|
Chcesz wiedzieć więcej? Zamów dobrą książkę. Propozycje Racjonalisty: | | |
|
|
|
|
Religions and sects » Religion science »
Księga Hioba – Księga Lewiatana [3] Author of this text: Krzysztof Sykta
Termin Mazzaloth znajdziemy jeszcze w jednym miejscu ST: II Księdze Królewskiej 23:5, raczej w znaczeniu „zastępu planet” poruszających się po pasie zodiakalnym niż samego Zodiaku, bo Zodiakowi nikt czci nie oddawał, jedynie planetom — bogom: I złożył z urzędu bałwochwalczych kapłanów, których ustanowili królowie judzcy (...) jak również tych, którzy palili kadzidło dla Baala, dla słońca, dla księżyca, dla gwiazd zodiaku [mazzaloth] i dla całego zastępu niebieskiego. Mamy więc tu pewną gradację: Baal, Słońce, Księżyc, planety, gwiazdy (hufce niebieskie). Słońce, księżyc i planety to pomniejsi bogowie, niezliczone hufce niebieskie dzisiaj nazwalibyśmy aniołami (synowie boży), to kim w takim przypadku jest Baal, największe z bóstw? Babiloński Marduk, w Enuma Elish nazwany zostaje Nibiru – Osią Świata. Tak więc bóstwo burzy zamieszkujące świętą górę stanowi swoistą centralną oś, wokół której poruszają się słońce, księżyc, planety i gwiazdy – oś świata.
Końcowy, właściwy przekład będzie więc brzmieć: 38:31 Czy możesz związać pęk Plejad albo rozluźnić pas Oriona? 38:32 Czy możesz wyprowadzić zastępy Zodiaku w czasie właściwym lub poprowadzić Aldebarana wraz z Hyadami?
Dzieła Jahwe
Co ciekawe, kosmogoniczna i „astronomiczna” mowa Jahwe, po której następuje przejście do zwierzyńca i dwóch potworów, bliska jest dwóm innym fragmentom wypowiadanym przez Hioba, noszącym podobne znamiona hymnu ku czci Jahwe i jego dzieł stworzenia: 9:05 On góry przenosi niepostrzeżenie, przewraca je w swoim gniewie. 9:06 Przesuwa ziemię z jej miejsca, tak że jej podstawy się chwieją. 9:07 On każe słońcu, aby nie wschodziło, i na gwiazdy swą pieczęć kładzie. 9:08 On sam rozpościera niebiosa i kroczy po falach morskich. 9:09 On stworzył Niedźwiedzicę [Asz], Oriona [Kesil], Plejady [Kimah] i Gwiazdozbiór Południa. 9:10 Czyni wielkie, niezbadane rzeczy i cuda, którym nie ma miary. 9:11 Oto przechodzi koło mnie, a nie widzę go, mija, a nie zauważam go. 9:12 Zabiera, co chce, a któż go zmusi do zwrotu? Któż mu powie: Co czynisz? 9:13 Bóg nie cofa swego gniewu, przed nim ugięli się pomocnicy Rahaba. 26:05 Cienie zmarłych drżą, wody i ich mieszkańcy. 26:06 Odkryta jest przed nim kraina umarłych i nie ma okrycia miejsce zagłady. 26:07 Rozpościera północ nad pustką, a ziemię zawiesza nad nicością. 26:08 Skupia wody w swoich chmurach, a jednak obłok nie pęka pod ich ciężarem. 26:09 Zasłania widok swojego tronu i rozpościera nad nim swój obłok. 26:10 Na krańcu wód zakreślił granice, oddzielił światłość od ciemności. 26:11 Kolumny niebieskie chwieją się i drżą przed jego groźbą. 26:12 Swoją mocą uspokoił morze, a swoją mądrością zmiażdżył Rahaba. 26:13 Od jego tchnienia rozjaśnia się niebo; jego ręka przebiła giętkiego węża.
Podobne fragmenty, łączące dzieła stworzenia z zabiciem Rahaba, znajdziemy również w Psalmach: 74:12-17 i 89:11-12. [ 9 ] Widać więc wyraźnie, że religijna (zarówno żydowska jak i chrześcijańska) egzegeza łącząca Rahaba z Egiptem jest co najmniej błędna. Czemu za każdym razem śmierć smoka następuje po opisie dzieł Stwórcy, ziemi, wód, niebios itd.? Z prostego powodu, którego chyba nie trzeba przedstawiać (hymny ku czci Jahwe jako przetworzenie mitów bliskowschodnich nt. kreacji).
Zwierzyniec Jahwe
Spójrzmy teraz na kolejne osiem dzieł Jahwe – osiem zwierząt:
1. Lwica i lwiątka 38:39 Czy ty dostarczasz łupu dla lwicy i zaspokajasz głód lwiąt, 38:40 Gdy się tulą w jaskiniach i leżą w gęstwinie na czatach?
