The RationalistSkip to content


We have registered
204.317.263 visits
There are 7364 articles   written by 1065 authors. They could occupy 29017 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
 Various topics »

Stereotyp mężczyzny w mediach i społeczeństwie [3]
Author of this text:

Nie jest wolny od spraw, które na co dzień rozwiązuje. Dzieje się tak, gdyż każdy człowiek, który zaczyna jakąś pracę, po jakimś okresie klimatyzacji w nowym otoczeniu pracowników, zaczyna się zwykle utożsamiać z tym, co robi. Mówiąc wprost, zaczyna żyć swoją robotą.

Jeżeli jednak taki mężczyzna wraca do domu — do żony, dzieci, z pewnością pragnienie spokoju nie opuszcza go także. Kobiety wskazują na egocentryzm, lenistwo i brak zainteresowania wspólnym życiem. Wiąże się z tym stereotyp, że każdemu mężczyźnie wszystko trzeba podać. Dotyczy to zresztą nie tylko prawników, ale wszystkich mężczyzn, którzy wykonują ciężką pracę fizyczną i umysłową. Zważywszy na fakt, że weszliśmy w XXI wiek i dawno już mają kobiety za sobą równouprawnienie, dziwnym jawi się fakt, iż takie frazesy są wciąż popularne.

Równouprawnienie dotyczy obu płci, bez szczególnego wskazania na którąkolwiek z nich. Skoro tak, nie widzę problemu. Powstaje on jednak zazwyczaj tam, gdzie do głosu dochodzi jakiś interes grupowy — jak w przypadku feministek, i zwykle opiera się na małych, zgubnych dla obojga płci animozjach.

Wspominałem już o stereotypie mężczyzny nieczułego, wojownika i władcy. Czasem stereotyp ten powielany automatycznie przez kolejne pokolenia, jest odrzucany przez niektórych mężczyzn.

Często jednak — trzeba przyznać — panowie są sami sobie winni, chociażby dając upust swym niskim i negatywnym energiom poprzez agresywne zachowania aż do stosowania prymitywnej przemocy fizycznej włącznie. Tak właśnie dochodzi do powstania kolejnego stereotypu — często wcale nie bezzasadnego — mężczyzna — brutal i despota. Można tłumaczyć to nadmiarem testosteronu wydzielanego w organizmie. Do tego dochodzą wzorce, jakie otrzymał w domu w trakcie wychowania… jednak w żadnym wypadku nie usprawiedliwia to przemocy. Swoją drogą — przyrodniczka i badaczka — Jane Goodal odkryła, że szympansy mniejsze robią lepszy użytek z nadmiaru negatywnej energii, zamieniając przemoc na seks. Może by jednak warto odłożyć więc na chwilę swoje ludzkie ego na bok i zastanowić się, czy przypadkiem Matka Natura nie oferuje lepszych rozwiązań?

BIBLIOGRAFIA:

  1. Słownik współczesnego języka polskiego — tom 1.

  2. Zbigniew Benedyktowicz, Portrety obcego.

  3. Puls studenta, nr 20, marzec 2000.

  4. Puls.

  5. Stereotyp.


1 2 3 

 Similar subject matter on: Critical Research On Men in Europe
 See other sites:
Rzecz o stereotypach
 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Rzecz o stereotypach
Wartości męskie i kobiece w polskim zaprogramowaniu kulturowym

 Comment on this article..   See comments (5)..   


«    (Published: 26-02-2006 )

 Send text to e-mail address..   
Print-out version..    PDF    MS Word

Maciej Myślimir
Ukończył studia licencjackie z administracji, studiuje etnologię na Uniwersytecie Łódzkim, planuje studia z historii sztuki.

 Number of texts in service: 3  Show other texts of this author
 Newest author's article: Adam Czarnocki w poszukiwaniu rdzenia polskości
All rights reserved. Copyrights belongs to author and/or Racjonalista.pl portal. No part of the content may be copied, reproducted nor use in any form without copyright holder's consent. Any breach of these rights is subject to Polish and international law.
page 4611 
   Want more? Sign up for free!
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)