie tańszy niż z rosji.
Author:
Archaos
Date:
30-01-2006
Archaos - Jeszcze jedno
W artykule wyliczenia dotyczą jedynie sytuacji takiej, że Rosja całkowicie odetnie nam gaz.
Ale tak naprawdę, pragnąc wywrzeć na nas nacisk, może te dostawy zmniejszyć np. o 1/3, co wystarczy, by zdestabilizować naszą gospodarkę (w pierwszej kolejności ucierpi przemysł).
Author:
Archaos
Date:
30-01-2006
Przemek K. - Co tu dodać?
Chyba już wszystko padło. Dobrze jest nie być uzależnionym od jednego źródła dostaw z zewnątrz, bo mogą one stać się elementem politycznego nacisku, nawet jeśli nie widać obecnie racjonalnych zagrożeń tego typu. Ale mówienie w Polsce o dywersyfikacji dostaw gazu, ma cechy (nie po raz pierwszy) panikarstwa i nie należy liczyć się z poważniejszym jego efektem, niż wpływ na poparcie dla poszczególnych partii przy najbliższych wyborach.
Author:
Przemek K.
Date:
30-01-2006
Mariusnet - Nieobiektywizm autora
Autor chyba nawet nie stara sie skywac swego nieobiektywizmu i sympatii politycznych. Caly artykul udowadnia , ze pomysly wszystkich partii na dywersyfikacje zrodel energii sa ekonomicznie nieoplacalne. Wszystkich za wyjatkiem SLD. Autor roztacza perspektywe taniej energii z elektrowni wiatrowych. Jest tylko maly problem TO JEST JEDNO Z NAJDROSZSZYCH ISTNIEJACYCH ZRODEL energii. Mieszkam w Niemczech, gdzie koalicja SPD-Zieloni nastawiala elektrowni wiatrowych od... i jeszcze troche. Teraz okazuje sie ze Niemcow nie stac na takie drogie zrodlo enargii i prawdopodobnie powroca do elektrowni atomowych. Gratuluje autorowi strzalu w dziesiatke i pomyslu na "tanie" zrodlo energii :)
Author:
Mariusnet
Date:
30-01-2006
Jarek - A moze tak gazoport
Jeśli dobrze pamiętam gaz z Norwegii jest po 300 dolarów za kubomert sześcienny, i ponieważ nie było na niego chętnych, musielibyśmy kupować go 8 mld metrów sześciennych rocznie. Wtedy był to w istocie projekt panikarski. Dzisiaj już się wydaje bardziej praktyczny, można by było znaleźć dostawców w krajach bałtyckich i u naszych południowych sąsiadów. Dlaczego w tekście nic nie napisano o możliwości budowy gazoportu- gaz jest nieco droższy od rosyjskiego ale tańszy od norweskiego no i można byłoby rozkręcić nasze stocznie poprzez budowę chemikaliowców, stworzyć nwe miejsca pracy przy budowie i obsłudze tego gazoportu. Czy na tym portalu też nikt nie odntował że Ukraina kradła gaz przeznaczony dla nas i Europy zachodniej.
Author:
Jarek
Date:
31-01-2006
AstralStorm - A co z biopaliwami?
Dziwię się, że żadna ze stron nie wzięła pod uwagę produkowanego z komponentów biologicznych biodiesla, bioetanolu i biogazu. Są to paliwa równie czyste, jak nie czystsze, niż ropa i gaz ziemny.
Co najważniejsze, mamy znaczne możliwości produkcji tych surowców - wystarczy np. olej rzepakowy.
Czyżby jednak korporacjom paliwowym się to nie podobało?
Author:
AstralStorm
Date:
02-02-2006
janek - Elektrownie atomowe
A może by tak w końcu wybudować ze trzy?
Author:
janek
Date:
02-02-2006
rudy102 - rozwiązanie
Jest tylko jedno rozwiązanie na przyszłość.Nawet ogromne złoża rosyjskie w końcu się skończą.Rozwiązanie to ELEKTROWNIE ATOMOWE.Najtańszy i najbardziej wydajny sposób pozyskiwania energii.I nie ma co przejmować się protestami ekologów.To kwestia przetrwania ludzkości.Energia atomowa jest stosyunkowo bezpieczna- a takie sprawy jak Czarnobyl to wyjątkowo rzadkie przypadki.Zresztą teraz są juz o wiele lepsze reaktory i bezpieczniejsze.Zwykły telewizor wytwarza o wiele więcej promieniopwania radioaktywnego niż spadło na przeciętnego Polaka po Czarnobylu.Takie są fakty.
Author:
rudy102
Date:
05-02-2006
Andrzej Waśniewski - węgiel kamienny
Węgiel kamienny jest paliwem, który ma najwyższą wartość opałową, nawet porównywując z skroplonym gazem. Dodać należy, że jest również najtańszym paliwem, łatwym do zmagazynowania i utworzenia magazynów strategicznych. Obecne metody pozyskiwania węgla kamiennego wysoce zmechanizowane, mają jedną wadę wydobywa się wiele miału, a bardzo mało asortymentów grubych. Niema to znaczenia w elektrowniach pracujących na pyle węglowym, ale w znacznym stopniu utrudniającym zastosowanie w indywidualnych małych kotłowniach. Rozwiązanie tego problemu jest w produkcji brykietów. Brykiety opracowane przez naukowców pozwalają skutecznie konkurować z gazowym paliwem w ekologii. Tak zwana niska emisja, czyli pochodząca z indywidualnego ogrzewania, której głównym problemem jest emisja pyłów, przy obecnie produkowanych brykietach praktycznie przestała istnieć. Właściwie zupełnie jest niezrozumiałym fakt, że w dalszym ciągu forsuje się poglądy, że węgla wydobywa się za dużo i należy zmniejszyć ilość istniejących kopalni. Cała pomoc publiczna do górnictwa jest skierowana na likwidowanie kopalń, gdy do tego dodamy ujemny bilans handlowy z Rosją, głównym dostawcą gazu, to dochodzimy do paradoksu, że za nasze pieniądze zwiększamy zależność od naszego tradycyjnego wroga.
Author:
Andrzej Waśniewski
Date:
20-09-2006
Sort comments
from the newest
Sign in to add comment
Sign in as
:
Password
:
Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in -
sign up..
Advertisement
[
Cooperation
] [
Advertise
] [
Map of the site
] [
F.A.Q.
] [
Store
] [
Sign up
] [
Contact
]
The Rationalist ©
Copyright
2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)