2. Kruk 38:41 Kto przygotowuje krukowi pokarm, gdy jego pisklęta wołają do Boga i tułają się bez pożywienia?
3. Kozice skalne i łanie 39:01 Czy znasz porę, kiedy kozice skalne rodzą, czy pilnujesz czasu rodzenia łań? 39:02 Czy możesz zliczyć miesiące, kiedy donaszają i znasz czas ich miotu? 39:03 Przykucają, by ich młode przebić się mogły i pozbywają się swych bólów, 39:04 A gdy ich młode nabierają sił, wzrastają na otwartym polu, odchodzą i już nie wracają do nich.
4. Dziki osioł i muł 39:05 Kto wypuścił wolno dzikiego osła i kto rozwiązał pęta muła, 39:06 Któremu przeznaczyłem step na dom, a słoną krainę na mieszkanie? 39:07 Kpi sobie ze zgiełku miasta i nie słyszy wrzasku poganiacza. 39:08 Przebiega góry za paszą, szukając wszelkiej zieleni.
5. Bawół 39:09 Czy zechce ci służyć bawół albo czy przenocuje u twego żłobu? 39:10 Czy możesz powrozem przywiązać bawoła do bruzdy albo czy będzie bronował za tobą zagony? 39:11 Czy na nim polegasz, że ma dużo siły, i chcesz mu powierzyć swój trud? 39:12 Czy możesz mu zawierzyć, że zwiezie ci zbiory i sprowadzi je do twojego gumna?
6. „Strusica” (ptak Renen) 39:13 Strusica radośnie bije skrzydłami, lecz czy są to skrzydła i pióra bociana? 39:14 Znosi ona na ziemi swoje jaja i wygrzewa je w piasku, 39:15 A nie pamięta o tym, że może je zgnieść nogą, a dzikie zwierzę je zdeptać. 39:16 Twardo postępuje ze swymi młodymi, jakby nie były jej; nie martwi się, że jej trud jest daremny, 39:17 Gdyż Bóg pozbawił ją mądrości i nie udzielił jej rozumu. 39:18 Gdy spłoszona unosi się wysoko, szydzi z konia i jego jeźdźca.
7. Koń bitewny 39:19 Czy ty dajesz koniowi siłę, odziewasz jego kark w grzywę? 39:20 Czy każesz mu podskakiwać jak szarańcza? Jego dumne rżenie sieje postrach. 39:21 Drze kopytami ziemię, dumny ze swej siły, wybiega na spotkanie zbrojnych. 39:22 Drwi z trwogi i nie lęka się, i nie ustępuje przed mieczem. 39:23 Na nim chrzęści kołczan, błyszczy oszczep i dzida. 39:24 Wśród zgiełku i hałasu pochłania przestrzeń i na głos trąby nie ustoi spokojnie. 39:25 Ilekroć zabrzmi trąba, zarży: Iha! i z daleka wyczuwa bitwę, gromki głos dowódców i okrzyk wojenny.
8. Jastrząbi orzeł 39:26 Czy mocą twojego rozumu wzbija się jastrząb i rozciąga swoje skrzydła ku południowi? 39:27 Czy na twój rozkaz wznosi się orzeł i ściele wysoko swoje gniazdo? 39:28 Na skale mieszka i nocuje na iglicach skalnych i stromych wierzchołkach. 39:29 Stamtąd wypatruje żeru, jego oczy patrzą daleko. 39:30 Jego pisklęta chciwie piją krew; a jest wszędzie tam, gdzie są zabici.
Znajdziemy tu zarówno zwierzęta stricte zodiakalne: Lwica, Kozica, Muł, Bawół, ale też i gromadę ptaków: Kruk, „Struś”, Jastrząb i Orzeł oraz konia, a dokładniej — bojowego Rumaka. Po raz kolejny mamy tu do czynienia z proto-zodiakiem, czyli zodiakiem poprzedzającym wersję babilońsko-grecką: Muł (Koń), jak już wcześniej wspominano, to pierwotna nazwa konstelacji Raka (której gwiazdy do tej pory noszą nazwy związane z końmi, a dokładniej – osłami: Asellus Borealis i Asellus Australis).
Co z pozostałymi stworzeniami? Bez trudu możemy je zidentyfikować jako konstelacje „ludzkie”: Rybołaka (Syrena), Wojowniczkę (Isztar, Panna), Bliźnięta i Wojownika (Ninurta, Strzelec) zastąpione ptakami oraz koniem:
Rybołak (człowiek-ryba, obecnie konstelacja Ryb) trzymał na swym ramieniu Kruka, bo to nikt inny jak Utnapiszim/Noe wypuszczający kruka po boskiej Powodzi.
