Po Bogu. O przyszłości religii Dziedzina: Światopogląd
Autor: Don Cupitt Tłumacz: Piotr Sitarski Miejsce i rok wydania: Warszawa 1998 Wydawca: Cis, W.A.B. Liczba stron: 200 Wymiary: 13x20 cm Okładka: Twarda Ilustracje: Nie Cena: 24,00 zł (bez rabatów)
Dziełko Dona Cupitta nabyłem około 4 lata temu; natychmiast przeczytałem jeden raz, za około 1,5 roku drugi raz sięgnąłem po egzemplarz, a obecnie po raz trzeci podszedłem do lektury. Któregoś dnia przeglądając portal „Racjonalista”, w propozycjach księgarni znajoma okładka przykuła mój wzrok. Teraz mogę napisać , że „lepiej późno niż wcale”. Pozycja „Po Bogu” jest jak sądzę obowiązkową lekturą dla ludzi odwiedzających portal i zainteresowanych tematyką religii skonfrontowanej ze zdobyczami myśli współczesnej.
Mój egzemplarz wydany w twardej oprawie na kiepskim papierze jest jednym z cenniejszych moich wolumenów.
Autor, duchowny anglikański, teolog i filozof w doskonały dla mnie sposób przedstawił materię religii jej genezę i przyszłość, stąpając cały czas rzetelnie po racjonalnym gruncie.
Tak, tak racjonalny grunt w religii - musisz to po prostu przeczytać; postmodernistyczna wizja religii, tak - koniecznie to przeczytaj; filozofia analityczna jako dekonstruktor metafizyki religii i świata „nadprzyrodzonego”- nie oderwiesz się od lektury; zaskakujące i frapujące trzy techniki („narzędzia”) zaproponowane przez Cupitta jako składowe przyszłej religii – bardzo Cię zainteresują, a także wiele, wiele innych „perełek” czeka na spotkanie z Twoim intelektem i „sercem”.
Czytelniku, uważnie przeczytaj książkę od początku do końca, zwracaj uwagę na każdą myśl Autora i sposób jej sformułowania, z niektórymi tezami się zgodzisz z innymi nie, natomiast żadne z nich nie pozostawią Cię obojętnym. Po lekturze, reakcja pomiędzy Tobą, a znaczeniem tekstu w jakimś stopniu Cię odmieni. Polecam.
Szkoda, że jest tylko jedna książka Dona Cupitta wydana w języku polskim, może to się zmieni.