The RationalistSkip to content


We have registered
200.350.653 visits
There are 7364 articles   written by 1065 authors. They could occupy 29017 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2991 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Enter your comment on this article …
Mariusz Agnosiewicz - Ciekawy temat...   3 na 3
Dziękuję ci za bardzo dla mnie interesujący artykuł. Mam parę spostrzeżeń.
W XVIII w. księstwo Parmy i Piacenzy przechodziło formalnie pomiędzy rękami Habsburgów i Burbonów, lecz faktycznie w moim przekonaniu pomiędzy Włochami i Habsburgami. Rodzina panująca Farnese tylko de iure wymarła w 1731, w rzeczywistości "panowanie Burbonów" to dalej panowanie rodu Farnese. Wszak Karol III Hiszpański i Filip I to byli synowie Elżbiety Farnese. Były to oczywiście także dzieci króla Hiszpanii, Filipa V z dynastii Burbonów, ale Filip był tylko targanym depresjami cieniem swojej żony, to Elżbieta była prawdziwym władcą, osobą dominującą w związku i w państwie. I to z jej inicjatywy jej synowie objęli Parmę i Piacenzę.
I w związku z tym ostatnim, w kontekście historycznych relacji hiszpańsko-włoskich, Elżbieta jest ogromnie ciekawym wątkiem. Wszak to ta ogromnie ambitna i władcza kobieta wykorzystała Hiszpanię do szalonych kampanii odzyskania posiadłości we Włoszech, ale nie dla samej Hiszpanii, lecz dla jej synów, "Farnezyjczyków". Kampania dla Hiszpanii skończyła się niepowodzeniem, ale Elżbieta Farnese osiągnęła swój cel: jej synowie objęli władzę nad jej rodzimą Parmą i Piacenzą. To przykład we wzajemnej historii, kiedy to nie Hiszpanie wykorzystywali Italię, lecz odwrotnie :)
A wspomniana w tekście "klika Alberoniego", to było jedynie narzędzie w rękach Elżbiety Farnese. Moim zdaniem ta kobieta to niezły fenomen z czasów Oświecenia. Jej projekty wywołania wojen domowych w kilku państwach europejskich, w czasie jej kampanii antyhabsburskiej zdumiały mnie. Polecam "Memoirs of Elizabeth Farnese": archive.org/details/memoirselizabet00unkngoog
Z innych spraw: niezadowolenie Włochów z panowania hiszpańskiego. Nie wiem jak było dokładnie w Neapolu, lecz czytałem, że po pierwszych latach panowania dynastii Sabaudzkiej na Sardynii i Habsburgów na Sycylii - lud generalnie z radością witał wojska hiszpańskie i że łatwe odbicie przez Hiszpanów Sardynii w 1717 i Sycylii w 1718 było możliwie m.in. ze względu na pozytywny stosunek mieszkańców.
Author: Mariusz Agnosiewicz  Date: 17-08-2012
Reklama
Piotr Napierała - Tak, można uważać
że Farnese-Burbon to była w zasadzie jedna rodzina. Ale w historiografii dość powszechnie mówi się o wojnach habsbursko-burbońskich o Italię, ponieważ bez siły Fr i Hiszp i tak Parmeńczycy neiwiele by wskórali
Author: Piotr Napierała  Date: 18-08-2012

Sort comments from the newest

Sign in to add comment

  

Sign in using Facebook or OpenID
In case not signed in - sign up..

Advertisement
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)