The RationalistSkip to content


We have registered
204.987.386 visits
There are 7362 articles   written by 1064 authors. They could occupy 29015 A4 pages

Search in sites:

Advanced search..

The latest sites..
Digests archive....

 How do you like that?
This rocks!
Well done
I don't mind
This sucks
  

Casted 2992 votes.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
  » Church law » » » »

Posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej - 22 XI 1994 [5]

Poseł Izabella Sierakowska (SLD): Przecież i tak minister A. Olechowski odpowiada w imieniu premiera.

Poseł Zbigniew Siemiątkowski (SLD): Możemy zatem sformułować jedno pytanie generalne. Czy w ogóle Konkordat jest Polsce potrzebny i jakie ewentualne konsekwencje miałoby z punktu widzenia prawa międzynarodowego i stosunków międzynarodowych odrzucenie przez Polskę ratyfikacji Konkordatu. Drugie pytanie, to czy istnieje i czy była badana możliwość negocjacji niektórych zapisów Konkordatu. Czy dobrze sformułowałem te pytania? Czy pani poseł I. Sierakowska je akceptuje?

Poseł Izabella Sierakowska (SLD): Tak. I dodatkowo sprawy finansowe, które zostały potraktowane bardzo płytko przez pana ministra.

Wiceminister Robert Mroziewicz: Chciałbym przypomnieć, że odpowiedź, którą przesłał na ręce pana przewodniczącego pan minister A. Olechowski dotyczyła tylko i wyłącznie pytań sformułowanych na piśmie, na które odpowiadał w imieniu pana premiera W. Pawlaka.
Wszystkie dodatkowe pytania oczywiście przyjmujemy i będziemy się starali znaleźć na nie satysfakcjonującą odpowiedź. Odpowiadając na pytania pani poseł I. Sierakowskiej dotyczące kwestii finansowych, to sprawy te nie leżą w bezpośredniej gestii ministra spraw zagranicznych i nie przypuszczam, aby pan minister A. Olechowski był w stanie ustosunkować się szczegółowo do kwestii finansowych. Natomiast zobowiązuję się do przekazania tego pytania ministrowi finansów.

Poseł Izabella Sierakowska (SLD): Było to pytanie skierowane do pana premiera W. Pawlaka, który scedował udzielenie odpowiedzi na ministra spraw zagranicznych. Jeśli pan minister nie może odpowiedzieć, to pan premier może to scedować na wicepremiera G. Kołodko, który powinien rzeczowo odpowiedzieć, jak wygląda sytuacja.

Wiceminister Rober Mroziewicz: Całkowicie się zgadzam, uważam, że Komisja powinna uzyskać rzeczowe odpowiedzi na wszystkie zadane pytania. To nie ulega wątpliwości.

Poseł Zbigniew Siemiątkowski (SLD): Chciałbym tylko wyjaśnić, panie ministrze, że na poprzednim posiedzeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych reprezentował minister S. Szymański. Te pytania padały. Minister S. Szymański zanotował je i powiedział, że dostarczy ministrowi spraw zagranicznych w celu udzielenia odpowiedzi.
Możemy je tylko powtórzyć. Być może nie zostały one w sposób dosłowny zawarte w piśmie, ale one już na poprzednim posiedzeniu padały.

Poseł Tadeusz Iwiński (SLD): W związku z tym, co powiedział minister R. Mroziewicz, chciałem przedstawić pewną uwagę.
W pełni popieram starania pana ministra A. Olechowskiego, który od dawna stara się o to, aby minister spraw zagranicznych pełnił rolę koordynacyjną, jeśli idzie o polską politykę zagraniczną. W związku z tym, nie może być tak, że szef resortu domaga się — zaznaczam, że słusznie — uzyskania roli koordynacyjnej w przypadkach, kiedy są one dla niego wygodne, a w innych, kiedy one są pozornie niewygodne, odmawia.
W związku z tym, że pytanie dotyczy finansowych skutków układu międzynarodowego, to właśnie na ministrze spraw zagranicznych leży również odpowiedzialność za zapewnienie, aby w ramach rządu zostały zebrane dokładne dane ile to będzie kosztowało, i aby on to przekazał.
Dlatego odpowiedź ministra R. Mroziewicza, że sprawa ta nie leży w gestii ministra spraw zagranicznych, tylko ministra finansów jest nie do przyjęcia.

Wiceminister Robert Mroziewicz: Chciałbym przypomnieć panu posłowi, że zwróciłem uwagę na ten podział kompetencyjny, natomiast nie mówiłem o tym, że odpowiedź nie zostanie udzielona. Przeciwnie, powiedziałem, że zasięgniemy informacji w Ministerstwie Finansów i zostaną one Komisji Nadzwyczajnej przekazane.

Poseł Zbigniew Siemiątkowski (SLD): Czy w tej sytuacji możemy uznać, że wyczerpaliśmy porządek dzienny? Jeżeli nie, bo nie widzę, to bardzo państwu dziękuję. Proszę, aby członkowie podkomisji pozostali na sali. Informuję, że w najbliższym tygodniu Komisja spotka się jeszcze raz na posiedzeniu z udziałem ministra spraw zagranicznych.
Zamykam posiedzenie Komisji.

_____________________

Biuletyn Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu, Nr 1018/II kad., s. 1-14.
1 2 3 4 5 

 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
W niewoli konkordatu
Posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej - 13 XII 1994

 Comment on this article..   


«    (Published: 17-11-2003 )

 Send text to e-mail address..   
Print-out version..    PDF    MS Word

All rights reserved. Copyrights belongs to author and/or Racjonalista.pl portal. No part of the content may be copied, reproducted nor use in any form without copyright holder's consent. Any breach of these rights is subject to Polish and international law.
page 2963 
   Want more? Sign up for free!
[ Cooperation ] [ Advertise ] [ Map of the site ] [ F.A.Q. ] [ Store ] [ Sign up ] [ Contact ]
The Rationalist © Copyright 2000-2018 (English section of Polish Racjonalista.pl)
The Polish Association of Rationalists (PSR)