„Struś” (inne przekłady: „sowa”) jest jedynie strusiem w cudzysłowiu. Z opisu tego ptaka jasno wynika, że strusiem być nie może, skoro pięć wersów dalej wzbija się wysoko na nieboskłon. W oryginale występuje tu słowo Renen („śpiewać doniośle, przeszywająco”), a więc mamy do czynienia dosłownie z ptakiem Śpiewakiem. Wcześniej to samo słowo użyte jest do określenia wschodzącej Wenus – jako gwiazd zarannych „śpiewających” na cześć Boga (38:7). Pozostańmy więc przy nazwie własnej – Renen (w sumie, nawet sama nazwa jest podobna do sumeryjskiej Inanny (Ninnn, Isztar).
Kolejne dwa ptaki to drapieżniki, pasujące do mitycznych Synów Burzy i żądnych krwi synów Jakuba: Symeona i Lewiego (patrz: proroctwo Jakuba). Nadpobudliwych i walecznych Bene regesz spotkamy jeszcze wśród… apostołów Jezusa, ale to już inna opowieść („i inny mit”, chciałoby się dodać).
Koń uczestniczący w starciu to już aluzja do samego Ninurty, boga wojny (obecnie Strzelec – Centaur z łukiem).
Jak widać, osiem zwierząt Jahwe to osiem konstelacji proto-zodiaku, cztery zwierzęce, cztery ludzkie. Cztery brakujące to: wąż, smok, żywioł wody (Dzban) i pies (wilk). W wersji chińskiej i egipskiej, również spotkamy się wyłącznie ze zwierzętami bez postaci ludzkich, i w obu tych wersjach, podobnie jak w samym proto-zodiaku, prym wiodą dwa węże, u Egipcjan dwa „potwory” wodne: potężny hipopotam i krokodyl. A kogo spotkamy u Hioba w drugiej części opisu boskich stworzeń? Behemota i Lewiatana.
Brakuje więc tylko dwóch znaków: dzikiego psa oraz burzy (dzbanu z wodą). Psa w księdze Hioba nie znajdziemy („szakale” są błędnym przekładem słowa tannim – węże). Natomiast między opisem Zodiaku i konstelacji Byka a pierwszym zwierzęciem (Lwem) znajduje się opis niebiańskich dzbanów z wodą: 38:37 Kto zdoła dokładnie zliczyć obłoki, a kto potrafi wylać łagwie niebieskie, 38:38 Gdy gruda jest twarda jak odlew, a bryły przylegają do siebie?
II mowa Jahwe – Behemot i Lewiatan
Na scenę wkraczają więc dwa największe dzieła Jahwe: Behemot – „Bestia”: olbrzymi stwór lądowy z ogonem niczym cedr, przypominający nieco ogromnego hipopotama (ale tylko przypominający) i Lewiatan, olbrzymi wąż morski zionący ogniem, z krokodylem (jak to twierdzi Biblia Warszawska) niemający wiele wspólnego – z jego opisu jasno wynika że jest to ogromny wąż, mieszkający w morzach. Poniżej przedstawiono wybrane fragmenty z dość długich opisów: 40:15 Oto hipopotam [BEHEMOT], którego stworzyłem jak i ciebie, żywi się trawą jak wół. 40:16 Lecz patrz, jaka siła w jego biodrach i jaka moc w mięśniach jego cielska! 40:17 Swój ogon wypręża jak cedr, ścięgna ud jego są mocno splecione, 40:18 Jego kości niby rury miedziane, jego członki jak drągi żelazne. 40:19 Jest on przedniejszym z dzieł Bożych; jego Stwórca zaopatrzył go w miecz. 40:20 Góry, gdzie igrają wszystkie dzikie zwierzęta, dostarczają mu paszy. 40:21 Wyleguje się pod krzewami lotosu, w ukryciu trzciny i bagna. 40:22 Krzewy lotosu osłaniają go cieniem, otaczają go wierzby nad potokiem.
1 2 3 4 Dalej..
Footnotes: [ 9 ] Psalm 74:13-14: Tyś mocą swoją rozdzielił morza, Zmiażdżyłeś głowy potworów na wodach. Tyś rozbił głowę Lewiatana, Oddałeś go na żer zwierzętom pustyni. Psalm 89:10-13: Ty panujesz nad morzem nieokiełznanym, Gdy fale jego się podnoszą, Ty je uśmierzasz. Tyś zmiażdżył Rahaba ugodzonego śmiertelnie, Mocnym swym ramieniem rozproszyłeś nieprzyjaciół twoich. Twoje są niebiosa, twoja też ziemia: Tyś ugruntował świat i to, co go wypełnia. Tyś stworzył północ i południe; Tabor i Hermon radośnie wykrzykują imieniu twemu. « (Published: 06-09-2008 Last change: 07-09-2008)
All rights reserved. Copyrights belongs to author and/or Racjonalista.pl portal. No part of the content may be copied, reproducted nor use in any form without copyright holder's consent. Any breach of these rights is subject to Polish and international law.page 6059 |
|