The RationalistSkip to content


We have registered
204.319.326 visits
There are 7364 articles   written by 1065 authors. They could occupy 29017 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
« Articles and essays  
O Bogu rozważania logiczne
Author of this text:

Wielokrotnie w materiałach witryny „KLEROKRATIA" pojawia się problem odpowiedzi na pytania typu: "Czy bóg istnieje?" [ 1 ] , ewentualnie „Czy bóg nie istnieje?" [ 2 ]

Cokolwiek twierdzi ktokolwiek, to obiektywny, światły umysł musi stwierdzić, że na sformułowane w ten sposób pytania w świetle badań naukowych (przyrodniczych, fizycznych,...) ludzkość nie jest w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi typu: „tak" lub „nie". [ 3 ]

Jeżeli zdaniom „Bóg istnieje." i „Bóg nie istnieje." nie potrafimy przypisać ani wartości logicznej pozytywnej „prawda", ani negatywnej „fałsz", więc zdania te NIE SĄ logiczne !!!!! Co za tym idzie nie stanowią żadnego problemu dla prawdziwej nauki.

Z powyższego, bardzo elementarnego i właściwie niepodważalnego rozumowania wnioskować należy koniecznie, że „wierzenie" jest nielogiczne. „Niewierzenie" natomiast nie jest nielogiczne dlatego, że dopóki ktoś nie dowiedzie jednoznacznie, że „bóg istnieje" należy postępować tak, jakby nie istniał. Chroni nas to przed kreowaniem niepotrzebnych bytów, których ilość możemy przecież mnożyć aż do nieskończoności (ufoludki, krasnoludki, marsjoludki, pokemony....).

Innym często pojawiającym się pytaniem jest: „Czy istnieją rzeczy nadnaturalne?", towarzyszą mu twierdzenia typu: „Istnieją rzeczy nadnaturalne." i "Nie istnieją rzeczy nadnaturalne."

Ktoś mógłby się pokusić o rozumowanie zupełnie analogiczne do tego w przypadku problemu nieistnienia boga, należy jednak zwrócić uwagę na nielogiczność tych twierdzeń tkwiącą już w znaczeniu wyrażenia „rzeczy nadnaturalne". Jeżeli jakaś „rzecz" jest, to jest to równoznaczne z tym, że „rzecz" ta jest naturalna, bo natura to wszystko, co nas otacza (nawet jeżeli tej „rzeczy" nie rozumiemy i nauka nie potrafi uzasadnić jej istnienia). Jeżeli obserwacja innej „rzeczy", albo obserwacja bezpośrednich konsekwencji istnienia tej „rzeczy" nie jest dostępna naszym zmysłom nawet przy użyciu najbardziej wymyślnych narzędzi, to rzecz ta po prostu DLA NAS nie istnieje.

Nie należy jednak sprawy zbytnio upraszczać. Można się spodziewać, że w nieokreślonej przyszłości zaistnieje DLA NAS całe mnóstwo rzeczy, o których istnieniu nie mamy dzisiaj najmniejszego pojęcia. Promieniowanie Roentgenowskie istniało najprawdopodobniej w starożytności (na przykład w niektórych reakcjach Słonecznych), żyjący w starożytności ludzie uważali jednak , że nie ma „promieniowania Roentgenowskiego", bo w żaden sposób nie zaobserwowali jego obecności i taka ich postawa była jak najbardziej logiczna.

Nie istnieje więc żadna rzecz, dopóki nie doświadczymy (pośrednio lub bezpośrednio) jej obecności, jeśli możliwe jest natomiast doświadczenie (bezpośrednie lub nie) istnienia tej rzeczy, to nie jest to rzecz nadnaturalna, tylko naturalna.

Polegając na oświadczeniu innych ludzi o istnieniu czegokolwiek należy brać pod uwagę możliwość świadomej lub nieuświadomionej manipulacji, ale to już inne, aczkolwiek niezmiernie szerokie i ciekawe zagadnienie.

*

Komentarz

Z pewnym zdziwieniem czytam szalenie autorytatywną wypowiedź fizyka w kontekście „faktów naukowych". Kwestia wiary czy niewiary jest dla mnie w tym kontekście nieistotna. Pańska definicja „faktu naukowego" jest jednak wyraźnie ograniczona do „newtonowskiego" pojmowania fizyki, co zostało w fizyce kwantowej chyba dość wyraźnie podważone. Współczesna fizyka odchodzi chyba od kategorycznych postulatów na rzecz „potencjalności" stanów. „Fakt" w przypadku na przykład obserwacji cząsteczek, zależy od tego, czy obserwator chce obserwować cząsteczkę jako przejaw energii (fala) czy jako element materii (particle or wave). Fakt, iż eksperyment w ogromnej mierze oparty jest na subiektywnym „wpływie" obserwatora na wynik obserwacji zmienia nieco filozoficzny wymiar doświadczenia naukowego, o czym dekady temu przekonywająco pisał David Bohm i inni. (MW)


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Rozważania o Bogu
O marihuanie

 Comment on this article..   See comments (12)..   


 Footnotes:
[ 1 ] O ile wyrażenia „istnieje" i „nie istnieje" są jednoznacznie rozumiane w logice, to formalnym wymogiem względem powyższego rozumowania jest zdefiniowanie słowa „bóg", przy czym wybór którejkolwiek z możliwych do skonstruowania i odpowiadających potocznemu rozumieniu definicji nie zmienia przebiegu rozumowania, a co ważniejsze nie wpływa również na jego wynik końcowy. Niech „bóg" oznacza na przykład „istotę mogącą wszystko i wiedzącą wszystko".
[ 2 ] Prawdą w naukach przyrodniczych jest fakt eksperymentalny (prawda = fakt eksperymentalny), czyli zdarzenie (lub wniosek bezpośrednio z tego zdarzenia wynikający), które charakteryzuje się takimi samymi skutkami (reakcjami) obserwowanymi w takich samych (dokładnie określonych) warunkach i ma miejsce w conajmniej dwóch, niezależnych od siebie laboratoriach.
[ 3 ] Jak dotąd brak naukowych doniesień, które pozwalałyby na twierdzącą odpowiedź na pytanie: jak w przyp.1. Projekt badań umożliwiających udzielenie twierdzącej odpowiedzi na pytanie przyp.2. jest również nierealny ze względu na praktycznie nieskończoną złożoność wszechświata co sprawia, że nieskończony jest obszar badań, które należałoby przeprowadzić.

« Articles and essays   (Published: 19-07-2002 Last change: 08-12-2003)

 Send text to e-mail address..   
Print-out version..    PDF    MS Word

Romann
Fizyk teoretyk, Lublin.
All rights reserved. Copyrights belongs to author and/or Racjonalista.pl portal. No part of the content may be copied, reproducted nor use in any form without copyright holder's consent. Any breach of these rights is subject to Polish and international law.
page 1280 
   Want more? Sign up for free!
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)